Rehabilitatie Zaanse 'Domineestuin' ffl Pomintóiftrin Sf-roo} is tlocrdzijde. 88 PARTICULIER INITIATIEF REDT OUD BUURTJE VAN VERPAUPERING Over een paar jaar zal de oude Zaanstreek met zijn karakteristieke houtbouw, dankzij het initiatief van een aantal enthousiaste Zaankanters verrijkt zijn met een schilder achtig woonbuurtje in Zaanse houtbouw stijl: de Domineestuin, gelegen achter de oude Zaandijker kerk, aan het gelijknamige oude pad, haaks op de Nieuwe Vaartkade. Waar vroeger de arbeiders van houthandel Donker in hun eenvoudige huisjes woon den, woont nu in het al voltooide deel in nieuwbouw van dezelfde stijl als vroeger of in gerestaureerde huisjes een gemêleerde bevolking van samenwonenden en alleen staanden. Een maatschappelijk werker, een musicus, een vrachtwagenchauffeur en een masseur vormen alleen of met hun partner de nieuwe buren van de enig overgebleven oude bewoners: Jan Boer en zijn vrouw Irma. De Domineestuin is de naam van het pad, dat van oudsher door de tuin van de domi nee van de Zaandijker kerk liep en waaraan later arbeiderswoningen kwamen te staan. In de jaren zeventig raakte het buurtje sterk in verval. Er waren al een paar houten hui zen verbrand en in 1977 dreigden er enkele gesloopt te worden. Aan hun streek ver knochte Zaankanters als Gré en Chiel Pos en de broers Ron en René Sman konden die verpaupering niet langer aanzien en staken de koppen bij elkaar. Ze begrepen, dat er snel gehandeld moest worden om te. voorko men, dat binnen korte tijd de bulldozers hun werk zouden doen. Er was een nieuwbouw- plan ontworpen vlak naast de domineestuin en de 'tuin' zou als een groene bufferstrook gaan fungeren tussen de nieuwbouw en de industrie boven de Vaartkade. De verontruste Zaandijkers richtte in 1978 een werkgroep op om de nog bestaande huisjes van de sloop te redden. Hun eerste zorg was om het pandje Domineestuin 5, waar nu voorzitter Jan Duyvis woont, van DOOR JAAP KAMERLING de ondergang te redden. Er was al gauw een kandidaat gevonden, die op het huisje wilde gaan passen door er voorlopig te gaan wo nen, een soort kraakactie dus. ZAANS SCHOON Intussen leverde op een ander front de Stichting Zaans Schoon strijd voor het be houd en herstel van de buurt. Werkgroep en Zaans Schoon bundelden hun krachten en de laatste leverde een deskundig bestuurslid voor de nieuwe stichting Domineestuin: Piet Van Nugteren. Een stedebouwkundige van Zaans Schoon maakte vervolgens een schetsplan voor de buurt. De open gekomen plekken zouden opgevuld moeten worden met nieuwe huis jes in Zaanse houtbouw, waarbij zelfbouw door de bewoners, tevens eigenaars, voor- opzou staan om de bouwkosten zoveel mo gelijk te drukken. De gemeente Zaanstad bleek aanvankelijk niet erg toeschietelijk als het om medewer king ging. Men moest nog wat wennen aan deze vorm van particulier initiatief. Uiteindelijk gaf de gemeente toestemming en in 1982 werden de eerste percelen grond in erfpacht uitgegeven, wat de gemeente geen windeieren legde. Zij hield er immers jaarlijks 40.000 gulden erfpachtinkomsten aan over. Op het ogenblik is de samenwer king met de gemeente dan ook prima, ver tellen stichtingsvoorzitter Jan Duyvis en bouwkundig coördinator Piet van Nugteren. De oude sloten in de buurt werden in op dracht van de gemeente gebaggerd en de paden verbeterd. Piet vertelt iets meer over het stedebouw kundig plan. 'Dat is geënt op de huidige woonvormen maar de sfeer van de vroegere buurt en de oude padstructuur moesten te rugkomen. Ook de historische detaillering van de oude bouwstijl zou zoveel mogelijk recht gedaan moeten worden. Dat wil zeg gen een fundering van beton en baksteen met daarop een houten skelet met houten groen geverfde plankieren en bovenop de topgevel een sierlijke 'makelaar', die op elk huisje weer anders is. Sinds 1904 was houten nieuwbouw verbo den vanwege het brandgevaar. Maar toen een jaar of vijftien geleden het idee werd geboren tussen houten buiten- en binnen muur een brandwerende gipsplaat te beves tigen mocht houtbouw weer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 18