Joodse begraafplaats Den Haag benoeft dringend restauratie Boek 87 De waarschijnlijk oudste (particuliere) be graafplaats in Den Haag is de Joodse aan de Oude Scheveningseweg. 'Den 21sten Janu ari 1694 werd aan Alexander Pos Polack, jood 'uyt de name en wegen de joodse natie' in erfpacht gegeven een klein hoekje duin- grond beoosten van het tolhuis, zes roeden in het vierkant, mits op hare kosten met vier palen of blauwe steenen het plaatsje zal worden afgeteekend en betalende jaarlijks tien schellingen van twee grooten Vlaams met bepaling, dat iemand met name ge noemd zal moeten worden op wien men de recognitie zoonoodig zal kunnen verhalen'. Aldus opend D. S. van Zuiden in zijn histo rische boek De Hoogduitsche joden in 's- Gravenhage (1913) het hoofdstuk over de joodse begraafplaatsen in 's-Gravenhage. Reeds de 27e juli 1695 vroeg en verkreeg Polak verlof om de begraafplaats uit te brei den tot 100 vierkante voeten. Deze begraaf plaats diende, zowel voor de lijken van de Hoogduitsche joden als voor die der Portu gese gemeente. Wie er het eerst werd begra ven staat niet met zekerheid vast; waar schijnlijk was het Polak zelf; dat was op 12 juni 1697. Vooral in de 18e eeuw is de begraafplaats enige malen uitgebreid. Ook in de 19e eeuw werd nog grond ten behoeve van de begraafplaats aangekocht. In de loop der eeuwen zijn op deze begraafplaats die ongeveer honderd jaar ouder is dan 'Ter navolging' aan het andere eind van de Sche- veningse weg, tal van bekende figuren be graven, zoals de schilders Jozef Israëls, de gebroeders Elkan en Salomon Verveer, Li- on Enthoven, oprichter van de gelijknamige pletterij (inmiddels uit Den Haag verdwe nen), bankiers, beroemd geworden juristen en de eerste Joodse minister, die Nederland heeft gekend, Godefroye. De fraaie begraafplaats, ofschoon niet zo mooi als die in Ouderkerk aan de Amstel, is thans aan een ingrijpende restauratie toe. Tijdens de Tweede Wereldoorlog bouwden de bezetters de beruchte Atlantikwall dwars door de dodenakker, de vaak mooie zerken niet ontziend. Na de bevrijding leek de be graafplaats meer op een woestenij. Er is toen met nogal beperkte middelen het een en ander gerestaureerd, maar thans is het moment aangebroken voor een grondig her stel. Daartoe is uit de Haagse burgerij in velerlei schakeringen de Stichting tot in standhouding Joodse begraafplaats in het le ven geroepen, die wil proberen de kosten van de restauratie, geraamd op 11 miljoen bijeen te krijgen. Het gemeentelijk monu mentenbureau heeft het restauratieplan op gesteld. Wat moet er gebeuren: In de eerste plaats moet de ommuring met een totale lengte van 550 meter worden gerestaureerd. Voorts zijn de 2810 zerken verzakt, gescheurd of overwoekerd. Bovendien moeten beplan ting en begroeiing op het terrein een grote opknapbeurt ondergaan. Tenslotte moet het uitvaarthuisje worden hersteld. De zerken zijn voorzien van soms uitvoeri ge teksten in het Hebreeuws, die een be langrijke (cultuur)historische bron vormen, zowel voor de geschiedenis van de joden, als voor de geschiedenis van Den Haag. Het leesbaar maken, de inventarisatie en de beschrijving van de zerken is het tweede belangrijke doel van de Stichting. In het bestuur van de stichting hebben o.a. zitting: Drs P. H. Enthoven, voorzitter, Mr. G. W. van Herwaarden, vice-voorzitter, alsmede het hoofd van het gemeentelijk monumen tenbureau drs. M. P. R. Rosenberg, mr. R. Hotke, oud-directeur-generaal kunsten van het ministerie WVC en drs. J. J. Cahen, conservator van het Joods Historisch Mu seum te Amsterdam, aldmede drs. M. Bor- dewijk, gemeente-archivaris van Den Haag. Er is verder een groot comité van aanbeve ling tot stand gekomen, waarvan o.a. deel uitmaken de vice-president van de Raad van State, mr. W. Scholten, dr. D. Dolman, voorzitter der Tweede Kamer en mr. Ch. M. J. A. Moons, president van de Ho ge Raad. Inlichtingen over de actie 'Steen voor Steen' zijn verkrijgbaar bij de Stichting, Kerkeboslaan 4a, 2243 CM WASSE NAAR. Giften zijn welkom bij de AMRO Bank Den Haag, rek. nr. 452289556 of gironr. 3376801 t.n.v. de Stichting. v.d. W. OVER BEGRAAFPLAATSEN In de reeks van Boekmakerij/Uitgeverij Luy- ten te Amstelveen, verscheen deze dichtbun del van Mieke de Jong, met tekeningen van Toon de Haas. Er zijn nauwelijks levendiger plekken denk baar dan begraafplaatsen, waar buiten het begraven, familie en vrienden elkaar ont moeten, waar gewerkt wordt aan het onder houd van de grote verscheidenheid aan gra ven en zerken. Desondanks blijkt steeds weer hoe vele be graafplaatsen worden veronachtzaamd en derhalve de aandacht van de samenleving verdienen. ISBN 90 64160163. In dezelfde reeks verscheen ook het op pag. 43 van de Heemschut jaargang 1984 ge noemde boekje Kapellen in de Baronie van Breda deel II. Het behandelt de kapellen van Gageldonk breda (Sint Joost) en Molen schot. Dit in tegenstelling tot wat op pag. 43 staat vermeld, nl. de inhoud van deel I die de beschrijving van de kapellen Hensdenhout, Strijbeek en Galder geeft 15,-.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 17