Lfj i 86 op een gemeentelijke lijst te plaatsen is af houdend gereageerd. Blijkens een bericht in de Goudsche Courant (12-9-1984) zal het sloopplan nu worden doorgezet en worden - conform het bestemmingsplan - enkele kan toren, appartementen, een parkeerkelder en boven dit alles een daktuin gerealiseerd. Daarmee is Gouda's laatste wasserij dan verdwenen. Een aktiever beleid is gevoerd ten aanzien van de Goudsche Machinale Garenspinne rij. Het totale fabriekscomplex bevatte on der meer een wasserij met magazijnen, kan toor en expeditieruimte, voorts kaarderij, spinnerij, ketel- en turbinehuis, tal van loodsen, preparatiezalen, een houtzagerij etc. - grotendeels uit de periode 1900-1916. Aanvankelijk werd in het in 1974 ter visie gelegde plan Herenstraat e.o. uitgegaan van sloop van alle gebouwen ten behoeve van woningbouw; er waren plannen ontwikkeld voor de bouw van 64 flats. Hiertegen kwa men bewoners van de wijk Korte Akkeren in het geweer, die aandrongen op meer soci aal-culturele voorzieningen in hun wijk. In een studie van de Akademie voor Bouw kunst werd gewezen op de mogelijkheden van hergebruik van de GMG. Hiermee werd de gemeente onder toenemende politieke druk geplaatst en in het verkiezingsjaar 1982 ging men een deel van de plannen overnemen. Hoewel het grootste deel van het complex, waaronder de monumentale schoorsteen, zou worden afgebroken, bleek de gemeente bereid twee panden met monu mentale gevel aan de Turfsingel te behou den. Het voorgestelde herinrichtingsplan kreeg in januari 1984 het fiat van de raad. Dit plan houdt in dat de voormalige glanze- rij en smederij alsmede de hennep- en vlas opslag worden gerenoveerd en vervolgens geschikt gemaakt voor gebruik door sociaal- culturele instellingen, een bibliotheek, sportzaal, twee bowlingbanen, een klein theater en nog enkele andere ruimtes. Totale kosten van dit sociaal-cultureel centrum De Garenspinnerij zullen ca. 5 miljoen bedra gen; de exploitatiekosten van het centrum - beheerd door een commissie ex art. 61-63 - zullen dankzij een subsidie van WVC op jaarbasis 250.000 bedragen. Rest nog te vermelden dat het pand zal worden ver warmd met afvalwarmte van het nabijgele gen Emery-Chemy, de vroegere kaarsenfa briek. CONSISTENT BELEID? Hoewel het gedeeltelijk behoud van de GMG - althans de gevel wand aan de Turf singel - als een beperkt succes mag worden gezien, kan men toch vraagtekens zetten achter het beleid inzake bedrijfsmonu- menten. Van een duidelijke beleidsvisie gericht op selektie en behoud van de meest waardevol le bedrijfsgebouwen is geen sprake: inte gendeel, zelfs bij een erkend monument als De Drie Notenbomen deinst de gemeente er niet voor terug om via Kroonberoep sloop te bewerkstelligen. De voormalige Asschuur aan de Vest, èen gemeentelijke opslagloods waar de Gouwenaren vroeger hun haardas verzamelden; nu in gebruik alsjeugdsociëteit. De basis voor een consistent beleid ont breekt, te weten: - struktuur- en bestemmingsplannen waar in de woonfunktie minder eenzijdig wordt bevorderd Foto's, voor zover niet anders vermeld, van de auteur. - inventarisatie van de belangrijkste be drijfspanden, als basis voor een selektie - een gemeentelijke monumentenverorde ning, op basis waarvan een gemeentelijke lijst kan worden opgesteld - een aktief zoeken naar mogelijkheden voor hergebruik van bedrijfsgebouwen, bijv. voor een woon- of opslagfunktie. Op vallend is hierbij de afhoudende opstelling van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg ten aanzien van verzoeken van ge meenten of instellingen om bedrijfsmonu- menten op de voorlopige lijst te plaatsen. Als gevolg hiervan dreigen de nota's gericht op bescherming van de jongere bouwkunst een dode letter te worden. Indien aan de inventarisatie en registratie van de bouw kunst na 1850 geen prioriteit wordt gege ven, ziet het er somber uit voor de Neder landse bedrijfsmonumenten. Van Gouda's rijke industriële en ambachtelijke traditie zullen dan wellicht alleen erkende monu menten als Visbank, Korenbeurs en Boter- waag behouden blijven De Mallegatsluis met industrieel panorama; zichtbaar zijn o.a. de schoorsteen van de v.m. zeepziederij, de GMG (nog met schoorsteen!), de molen De Roode Leeuw én een pakhuis (foto uit 1981)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 16