r» 45 land vulde de Bondsspaarbank in met een niet onaardig, maar toch te hoog bouwwerk. Vlak hierbij bouwde een bank nota bene op de plaats van de prachtige sociëteit Amicitia het standaardvoorbeeld van architectonisch wanbegrip: het is in de stedelijke struktuur misplaatst, het is op zich lelijk van propor ties en de architect heeft niets nagelaten om het gebouw zo armoedig (en dan niet edele armoede) mogelijk te laten zijn.' Maar daar bleef het niet bij. Geerts is als wethouder nog maar 2,5 jaar met monumen tenzorg belast, en ook onder zijn 'bewind' vinden er ingrepen plaats, die op z'n minst de vraag doen rijzen of er van een toetsing aan monumenten-normen sprake is. Geerts: 'Ik heb al gezegd dat er voor de binnenstad een beschermd stadsgezicht is. In dat kader moet er ook een toestemming van monumen tenzorg komen. Dan gaat het niet zozeer om architectonische kwaliteiten als wel om het passen in het historisch stedebouwkundig ge heel. Dat wil niet zeggen dat die adviezen altijd doorslaggevend zijn, maar die toetsing vindt plaats.' Een stedebouwkundig hot-item in Leeuwarden is het zgn. pleinafsluitend gebouw (Wilhelminaplein/Zaailand). Een gemeentelijke werkgroep heeft inmiddels naar de gemeenteraad een voorkeur uitge sproken voor de 'oplossing' van architecten bureau Lucas Ellerman (Rijswijk) en de raad neemt dezer dagen een besluit. Heem schut heeft in een waarschuwend schrijven gevraagd om een rechtsgeldig bestem mingsplan voor de betrokken plek en een nieuwe prijsvraag onder architecten, omdat geen van de drie mededingende ontwerpen z.i. de kritiek kan doorstaan. Geerts over het pleinafsluitend gebouw: 'Ook daar bemoeit monumentenzorg zich mee, het is zelfs in de monumentenraad besproken. De ontwikke lingen in de binnenstad worden op dat vlak in de gaten gehouden.' In zijn optiek hoeft een monument niet oud te zijn. 'Het moet kenmerkend zijn voor de periode waarin het gebouwd is en zekere architectonische kwa liteiten hebben. Ik denk dat de datering niet doorslaggevend hoeft te zijn, niet dat iets alleen maar een monument is als het vóór 1850 gebouwd is bijvoorbeeld. Van mij mag je die definitie wel uitbreiden en daar zijn we ook mee bezig. DILEMMA We komen terug op Geerts' dilemma: hoe te behouden als er geen geld voor is? Sommige gebeurtenissen, zoals de toren die een paar jaar geleden van de Bonifatiuskerk woei, werken versnellend. Dan lijkt restauratie in eens wèl mogelijk. Bij het Amelandshuis (1773) was een nog onbekende brandstichter het gemeentebestuur een slag voor. De hele gang van zaken rond dit pand is bijna anec- dotisch voor het dilemma en de lege handen waar een gemeente uiteindelijk mee staat. Of het stadsgezicht nou beschermd is of niet. Toen het St. Jozefpension het pand indertijd verliet, heeft het gemeentebestuur gepro beerd het in handen te krijgen; dat sprong af op de prijs. Het uiterste bod was 1,2 min, de vraagprijs 1,7 min. en projectontwikke laars, waaronder de Tilburgse Hypotheek bank, slaagden erin de prijs tot zo'n 4 min. op te drijven. Via aanschrijvingen probeerde de gemeente nog het pand op peil te houden en trof zelf ook enige voorzieningen. De rekeningen kwamen allemaal terug, bij lege BV's is nu eenmaal niets te halen. Geerts: 'Ja,, zo gaan die dingen. Dan op een gegeven ogenblik komt er ook nog een sloper in die erop zet 'Renovatie Zittema'. Er zijn wat essentiële onderdeeltjes verdwenen, maar dat was allemaal niet doorslaggevend. En dan die brand. Tot op dit moment zijn er geen daders bekend. Je kunt er niks aan doen, je staat als gemeente met lege handen, daar komt het feitelijk op neer. Maar er is, volgens Geerts, een les uit te trekken: 'Als je dit soort ontwikkelingen ziet aankomen, moetje veel eerder met de partij en gaan praten. Het is heel jammer dat zo'n St. Jozefpension z'n eigendommen niet voor een redelijke prijs heeft overgedragen aan de gemeente.' Geerts betwijfelt zelfs of er van uit de gemeente ooit wel goede onderhande lingen zijn geweest. Hij was in die tijd nog gewoon raadslid. 'Er is hun aan de Eestraat een stuk grond verkocht en ik heb het toen ook al gezegd. We hadden die zaak moeten koppelen: je kan wel een stuk grond van de gemeente krijgen, maar dan willen we wel zeker weten dat zo'n gebouw ook in goede handen komt.' Het gebouw - of wat er van over is - heeft volgens Geerts op zich geen waarde, de plek wel. Onderzocht wordt of het Muziekpeda- gogisch Centrum er gehuisvest kan worden. Geerts: 'Het pand schijnt bouwtechnisch nog redelijk in orde, maar het is verder niet ken merkend. Dus als daar volledige nieuwbouw nodig blijkt, heb ik daar niet zoveel moeite Wethouder Kees Geerts, staande op het raadhuisplein voor de Leeuwarder 'Wilhelmina boom'. Of hij zich 'Kees de sloper' voelt? 'Nee, niet in het minst'.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 9