i Limburg AANNEMERS PRESENTEREN ZICH 72 - Het uitvoeren van restauraties, renovaties of onderhoudswerkzaamheden. - Het ontwikkelen van plannen voor het op vullen van gaten in straatwanden. - Het onder de aandacht brengen van kleine bouwkundige elementen, zoals deuren en stoeppalen. - Het ijveren voor behoud van karakteristie ke boerderijen. - Het beschermen van de negen korenmo lens op het eiland. Meer informatie bij het secretariaat: J. van Beaumontstraat 12, 4691 JB Tholen, tel. 01660-2306. Sittard: Een van de meest gave voorbeelden van neo-gotiek in Zuid-Nederland is de kerk van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart te Sittard. Bouwer van de kerk is de architect J. Kayser uit Venlo, één van de leerlingen van Pierre Cuypers. De bouw van de kerk was noodzakelijk geworden omdat de in 1866 ontstane verering te Sittard van Onze Lieve Vrouw van het H. Hart een grote vlucht had genomen. Onder leiding van de zusters Ursulinen, daarbij geholpen door de eerste bisschop van Roermond, Mgr. Pare- dis, werden giften uit dank voor gebedsver horingen ingezameld. Bijdragen waren af komstig uit het gehele land. Op 2 juni 1875 werd de eerste steen gelegd, een marmeren steen afkomstig uit de cata comben van de H. Callixtus te Rome, door Paus Pius IX gestuurd. In 1877 was de bouw van de kerk voltooid en na de volledige af werking werd de kerk op 5 juli 1879 door Mgr. Paredis ingewijd. Op 10 mei 1883 werd de kerk door Paus Leo XIII verheven tot 'basilica minor', de eerste basiliek in Ne derland. De vereniging De Mander te Sittard stelt zich mede ten doel de Sittardse cultuur-histori sche waarden in een breder kader onder de aandacht te'brengen. Hierin past ook sedert enkele jaren de uitga ve van de 'Sittard kalender' waarin in woord en beeld een stukje oud-Sittard wordt besproken. Nadat eerdere kalenders o.a. de *St. Michielskerk en de verdedigingswerken tot onderwerp hadden, behandelt de kalender 1985 de basiliek en het daartegenovergeler gen Mariapark. In de kalender is een aantal schitterende fo to's van de kerk en de kruisgang Mariapark opgenomen. Daarbij is tekst en uitleg gege ven over het ontstaan van de Mariaverering te Sittard, de groei en bloei van de Aarts broederschap, de bouw van de kerk en kruis gang, de verheffing tot basiliek en enkele andere wetenswaardigheden over de basiliek en het Mariapark. Bestellen kunt U de uitgave door overma king van 14,(incl. porto) op postreke ning 1780274 t.n.v. J. Hendriks te Sittard, onder vermelding van 'kalender 1985'. Bouw '75 b.v., opgericht in het monumen tenjaar 1975, heeft zich sindsdien voorna melijk ingesteld op de uitvoering van res tauratiewerken. De omzet bedraagt 4 mil joen per jaar, waarvan 70% restauratiere novatie en 30% nieuwbouw. De onderneming is gevestigd te Workum, één van de elf Friese steden, maar is in de gehele provincie, en ook daarbuiten, actief. Het bedrijf beschikt over een timmerwerk plaats waar zowel restauraties van kerkban ken, preekstoelen, rouwborden, deuren, ra men, e.d. als nieuw machinaal timmerwerk voor eigen verwerking of voor derden wor den uitgevoerd. Bouw '75 heeft onder meer uitgevoerd: - Restauratie van de toren van de Bonifa- tiuskerk te Leeuwarden en herplaatsen van de spits. - Restauratie-renovatie complex voormali ge Handelsdrukkerij Leeuwarden. - Restauratie van de N.H. Kerken van o.a. Beers, Zweins, Schalsum, alle in eigendom van de Stichting Alde Fryske Tjserken en de N.H. Kerk met zijn eeuwenoude meubi lair te Marssum. Verder nog verschillende kerken en molens. Noard 5 te Workum, eigendom van Vereniging Hendrick de Keyser

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 36