- tv Zeeland j 71 Aan deze Campagne in Amsterdam werken mee - de Amsterdamse Mij. tot Stadsherstel N.V. - Heemschut, vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland - Stichting De Oude Kerk - Vereniging Vrienden van de Binnenstad - Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg. De tentoonstelling wordt geopend op 18 april a.s. te 14.30 uur door H. J. Zantkuyl, hoofdadviseur van het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, die vervolgens een klas schoolkinderen zal rondleiden in de kerk. Lagere scholen die een rondleiding wensen voor de 5e en 6e klas leerlingen, kunnen zich melden voor een afspraak bij Heemschut: telefoon 020-225292. Bergen: Opgericht in december 1984 de Vereniging van Handelaren in Oude Bouwmaterialen, die zich ten doel stelt het bevorderen van hergebruik van oude bouw materialen, o.a. door: - architecten en aannemers te stimuleren in het toepassen van oude bouwmaterialen en te attenderen op de beschikbaarheid daarvan; - het stimuleren van het behoud en voor hergebruik geschikt maken van oude bouwmaterialen, en de ontwikkeling van technieken daarvoor; - het optreden als branche-organisatie in het overleg met overheden, overheidsdiensten en andere instanties; - het ontwikkelen en in stand houden van een centrale registratie van voor herge bruik beschikbare oude materialen. Tot de Vereniging zijn toegetreden: Th. Evers Antieke Bouwmaterialen te HOENSBROEK (L). Fa. De Haan, Antieke Stenenhandel te DRONRIJP(Fr.) Steenhandel Martien Mol B.V. Oude Bouw materialen te SCHOORL (N.H.). Frank Vrolijk Antieke Bouwmaterialen B.V. te 's GRAVENHAGE (Z.H.) Van de Wal-Mulders Antieke Bouwmateria len Oirschot B.V. te OIRSCHOT (N.B.) Groothandel J. van IJken B.V. Bouwmateri alen voor rustieke bouw te EEMNES (Utr.) ^'OD ET Korte Groendal 12 Dit oude pakhuisje, vroeger ook werkplaats, is prachtig gerenoveerd tot woonfunktie. Het kenmerkende van het oorspronkelijke pakhuis is in de gevel gehandhaafd. Met name zijn dit de brede deur en het bovenraam met de luiken. De trapgevel is verrijkt met fraaie muurankers en vangbakken met afvoer, voorbeelden van vakmanschap. Rave straat 24 De commissie vindt dit een zeer geslaagde restauratie. Zoveel mogelijk is alles gehandhaafd zoals het oorspronkelijk was, zowel het uitwendige als het inwendige. De gevel is prachtig hersteld. Het is een eenvoudige gevel, maar zeer gaaf en liefdevol gerestaureerd tot in de details. i Schouwen Duiveland: De Vereniging Stad en Lande heeft in 1984, na een lange onder breking weer oorkonden uitgereikt voor goed geslaagde restauraties. Voor het eerst waren en nu ook oorkonden voor nieuwbouw die goed is ingepast in de historisch gegroei de omgeving. De uitreiking vond plaats in de Ridderzaal van Slot Haamstede. De oorkonde wordt uit gereikt uit erkentelijkheid voor degenen die met liefde, maar ook met financiële offers (ondanks subsidies soms aanzienlijke bedra gen), eigen arbeid, en vaak veel tijd, restau raties hebben verricht die als voorbeeld kun nen gelden voor anderen. Het betrof een ze- f.1 T vental panden te Zierikzee, één te Haamste de, één te Brouwershaven en één te Drei- schor. Zierikzee: - Nieuwe Haven Oud pakhuis dat na restauratie getrans formeerd is in een kantoorpand. - Korte Groendal 12 pakhuisje, vroeger ook werkplaats, thans woonhuis. - Oude Haven 39 a de linkerhelft van het oorspronkelijke pand nr. 39. - Ravestraat 24 zowel uitwendig als inwendig is alles ge handhaafd zoals het oorspronkelijk was. - Havenplein 18 - Beddeweeg 13 Renovatie met een kleinschalige uit breiding. - Kapellestraat 8 een arbeiderswoning met eenvoudige halsgevel. - Noordstraat 12, Haamstede: oude burgemeesterswoning in oorspronke lijke stijl hersteld - Sportgebouw, Brouwershaven: nieuw clubhuis met goed gekozen ligging. - Molstraat/Weststraat te Dreischor: gerestaureerde woning met schuur en een nieuwe schuur. Tholen: De Vereniging tot Behoud van de historische kernen en het landschap Tholen, kortweg Huis en Heem Tholen, werd opge richt o.a. om het verval van de historische waarde van het voormalige eiland te voorko men. Het oorspronkelijk uiterlijk ervan is voor een deel nog bewaard gebleven. Het polderland van Tholen bestaat uit akkers, omzoomd door met bomen en struiken be groeide dijken. Hier en daar ziet men een statige boerderij of korenmolen. De stadjes en dorpen worden vaak gedomineerd door imposante eeuwenoude kerken met fraaie ge veltjes rond een kerkring of marktplein. De kleinschalige bebouwing en de smalle straat jes ademen een sfeer van rust en intimiteit. In het bijzonder valt op dat de nokrichting van de daken loodrecht op de voorgevel staat. In beginsel moeten herstel en nieuw bouw met behoud van stratenplan en waarde volle oude huizen plaats vinden. Door res tauratie van oude panden of door het bouwen van nieuwe woningen en winkels, aangepast aan de omringende bebouwing, kan een kern beter gaan functioneren. Een ontwikkeling in die richting begint zich bijvoorbeeld af te tekenen in de stad Tholen, in St. Maartens dijk rond de markt en rond de kerk in Poort vliet. De doelstellingen van de vereniging luiden derhalve o.a. - Het leveren van een inbreng bij het vast stellen en wijzigen van bestem mingsplannen. - Het verstrekken van adviezen over het herstellen of verbouwen van panden en de betreffende subsidieregelingen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 35