Nieuws uit de provincies Groningen Friesland Gelderland Utrecht Noord-Holland 70 Groningen: Van 18 tot en met 24 april a.s. wordt in het kader van de landelijke cam pagne die aandacht schenkt aan het restau ratieambacht, eveneens een expositie gehou den in Groningen en wel in de Aa-kerk. Het exterieur van deze vijftiende eeuwse binnen- stadskerk is nl. reeds gerestaureerd, terwijl het interieur nog wacht op voltooiing van de restauratie: een passender omgeving voor be oefening van restauratieambachten is nauwe lijks denkbaar. Op de expositie zal een groot aantal am bachtslieden en restauratiebedrijven een pre sentatie van hun werkzaamheden geven, of ter plaatse hun ambacht uitoefenen. Aanwe zig zullen o.a. zijn een molenbouwer, een rietdekker, leidekker, metselaar, timmer man, schilder; glasatelier, kunstrestaurateur, orgelbouwer en een meubelmaker. Door middel van foto's en video-opnamen presen teren zij hun ambacht, gereedschappen en materialen zijn eveneens te zien. Vooral op zaterdag 20 april zal het in de Aa-kerk gon zen van de bedrijvigheid: diverse ambachts lieden zullen aan het werk zijn op de expo sitie. Een aantal monumenten-organisaties zal zich presenteren: De Groninger Molenvrienden, Monumentenwacht Groningen, Stichting Oude Groninger Kerken, de Stichting Gro ningen Orgelland en de Bond Heemschut. Openingstijden van de expositie zijn: 18 april van 14.00 tot 21.00 uur, 19 t/m 24 april van 10.00 tot 18.00 uur m.u.v. 21 april. De toegang is gratis. Activiteiten in Leeuwarden: Leeuwarden heeft een feestjaar ingesteld ter gelegenheid van zijn 700-jarig bestaan. Heemschut draagt hiertoe bij met de volgende activi teiten: - Aanbieding op 19 april a.s. van het eerste exemplaar van het tweede boekje in de nieu we Heemschut-serie: 'Leeuwarden 700jaar bouwen' - verschijning medio april van een speciaal Heemschutnummer over 'Leeuwarden' in de reeks monumentensteden; - Uitgave van een 'Groen-Monumenten wandeling door Leeuwarden', een samen werkingsproject van de Nederlandse Tuinen- stichting - Heemschut - de Stichting Moder ne Architectuur Friesland - Dienst Gemeen telijke Beplantingen; verschijnt in mei 1985; Bij de laatste uitgave sluiten aan: de tuinententoonstelling van de Nederland se Tuinenstichting, in mei te Leeuwarden, de Prinsentuin-tentoonstelling (7/9 - 27/10) in het Pier Pander Museum (met fraai geïllustreerde catalogus). Arnhem: Alle 3.500 grafzerken op de onge veer 240 Joodse begraafplaatsen in Gelder land worden dit jaar gefotografeerd. Dat ge beurt op initiatief van Gelre, de 'Vereniging tot beoefening van Gelderse geschiedenis, oudheidkunde en recht' Bedoeling van het project is meer informatie bijeen te kunnen brengen over de geschiede nis van de Joodse inwoners van Gelderland. Over hen is erg weinig bekend, ondanks het feit dat zij op verschillende plaatsen in de provincie een belangrijke plaats hebben in genomen. Schriftelijke bronnen zijn echter bijna allemaal in de Tweede Wereldoorlog verloren gegaan. De Joodse grafzerken bevatten vaak een schat aan informatie over de overledene, zijn familie en het leven in die tijd. Wanneer de foto's gemaakt zijn en de teksten vertaald, wordt de informatie mogelijk gebundeld in een boek. Omdat veel grafzerken op de soms eeuwen oude begraafplaatsen in slechte staat verke ren is een zekere haast geboden. Tientallen zerken zullen, voordat ze op de foto worden gezet, eerst schoongemaakt moeten worden. Dat gebeurt in nauwe samenwerking met de Gelderse Monumenten Commissie. Het Gelderse initiatief - dat gesteund wordt door provincie, Anjerfonds en comité Zo- merzegels - volgt op soortgelijke projecten in Noord-Brabant en Limburg. Grote anima tor in het Gelderse is drs. C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, tweede voorzitter van Gelre en in Gelderland provin ciaal archief inspecteur, een functie die per 1 april overigens wordt ingewisseld voor die van stadsarchivaris van Rotterdam. Steenderen: Maar liefst 156 gebouwen zijn in Steenderen door de gemeente voorgedra gen voor de gemeentelijke monumentenlijst. De ontwerplijst, die eerder aan de mening van de ingezetenen werd getoetst, is inmid dels door de gemeenteraad aanvaard. In de zelfde vergadering werd groen licht gegeven voor een monumenten-verordening en de in stelling van een monumenten-commissie. Voorzitter van deze commissie wordt burge meester S. Buddingh', landelijk bekend als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond. Steenderen bezit al 52 rijksmonumenten, waarvan de meeste ge situeerd zijn in het beschermde stadsgezicht van Bronkhorst. Utrecht: In het februarinummer voor Heem schutleden in de provincie Utrecht is een folder toegevoegd van het Restauratiefonds van de Kerkvoogdij der Hervormde Gemeen te te Utrecht. Hierin wordt aandacht gevraagd voor het vijfkerken-restauratieplan waaraan in 1969 werd begonnen en dat zijn voltooiing nadert. Immers, de Jacobskerk kwam gereed in 1977, de Nicolaaskerk in 1978, de Janskerk in 1981 en de Buurkerk in 1984. De Domkerk zal eind 1985 weer in gebruik genomen kunnen worden en de buitenzijde komt vermoedelijk in 1987 klaar. Dit huzarenstuk verdient o.i. wederom de aandacht (zie ook Heemschut juni 1981, blz. 100 en oktober 1982, blz. 156). Geïnteresseerden buiten de provincie Utrecht kunnen de geïllustreerde folder bestellen on der Machtiging nr. 784, 3500 VL Utrecht om op deze wijze kennis te nemen van res tauratie en (nieuwe) bestemming van boven genoemde kerken. Neerlangbroek: De tuin van Walenburg is geopend op de volgende dinsdagen: 21 mei, 25 juni, 23 juli en 20 augustus a.s. Alle dagen van 10-12 en van 14-17 uur. Entreeprijs: 5,-. Ter plaatse wordt het door de Nederlandse Tuinenstichting uitgegeven boek Huis en Tuin van Walenburg a 35,- te koop aange boden. Amsterdam: Ook hier wordt een tentoon stelling gehouden in het kader van de Cam pagne Restauratie Ambacht en wel van 18 tot 24 april a.s. De tentoonstelling is te bezichtigen in de trouwzaal van de Lutherse Kerk aan het Spui. Het is de bedoeling dat bezoekers van' de tentoonstelling na afloop een kijkje nemen in deze kerk, die momenteel volop in restaura tie is. Ambachtslieden van de firma J. Knep- pers zal men hier aan het werk zien. Ope ningstijden: op werkdagen van 10.00 - 16.00 uur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 34