Breda Keyenborg Projectmedewerker 69 Na opname ter plaatse kwamen ook wij tot de slotsom dat de panden om historisch- ruimtelijke redenen behoudenswaard èn res taurabei genoemd kunnen worden. Zij zijn gesitueerd in een zeer karakteristiek deel van Leiderdorp en zullen na renovatie stellig bij dragen tot versterking van het stedebouw kundig karakter van de monumentale kerk en omgeving. Wij verzochten de gemeenteraad daarom niet tot sloop te besluiten. Naar aanleiding van het ter inspraak gelegen hebben van het Structuurplan Binnenstad Breda 1985-1989 schreef Heemschut o.m. het volgende aan B. en W. Wij constateren dat in het concept structuurplan inderdaad voorwaarden zijn geschapen ten aanzien van een groter officieus 'beschermd' stadsge zicht dan het officieel vastgestelde gebied. Hoewel het gemeentelijk beleid met betrek king tot het grotere beschermd stadsgezicht dan ook primair gericht is op behoud en/of herstel van monumentale, c.q. waardevolle gebouwen, geeft o.i. een officieel be schermd stadsgezicht echter meer vooral wettelijke mogelijkheden tot behoud. Een gemeentelijke inventarisatielijst van monu menten is hierbij evenwel van het grootste belang. Een dergelijke inventarisatie dient dan ook met voorrang te worden nage streefd. Als voorbeelden van een falend be leid noemde Heemschut de teloorgang van hotel De Kroon en de sloop van het grootste deel van het pand 'De prins Cardinaal'. Een ander aspect, mede van belang ten aan zien van het beschermd stadsgezicht, betreft het feit dat gestreefd dient te worden de oor spronkelijke stedelijke rooilijnen te handha ven. In het conceptstructuurplan worden te veel parkjes - hoe sympathiek op zich ook - gecreëerd. Deze doen evenwel juist afbreuk aan het stedelijk karakter van de binnenstad. Bond Heemschut miste voorts een goed, de gehele binnenstad omvattend, verkeerscircu latieplan. In het concept is slechts sprake van deeloplossingen, welke de problematiek naar andere wijken in de binnenstad verlegt. Een aantal detailopmerkingen maakte Heem schut ten aanzien van: - de thans voorliggende plannen om de open ruimte aan de Kraanstraat te bebouwen, een ernstige aantasting van een historisch, De restauratie van 't Erve Booltink in Key enborg, waarvoor Heemschut zich jaren heeft ingezet, is voltooid. In de voormalige café-boerderij zijn twee woningen gereali seerd, waarvan er inmiddels één is bewoond. De redding van Booltink is een dubbeltje op zijn kant geweest. In mei 1983 besloot de gemeenteraad van het Gelderse Hengelo tot sloop toen alle reddingspogingen tot dan on dernomen, niets hadden uitgehaald. Nog geen maand later, in juni 1983, kon het sloopbesluit worden teruggedraaid, toen een medewerker van Heemschut een aannemers bedrijf bereid vond de risico's van restauratie te dragen. Booltink, dat niet op de monumentenlijst staat, heeft een interessante bouwgeschiede nis. Aanwijsbaar gaat die terug tot 1752, maar bepaalde delen zijn 16de-eeuws (zie Heemschut 1983, p. 140). De Gelderse Mo numentencommissie bleek bereid een deel van de restauratiekosten te subsidiëren. 't Booltink in Keyenborg, dat onlangs werd gerestaureerd. Foto: Henk Westerveld, Aalten waardevol, beeldbepalend gebied, waar door het historische gezicht op de.binnen stad geheel zal verdwijnen. - de onterechte aanpassing aan de 'moder ne' tijd door de sloop van de witte huisjes aan de Vredenburghsingel ten behoeve van parkeerplaatsen. Deze huisjes zijn van groot belang voor het karakter van de bin nenstad in het algemeen en van Breda als kazemestad in het bijzonder. - het voornemen de rand van het Valken berg naast de Bernardkazerne te bebou wen. Het gebezigde argument - het span ningsveld tussen stad en park wordt door een dergelijke bebouwing versterkt - komt de Bond Heemschut onjuist voor, omdat bebouwing aldaar juist afbreuk aan het thans al aanwezige spanningsveld tussen stad en park zal doen. - plannen van de invulling van het Chassé- veld met het casino, die op een stede bouwkundig meer verantwoorde wijze dient te geschieden dan thans voorgesteld. De Bond Heemschut zoekt een tij delijke, mobiele (part-time), op basis van een nader overeen te komen onkostenvergoe ding, voor het leggen, onderhouden en versterken van de contacten tussen de Provinciale Commissie Noord- Holland en de locale en regionale aanverwante organisaties in die pro vincie. De voorkeur gaat uit naar een jonge academicus, zonder werkkring of een gepensioneerde 60-plusser, die voldoet aan de volgende ver eisten: - bekendheid met de monumenten bescherming, alsmede met locale en regionale Heemschutaangele genheden; - gevoel voor c.q. ervaring met or ganisatorische vraagstukken; - goede contactuele eigenschappen. Schriftelijke reacties met curriculum vitae gaarne binnen 14 dagen na de verschijning van dit nummer aan het Dagelijks Bestuur, postbus 10525, 1001 EM Amsterdam. Rectificatie: De foto van het interieur van de Ma ria Geboortekerk, behorende bij het artikel 'Stad zonder kerken' in ons vorige nummer is gemaakt door P. Bersch te Nijmegen, (red.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 33