Heemschut ut akfie Leeuwarden Groningen Bedum Wormerveer Leiderdorp 68 Voor het Leeuwarder Zaailand dient een uit puttende stedebouwkundige regeling te wor den opgesteld, zodat - zoals met recht staat geschreven - een ieder, die de zaak ter harte gaat van zijn medeleven met de stedebouw kundige wijzigingen c.q. met de vervolma king van de allure van het plein kan doen blijken, schrijft de Bond Heemschut aan het college van B. en W. Heemschut acht het 'aanbevelenswaardig' voor de inrichting van het gebied een prijsvraag uit te schrijven aan de hand van daarvoor algemeen gangbare regels. Deze prijsvraag, aldus de Bond, zo niet openbaar en voor vrije mededinging opengesteld, dan wel gericht tot een zeker aantal geclassificeerde ontwerpers zou zeker een aantal aantrekkelijke ontwerpen opleve ren. 'Daarmee zou dan in het toch wel wat smalle voetspoor zijn voortgegaan van de nu bekende, toch wel enigszins beperkt gehou den 'architectuurwedstrijd', waarvan de voorlopige uitkomst, voor zover wij daarvan een indruk hebben kunnen krijgen, toch niet tot een bevredigend resultaat heeft geleid, waarbij wij met name nogmaals attenderen op het ons inziens aanvechtbare vrijmoedig geknabbel aan de nog vrij gave ruimte van het Zaailand.' Het Leeuwarder Zaailand is in zekere zin een emotioneel geladen begrip in Friesland. Zij het, dat het plein de facto de stad behoort, mentaal behoort het de gehele provincie, zo is Bond Heemschut van mening. De Bond vraagt zich dan ook af of bij de ontwikkeling van plannen voor een stedebouwkundige vervolmaking van het plein wel voldoende gelegenheid is gegeven tot inspraak en kri tiek. Gewezen wordt op een publieke behan- deling waartoe de Wet Ruimtelijke Ordening bij uitstek mogelijkheden biedt. Heemschut meent dat in de geleverde plannen, zij het bij het ene meer dan bij het andere, wel met vrijmoedigheid een aanslag wordt gedaan op de waardevolle open ruimte van het Zaai land. In het voorstadium is wel aandacht gegeven aan economische aspecten, maar er is niet een duidelijk omschreven gedachte ontwikkeld hoe met het bedoelde areaal, in stedebouwkundige zin zou moeten worden omgesprongen. 'Weliswaar beschikt Leeu warden over een structuurplan, doch duide lijke aanwijzingen hoe aan het onderwerpe- lijk gebied vorm te geven, ontbreken', waar schuwt de Bond, om voorts vast te stellen, dat ook de in een voorbereidend stadium verkerende beschermende maatregelen voor het stadsgezicht van Leeuwarden blijkbaar nog onvoldoende inzicht en houvast geven. Heemschut is 'gaarne bereid' het college over deze belangrijke zaak nader van dienst te zijn. Met verbazing en ontsteltenis nam Heem schut kennis van een van alle kwaliteit ge speend bouwplan voor de oostwand van de Kreupelstraat, een gebied dat direct aansluit op de Martinitoren. Dit sinds de oorlog nog niet bebouwde stedelijk gebied bepaalt mede het karakter van de westzijde van het Marti nikerkhof, reden waarom een invulling tus sen dit plan en de Kreupelstraat grote zorg vereist. Anders dan bij een voorgaand plan (van Prof. Aldo van Eyck) kleeft aan dit werkstuk een reeks onoverkomelijke bezwa ren, waardoor de belevingswaardevan de nabije omgeving ernstig wordt bereigd. Deze betreffen: - de bouwvolumina, waarvan hoogte en sa menstelling niet beantwoorden aan de ei sen, die het karakter en de maat van de aangrenzende stedelijke ruimten stellen. Zo is het volume te laag aan het Kwinken- plein en bovendien als pleinwand te onbe stemd van hoofdvorm, welke laatste een vervangse! is van het v.m. politiebureau. Daarvan moest het kennelijk een afspiege ling worden, waartoe de hulp werd inge roepen van hellende daken, een grillige plattegrond en een quasi-Duits karakter; een creatie, die bovendien slecht aansluit op de torenvoet. Zo'n aanpak maakt op nieuw duidelijk hoe zinloos het is om een bestaand gebouw met een volstrekt aan vaardbaar uiterlijk voor veel geld te ver vangen door een schim van het verleden. - de erg grove gevels van het meest noorde lijke deel van het complex met een agres sief verticalisme en fantasieloze pui-vul lingen. - het feit dat voor de binnenstad belangrijke bouwplannen worden gepresenteerd waar bij géén inventarisatie van de omgeving, noch enige aanduiding van de relatie met die omgeving wordt overgelegd, terwijl de twee bijgeleverde perspectieftekeningen als gevolg van een fictief (en daardoor van het object te ver verwijderd) oogpunt be drog zijn. Het thans voorliggende plan draagt de kie men in zich van een stedebouwkundige mis lukking, een mankement aan de Kreupel straat. Heemschut zou het betreuren als de boerde rij aan het eind van de Bazuinslaan plaats zou moeten maken voor een aantal wonin gen. Daar deze boerderij een aantrekkelijk element is in de belevingswaarde van zowel de eigen plek als in het dorpsgezicht, lijkt ons het voortbestaan van dit bouwwerk, wel iswaar met een nieuwe bestemming (b.v. wonen) erg belangrijk. Het voorhuis heeft, al is het geen geregistreerd monument, duide lijk een bepaalde charme, o.a. door zijn ka rakteristieke aanbouw en situering op een hellend terreindeel. Herstel en verbetering is te verkiezen boven een nieuw te bouwen woning op die plaats of de vervanging door een copie, waardoor de authenticiteit en de bekoorlijkheid van het verweerde materiaal verloren zouden gaan. Soortgelijke overwegingen zijn ook van toe passing op de gesloten bebouwing aan de Bazuinslaan, 1 t/m 7, een stukje straatwand, dat na rehabilitatie het dorpsbeeld zeer ten goede kan komen. De Stichting Woonhuis-Monument is bereid om eventueel mogelijke rehabilitatie en her bestemming van bovengenoemde objecten te onderzoeken en binnenkort daartoe de situa tie te verkennen. Heemschut deelde B. en W. mee te hopen met zijn reactie een positieve bijdrage te heb ben geleverd in de gedachtenvorming m.b.t. de ontwikkelingen aan de Bazuinslaan. Naar wij vernamen wordt Noordeinde 66 te Wormerveer met sloping bedreigd, daar op deze plaats een bedrijfshal is geprojecteerd. Bij een ter plaatse ingesteld onderzoek is Heemschut gebleken dat de betreffende wo ning een onbetwistbare kunsthistorische waarde heeft. Vooral het interieur is in dit opzicht van buitengewone betekenis. Behal ve de twee ongemeen fraaie schouwen, ver keren ook de betimmeringen en de construc tieve opbouw van het huis nog in authentieke staat, een omstandigheid die elders vrijwel niet meer aangetroffen wordt. Naar onze overtuiging kan het laten voortbestaan van dit unieke pand als een gemeenschapsbelang worden aangemerkt, reden waarom wij B. en W. verzochten de voorgenomen amovering met alle ten dienste staande middelen af te wenden De Bond Heemschut nam kennis van het voornemen tot sloop van de panden Kerklaan 1 a, 2 en 3 en van een rapport betreffende de bouwkundige staat van deze panden. Naar aanleiding hiervan stelden wij er prijs op de gemeenteraad het volgende in overweging te geven

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 32