Excursies/Lezingen 67 gangsstijl), 1750-1770 (rococo), 1770-1790 (neoclassicisme). Beschreven worden on der meer het huis Schuylenburgh, Huis ten Bosch, Huis Huguetan, het Haagse stad huis, Prinsessegracht 30 in Den Haag, het Arme-Weeshuis in Leiden en het stadhou derlijke kwartier van het Binnenhof. ISBN 906562057 5 Delftse Uitgeversmij 1984 Prijs ƒ24,50 J.K.A. DE SINT BONIFATIUSKERK TE LEEUWARDEN 100 foto's bij het eeuwfeest van een monument Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Sint Bonifatiuskerk bracht de Stichting Mo derne Architektuur Friesland (M.A.F.) in samenwerking met de Stichting Bonifatius- toren deze door Andries Monna geschreven monografie uit. Na de 'gedachteniskes anne Bonnefaas', een gedicht van Johan van Bergen, volgt de geschiedenis van de Bonifatiusparochie tot 1884. Bij de twee volgende hoofdstukken over de bouw en de inrichting van de kerk wordt helaas weinig aandacht besteed aan de architektonische kwaliteiten van het ge bouw, ondanks het feit dat het hier 'een van de hoogtepunten van de 19de eeuwse archi tektuur in ons land' (citaat uitgever) betreft. Bovendien is het juist van belang om de kwaliteiten van P. L H. Cuypers' werk te benadrukken, nu er een aantal van zijn bouwwerken wordt bedreigd. Deze kritiek neemt niet weg dat het boek een zeer onderhoudend beeld geeft over het Roomse Leven in Leeuwarden, onder ande re door de beschrijving van enkele kleurrij ke pastoors en kapelaans, die de kerk ge diend hebben.' In de twee laatste hoofdstukken wordt aan dacht besteed aan de restauratie en de toe komst van de Bonifatiuskerk, een onmis baar gebouw in het stadsbeeld van Leeu warden. Uitg. Stichting Moderne Architektuur Friesland en de Stichting Bonifatiustoren. Prijs: 19,50. (op dit moment uitver kocht). J. K. A. TWEEDE DEEL IN NIEUWE HEEMSCHUT-SERIE: LEEUWARDEN, 700 jaar bouwen Na de succesvolle lancering van de nieuwe Heemschut-reeks met het deel 'Dorpen in Drenthe', volgt nu een deel aan één stad gewijd. De boeiende geschiedenis van bouwen en bouwkunst in een van de architectonisch meest rijke steden in het noorden van ons land, Leeuwarden, die dit jaar zijn 700-jarig bestaan viert. Dit aantrekkelijke boek is tot stand gekomen in samenwerkinng met de gemeente Leeu warden. Het is geschreven door drs. G.P. Karstkarel, redactie-medewerker van Heem schut, die ook de ca. 50 illustraties verzorg de bij het ca. 160 pagina's tellende boek (16 x 24 cm). Prijs voor Heemschut-leden 17,50 21,50 incl. porto). Gironr. 124326. (Winkelprijs 24,50). ISBN 90 62552323. Het eerste exemplaar zal op 19 april a.s. worden aangeboden door burgemeester J. Te Loo van Leeuwarden aan het Gedeputeerde Statenlid (RO/Monumentenzorg) D. van der Til. Groningen: Onder auspiciën van de Provin ciale Heemschut Commissie wordt op 14 mei a.s. te 20.00 uur een lezing met verge lijkende diabeelden gehouden door Dr. Ir. Rudger A. F. Smook, architect stedebouw- kundige en docent aan de Academie voor Bouwkunst te Rotterdam over: - veranderingen in de binnenstad, die niet altijd tot de verwachte resultaten hebben geleid, - de zorgvuldigheid, waarmee daarom het ruimtelijk beleid moet worden gevoerd en - de wenselijkheid om daarbij rekening te houden met bepaalde patronen, die in de veranderingsprocessen zijn te herkennen, - een mechanisme waarvan de werking zal worden.toegelicht, mede aan de hand van ontwikkelingen, welke zich o.a. in Gro ningen voordoen, onderwerpen, behandeld in zijn proefschrift: 'Binnensteden veranderen' waarop de auteur in december 1984 aan de TH Delft promo veerde. Plaats: Boschhuis, Heereweg 95, Gro ningen. Ledenexcursie Limburg op zaterdag 25 mei a.s. Herhaling van de provinciale Ledenexcursie Zuid-Limburg september 1984. In de eerste plaats bedoeld voor degenen die toen moes ten worden teleurgesteld! Zij worden ver zocht zo spoedig mogelijk te berichten of zij wensen deel te nemen. Onder deskundige leiding worden bezocht de kastelen Hoensbroek en Limbricht, de omge ving van de kastelen Amstenrade en Ter worm, de vm. Abdij Rolduc en het plateau van Margraten, dit alles op een bustocht door het afwisselend landelijke en geïndustriali seerde noordoosten van Zuid-Limburg. Aankomst Sittard intercity-treinen 10.15 uur; voldoende parkeerplaatsen bij station NS. Programma: 10.30 uur - Vertrek autobus; bezoek aan: - omgeving en park kasteel Amstenrade (Heemschut adviseerde over situatie tussen kerk en kasteel); - kasteel Hoensbroek, het grootste tussen Maas en Rijn (Museum voor heemkunde en schutterijen, exposities; kojfie)\ - de v.m. Abdij Rolduc (Romaanse kerk, 16/18de eeuwse abdij-gebouwen, Mijn-mu seum); 13.15- 'aangeklede' koffietafel aldaar. 15.15 uur - Vertrek naar kasteel Terworm (bedreigd door plannen Pretpark) en het pla teau van Margraten (bedreigd door ENCI- plannen tot afgraving). 17.00 uur - Aankomst Limbricht (mottekas- teel, waarin gepland Limburgs Volkskundig Museum; zeer oud romaans kerkje). Koffie met vlaai in kasteel-restaurant. 18.30 uur-Vertrek naar Sittard. 18.45 - Vertrek intercity-treinen naar noord en zuid. Maximum aantal deelnemers 50, kosten 40,- p.p. incl. bus en consumpties. Aan melding door overmaking vóór 15 mei a.s. op postrekening 124326 t.n.v. Heemschut, Amsterdam, met vermelding Excursie1 Limburg. Deelnemersbewijzen worden tijdig toege zonden. Zd. Holland: De Provinciale Commissie houdt een ledenexcursie op zaterdag 15 juni a.s. Aanvang 9.30 uur met een stadswandeling door Gorinchem; te 13.30 uur per boot naar Woudrichem, alwaar lunch en wandeling; per pont naar Kasteel Loevestein, bezichti ging en per boot terug naar Gorinchem, aan komst ca. 17.00 uur. Kosten bedragen 30,- p.p. Nadere me dedelingen volgen. U kunt zich reeds aan melden door storting op girorekening nr. 124326 t.n.v. Heemschut, Amsterdam. Utrecht: De Provinciale Heemschut Com missie viert het begin van de zomer op zater dag 22 juni a.s. met een zomerexcursie naar Loenen, 'de Parel van de Vechtstreek' beschermd dorpsgezicht. Een droom van een dorp met een fraai geres taureerd laat-gotische kruiskerk, een molen, een dubbele ophaalbrug en mooie sfeervolle huizen met theekoepels aan een Vecht vol vaarvertier. Omdat wij ook een particulier bewoonde buitenplaats zullen bezoeken, waar slechts 25 personen tegelijk in kunnen worden rondgeleid, is het totaal aantal deel nemers beperkt tot 75. Voor de aanmelding geldt het oude systeem van wie het eerst komt het eerst maalt! Kosten per persoon 25,- (incl. koffie, broodmaaltijd en thee); aanmelding door overschrijving op giro 124326 ten name van Heemschut, tot uiterlijk maandag 17 juni 1985. Noord-Brabant: De landelijke Heem schutdag wordt dit jaar in 's-Hertogen- bosch gehouden op 14 september a.s. in het kader van het 800-jarig bestaan van de stad. Het programma omvat een keur van moge lijkheden waaruit de deelnemende Heem schutleden kunnen kiezen. Gezamenlijk vinden plaats de ontvangst door het Gemeentebestuur en de lunch; ver volgens kan men in kleine groepen naar keuze een monumentaal gebouw bezoeken, een themawandeling door de stad maken (historie, het woonhuis, archeologie en mystiek), een lezing bijwonen over restau ratie van de St. Jan, films bekijken en/of een vaartocht maken. Houdt de datum daarom nu reeds vrij Nadere mededelingen volgen tezijnertijd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 31