N.V. Stadsherstel Leeuwarden 64 DOOR MR. W. J. G. REUMER* Het gerestaureerde complex panden op de hoek Grote Kerk/Pijlsteeg. Door de verbouwing van deze voormalige bedrijfspanden tot 7 woningen en een winkel, is de vroegere midden-19de-eeuwse situatie weer zoveel mogelijk hersteld. De N.V. Stadsherstel Leeuwarden werd eind december 1973 opgericht naar het voorbeeld van soortgelijke instellingen elders in het land. De oprichting van Stadsherstel werd voorbereid door een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeente en van bankinstellingen en verzekeringsmaat schappijen in Leeuwarden, thans nog de drie grote participanten in Stadsherstel. Zij zorg den voor een beginkapitaal van ƒ300.000,-, waardoor Stadsherstel reeds in 1974 met haar restauratiewerkzaamheden een aanvang kon maken. Tegelijkertijd werd toen een ac tie gestart onder de bevolking van Leeuwar den en onder Leeuwarders 'om utens' (elders wonend) om een aandeel van 100,- in Stadsherstel te nemen. Ook deze actie onder vond een verheugende weerklank. De aanvankelijk vrij ruime doelstelling, van de vennootschap is naderhand in verband met het verkrijgen van vrijstelling van ven nootschapsbelasting nauwkeuriger omschre ven; daarbij werd vastgelegd, dat de ven nootschap zich in het belang van de volks huisvesting uitsluitend bezighoudt met de in standhouding van monumenten in de zin van de Monumentenwet, met name in de oude binnenstad van Leeuwarden. Bovendien werden bij deze gelegenheid statutaire beper kingen gesteld aan de bestemming van de winst. Om ervaring op te doen is Stadsherstel des tijds begonnen met de restauratie van drie kleine pandjes in de binnenstad. De restaura tie van een aanmerkelijk groter pand maakte het noodzakelijk het maatschappelijk kapi taal van de vennootschap uit te breiden. Van dit maatschappelijk kapitaal is thans rond 1.000.000,- geplaatst, in welk bedrag voor bijna ƒ500.000,- is deelgenomen door de gemeente, voor rond ƒ400.000,- door de bank- en verzekeringsmaatschappijen en voor ruim 100.000,- door de burgerij. Een belangrijk project voor Stadsherstel is geweest de restauratie van een complex pan den, gelegen op de hoek Grote Kerkstraat/ Pijlsteeg, waarin voorheen de N.V. Handels drukkerij was gevestigd. Deze voormalige bedrijfspanden op het hoogste punt van Leeuwarden (de noordelijke terp van Nijeho- ve) werden verbouwd tot zeven woningen en een winkel, waarmee de vroegere midden 19de-eeuwse situatie weer zoveel mogelijk werd hersteld. Een bijkomende gelukkige omstandigheid was dat de oorspronkelijk bij de panden behorende tuinen, welke door be- drijfsbebouwing waren dichtgeslibd, weer geheel konden worden opengelegd, waar door een voor de binnenstad unieke gemeen schappelijke tuin kon worden aangelegd. Met deze restauratie was een bedrag van 1,8 miljoen gulden gemoeid, waardoor uiteraard de financiële problemen van Stadsherstel zijn vergroot, in het bijzonder omdat voor de exploitatie van dit complex het dynamische kostprijs systeem is gehanteerd. Mede van wege het feit, dat Stadsherstel inmiddels 15 panden heeft gerestaureerd, heeft de exploi tatie van het huizenbezit in totaliteit (tot nu toe is slechts één pand verkocht) nog geen aanmerkelijke problemen opgeleverd. Hoewel ook Stadsherstel Leeuwarden door de huidige economische omstandigheden haar activiteiten heeft moeten beperken, is zij thans bezig met de voorbereiding van de restauratie van 5 woningen, wederom met een gemeenschappelijke binnentuin, in het centrum van de stad. De panden behoren tot een complex, dat thans nog huisvesting biedt aan het Fries Natuur Historisch Museum, dat eind 1985 elders zal worden gehuisvest. Daarbij heeft Stadsherstel zich opnieuw kun nen verzekeren van de aanmerkelijke steun van de gemeente Leeuwarden. De panden, eigendom van de gemeente, zullen namelijk voor een symbolische prijs aan de vennoot schap in eigendom worden overgedragen. In Leeuwarden bestaat de overtuiging, dat zonder medewerking van de lokale overheid in de voorwaarden scheppende sfeer, het voor organisaties als Stadsherstel met een bescheiden woningbezit nagenoeg uitgeslo ten is nog enigermate werkzaam te blijven. Dé oorspronkelijk bij de gerestaureerde panden behorende tuinen, die, na door bedrijfsbebouwing te zijn dichtgeslibd, weer werden opengelegd. Foto's: Monumentenzorg, Leeuwarden. Mr. W. J. G. Reumer is gemeentesecretaris en Di recteur Stadsherstel Leeuwarden N.V.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 28