63 ondergebracht. Aan de achterzijde zijn de bijgebouwen gesloopt en is de hoofdverdie ping toegankelijk gemaakt via een houten trap en de 16de eeuwse doorgang. Helaas moest veel metselwerk van de gevels worden vernieuwd. Oorspronkelijk waren deze ge vels waarschijnlijk van een dunne pleister laag voorzien, waarvan aan de achtergevel nog restanten zichtbaar zijn. Zowel voor het behoud van het historische karakter als om het nieuwe metselwerk enigszins te camou fleren zou het gewenst zijn de gevels 'weer van deze dunne pleisterlaag te voorzien. Dit is echter nog achterwege gebleven, omdat het teveel tegenstand ontmoette. Hoewel ten behoeve van de huidige wooneisen veel con cessies zijn gedaan, is toch veel van het historische karakter van het pand bewaard gebleven. KANTOORPAND Tweebaksmarkt 48 DE 'UTRECHT' De 'Utrecht' van 1903, gebouwd naar ontwerp van A. J. Kropholler en J. F. Staal. Het pand bestaat uit een laag voorhuis met lichttoren en een hoog achterhuis. Op het dak van de lichttoren de pelikaansculptuur van Jozeph Mendes da Costa. (foto Frans Andringa, Leeuwarden). Dit pand van de Levensverzekerings Maat schappij 'Utrecht', voor de noordelijke pro vincies is in 1903 en 1904 gebouwd naar ontwerp van de architecten A. J. Kropholler en J. F. Staal, leerlingen van de bouwmees ter H. P. Berlage. De architectuur geldt als een goed voorbeeld van de bouwstijl in de vernieuwingsperiode rond de eeuwwisseling. Het pand bestaat uit een laag voorhuis met lichttoren en een hoog achterhuis. In het voorhuis zijn de hal en de wachtkamer on dergebracht, het achterhuis heeft een kan toorbestemming. Achter het hoofdgebouw bevindt zich rondom een binnenplaats een laag bijgebouw, waarin een toilet en een keuken zijn ondergebracht. De zes meter hoge kantoorruimte met het oorspronkelijke meubilair in het achterhuis van de 'Utrecht', Tweebaksmarkt 48, in 1904. Wanden en plafond zijn opgenomen in het stramien van het cassettenplafond. In de vensters de stadswapens van de bijkantoren, tussen de vensters en het plafond een fries van tegelborden, eveneens met wapens, (foto Frans Andringa, Leeuwarden) De voorgevel wordt beëindigd door een af- gesnoten topgevel. Deze is hoger dan voor de functie noodzakelijk is, mogelijk ten be hoeve van de massawerking in de straatwand en om ruimte te creëren voor reclame. Bo venin is de naam 'Utrecht' in het metselwerk opgenomen; daaronder zijn twee gevelstenen met leeuwen en het wapen van Utrecht aan gebracht. Zowel deze gevelstenen als de pe- licanensculptuur op het dak van de lichttoren zijn vervaardigd door Jozeph Mendes da Costa. De ingangspartij is iets teruggelegd, waardoor enige plasticiteit in de gevel ont staat. Achter de dubbele ingangsdeuren bevindt zich een circa één meter diepe ruimte. Deze krijgt de functie van portiek, wanneer de deuren in geopende toestand worden vastge zet in een nis. De volgende dubbele open slaande deuren, die helaas zijn verdwenen, gaven toegang tot een vierkante hal. Deze hal ontvangt daglicht via de toren. Bij don ker kon een gaslantaarn, die dan vanuit het plafond werd neergelaten, de ruimte ver lichten. In de vloer is een mozaïek met een pelikaan, die zijn jongen voedt, aangebracht. In de hiernaast gelegen wachtkamer is de fel blauwe kleur van de wanden zeer opvallend. Hier zijn een schouw en een loketwand aan gebracht. De zes meter hoge kantoorruimte in het ach terhuis imponeert door de goede maat en schaal, de materiaal- en kleurbehandeling en de detaillering. Zowel de wanden als de vloer zijn opgenomen in het stramien van het cassettenplafond. In de zijgevels zijn ven sters met gekleurd glas, waarin de stadswa pens van de bijkantoren, geplaatst. Tussen de vensters en het plafond bevindt zich een fries van tegelborden, eveneens met wapens. Onder de vensters zijn kasten geplaatst, waarvan de deurtjes met goudenregens zijn versierd. Een uit 1904 bewaard gebleven fo to geeft deze ruimte met het oorspronkelijke meubilair weer. Op de achterwand (de schei dingswand tussen hal-wachtkamer en kan toor) is een koperen paneel met klok en ver wisselbare kalender zichtbaar. Tot 1933 is het gebouw in gebruik geweest als kantoor van de 'Utrecht'. Daarna heeft het respectievelijk dienst gedaan als opslag plaats en depot van landbouwmachine-on derdelen. In 1976 werd het pand te koop aangeboden en verkeerde het in zeer desolate toestand. De gekleurde vensters in de rechter zijgevel waren verdwenen. Op de wandkas ten was een verdiepingsvloer aangebracht en veel onderdelen waren beschadigd. Het toilet en de keuken in het lage bijgebouw waren gesloopt en de binnenplaats was overdekt. In 1978 en 1979 is het pand door de stichting 'Renaissant', (een restauratie-schilderbe- drijf) gerestaureerd en als atelier in gebruik genomen. Daarbij is het interieur weer ge heel in ere hersteld. Om de voormalige kan toorruimte te sparen is het bijgebouw met een verdieping verhoogd waar het atelier is ondergebracht. Literatuur: A. J. Kropholler en J. F. Staal en het kantoorpand voorde 'Utrecht' te Leeuwarden. Peter Karstkarel en RienkTerpstra in: Bulletin K.N.O.B., afl. 1, 1978

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 27