ll!li!lli||ij| 58 Het Wilhelminaplein, met op de voorgrond de plaats waar eventueel het 'pleinafsluitend' gebouw komt. Heemschut heeft de gemeente gevraagd om eerst een rechtsgeldig bestemmingsplan voor het betrokken stadsdeel vast te stellen en vervolgens een nieuwe prijsvraag onder architecten uit te schrijven. Geen van de tot dusver mededingende ontwerpen heeft voldoende kwaliteit voor deze belangrijke plek, aldus de Bond. Foto's Gemeentelijke Monumentenzorg, Leeuwarden. PRAKTIJK Al met al veel plannen, initiatieven en acti viteiten. Maar hoe gaat het nu in de prak tijk. Een van de eerste dingen die opvallen voor al in de gemeenteraad is, dat het niet al te moeilijk is om vanuit het abstracte een groot aantal mooie doelstellingen vast te leggen, waarin bijna iedereen zich kan vin den. Het wordt moeilijker wanneer er con crete plannen op tafel komen. Dan blijkt dat vrij gemakkelijk de doelstellingen worden losgelaten en gekozen wordt voor een vol gend beleid. De nieuwbouw en uitbreiding van het provinciehuis in de historische stad is één van de vele en duidelijkste voorbeel den. Toch kan geconstateerd worden dat na 1974 niet of nauwelijks aantastingen van de structuur van de Leeuwarder binnenstad hebben plaatsgevonden. Doorbraken en dempingen zijn achterwege gebleven; het beloop van straten is gehandhaafd en rooi lijnen zijn niet verlegd. Door herinrichting, beplanting en nieuwbouw zijn op veel plaatsen verbeteringen aangebracht. Een negatief punt is echter dat deze verbeterin gen wel een grondige karakterverandering te weeg hebben gebracht. Het duidelijkst laat zich dit voelen in de noordelijke bin nenstad. Daar is de laatste jaren een groot aantal grootschalige nieuwbouwblokken met woningen verrezen. Straten en pleinen als Speelmanstraat, Bagijnestraat, Jacobij- nerkerkhof, Bottemansteeg, Oosterkade, Achter de Grote Kerk, Schoenmakersperk, Nieuweburen en Galileïkerkstraat zijn te sterk van karakter veranderd. De tachtiger jaren bouw is hier bepalend geworden. Te weinig is men er in geslaagd karakteristieke bebouwing te herstellen en de meeste archi tecten is het niet in voldoende mate gelukt de bestaande individualiteit te respecteren en/of opnieuw vorm te geven. Ook werkt negatief dat de op veel plaatsen vernieuwde bestrating te eenvormig is. Door de hele vernieuwingsoperatie zijn er ook veel grote bomen verdwenen, waardoor de stad er kaal uitziet. De vormgeving van pleinen is in Leeuwar den nog altijd een moeilijke zaak. Het Wil helminaplein is een kale onherbergzame vlakte geworden. Misschien kan een plein afsluitend gebouw met daarbij een behoor lijke pleinvulling hierin verbetering bren gen. Het Oldehoofsterkerkhof mist iedere structuur, het Jacobijnerkerkhof is kaal en nodigt niet uit tot verblijf, ondanks de bank jes en Bij de Put wordt het beheerst door paaltjes. Veel binnenterreintjes hebben door de heilige parkeernorm een stenig ka rakter gekregen. Het wordt tijd dat Leeu warden bij dit soort werken eens een omge vingskunstenaar inschakelt. MONUMENTENZORG Op het terrein van restauratie en monumen tenzorg is er de afgelopen jaren veel ge beurd, zowel in positieve als negatieve zin. Een aantal grote en belangrijke monumen ten is grondig onder handen genomen. Als eerste moet wel de Grote of Jacobijnerkerk worden genoemd. Dit in aanleg dertiende eeuwse kerkgebouw, werd in de 19de eeuw grondig 'hersteld' en daarmee van vele bouwkundig belangrijke elementen ont daan. Na de tweede wereldoorlog trad het verval in, zelfs in die mate dat in de zestiger jaren het gebouw wegens bouwvalligheid gesloten moest worden en er stemmen op gingen om maar tot sloop over te gaan. Na een korte, maar zeer ingrijpende, restaura tie staat deze middeleeuwse kloosterkerk samen met de eveneens gerestaureerde kos terij, een restant van het voormalige Domi nicaner klooster, weer in volle luister in het hart van de stad. De voor Leeuwarden ka rakteristieke Oldehove onderging een con soliderende restauratie. Het Princessehofcomplex, het vroegere pa leisje van Maria Louisa, de weduwe van Johan Willem Friso, werd ten behoeve van het belangrijke ceramische museum 'het Princessehof' totaal gerestaureerd en op nieuw ingericht. De van het museum deel uitmakende Papingastins herkeeg op de to ren de uivormige bekroning. In de belangrijke Grotekerkstraat gebeurde veel meer. De niet eens op de monumenten lijst staande Keimpemastins werd heront dekt en op een zeer verantwoorde wijze gerestaureerd en geschikt gemaakt tot wo ning. Het Frysk Letterkundich Museum en Dokumintaasje-sintrum kon, alweer na een ingrijpende restauratie, de stins.op het hoogste punt van Leeuwarden betrekken. Ook hier werd de oude traptoren hersteld, en van een nieuwe spits voorzien. Tegenover deze stins restaureerde de N.V. Stadsherstel het voormalige Handelsdruk kerijcomplex. Een aantal monumentale panden herkreeg de woonbestemming en in combinatie met nieuwbouw aan het Schoenmakersperk kon er op de flank van de noordelijke stadsterp een aantrekkelijke open binnentuin worden aangelegd. Stads herstel pakte in de Grote Kerkstraat nog een viertal woningen aan en ook een aantal par ticulieren ging tot restauratie over. Het be houd en de restauratie van de Bonifatius- kerk is een apart verhaal. Aan het eind van de zestiger jaren waren er nog plannen om deze uit 1884 daterende belangrijke Cuy- perskerk te slopen. Een comité uit de burge rij ontfermde zich over het kerkgebouw met haar 'wonderlijk schoone lijnen en ondenk baar heerlijke vormen'De 'roomse toren' mocht niet uit het stadsbeeld verdwijnen. Toch gebeurde dat wel. Tijdens een zware storm op 3 januari 1976 brak de 30 meter hoge spits van de Bonifatiustoren af. Ten koste van veel inspanning en in een tijd waarin overal in het land neo-gotische kerk gebouwen werden gesloten en gesloopt, is het stichtingsbestuur van de Bonifatiuskerk er toch in geslaagd de toren weer op de kerk te krijgen. Een opmerkelijke prestatie!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 22