Heemschut restauratie werkplaatsen voor vrijwilligers 56 In de loop van 1972 kwam echter bericht, dat de totale restauratie van de toren uitgevoerd zou kunnen worden in het kader van de werkgelegenheid. Voorwaarden: vóór 1 ja nuari 1973 beginnen; klaar vóór 1 januari 1974! Dan schrijven we najaar 1972, d.w.z. dat rekening houdend met voorbereidende werkzaamheden de daadwerkelijke restaura tie één jaar zou kunnen duren. Een onmoge lijk korte tijd als wordt bedacht, dat in de beginfase de materialen rond 40 meter om hoog zouden moeten worden gebracht. Niet temin werd in een doorwerkkist met extra mankracht en een zorgvuldig uitgekiend or ganisatie-programma begonnen. Vanaf de steiger bleek pas hoe slecht met name de kop van de toren was. Het in 1910/1911 ingeboete metselwerk bleek geen hechting met het overige oude metselwerk gekregen te hebben, enerzijds door toepas sing van een te harde steensoort en ander zijds door de toepassing van cementspecie, hét wondermiddel in die tijd. De restauratie 1972/1974 kenmerkte zich door een echte ambachtelijk uitgevoerde consolidatie van de toren, waarbij de bij zo'n toren passende materialen werden gebruikt. Verrotte balkkoppen werden echter uiterst modem aangepakt met epoxiehars en glasfi ber-wapening. Het zandsteenbesluit noopte tot eenzelfde moderne aanpak van de zand stenen elementen. Die werden nl. hersteld met 'minéros', een soort steenachtig materi aal, dat in poedervorm op de bouwplaats kwam. Vermeldenswaard is nog dat tot on geveer 2/3 van de huidige hoogte van de toren de zandsteenblokken van knijpschaar- gaten waren voorzien en daarboven niet. Dit wijst op twee verschillende hijsmethoden voor die zware blokken en waarschijnlijk ook op de directie-wisseling door de dood van Van Aken, die dus van de toren zou hebben gerealiseerd. Nu kan de 4 ton zware klok in de toren weer één van haar opschriften waarmaken 'bij blijde gebeurtenissen doe ik vrolijke zegetonen horen' Steunberen met vertanding. Aan weerszijden de natuur- en baksteen aanzetten voor de ramen, die er nooit zouden komen. Alle foto's: Monumentenzorg Leeuwarden. Ook in 1985 worden door HEEMSCHUT in samenwerking met de Ned. Jeugdbond voor de Bestudering van de Geschiedenis enige restauratiekampen georganiseerd. Het betreft de onderstaande objecten: object tijdvak - Vroeg 19de eeüws pand en historische begraafplaats te Hilversum 14-27 juli - Stadsmuur en archeol. opgraving te Wageningen 27/7-10/8 - Buitenplaats Voorstonden bij Zutphen 4-17 aug. - Steenoven te Zevenaar 4-17 aug. Deelnemersprijs 175,-. Hierin begrepen overnachtingen, maaltijden, W.A.-verzekering, excursies en lezingen. Leeftijd min. 17 jaar. Nadere objectinformatie verkrijgbaar. Aanmelding vóór 15 mei 1985 bij Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV AMSTERDAM, tel. 020 - 22 52 92 (Mw. P. A. Hengeveld-Brand). Na aanmelding wordt een defintief opgaveformulier toegezonden. Opgaven worden in volgorde van binnenkomst behandeld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 20