Een huis voor het woord 23 j.k.a: HET PROTESTANTSE KERKINTERIEUR IN NEDERLAND TOT 1900 - Interieur van de Walburgskerk te Zutphen. De preekstoel (ca. 1670) staat vóór het koof vrij in de ruimte. In de I7de eeuw is er een duidelijke tendens om de kerk op te vatten als één ruimte, waarbij de preekstoel een blikvanger moest worden in het kerkinterieur als geheel.- De kerkbanken worden rond de preekstoel gegroepeerd. Foto: Cas Oorthuys, Amsterdam 'Een huis voor het woord is een boek over het protestants kerkinterieur vanaf de invoe ring van de Reformatie tot omstreeks 1900. Het is geschreven voor allen die belangstel ling hebben voor oude kerkgebouwen' Zo vangen auteur C. A. van Swigchem, te kenaar T. Brouwer en adviseur W. van Os aan in hun inleiding van dit zojuist bij dé Staatsuitgeverij verschenen boek. De titel behoeft nauwelijks enige toelichting: het Woord is de Bijbel, die in de samen-; komst van de gemeente wordt voorgelezen, uitgelegd en toegepast op het' leven van alledag. - Over kerken is veel geschreven, maar dit beperkte zich in het algemeen tot beschrij vingen van het exterieur. Doordat in de protestantse kerken het woord centraal staat, is de indeling en het gebruik van de ruimte totaal verschillend van de ka tholieke kerken, waar de aandacht is gericht op het altaar waar de' priester de rituele han delingen verricht en het 'opgaan naar het altaar' een inrichting volgens de lengte-as vraagt. De auteurs gaan in op de vorm en de bele ving van de ruimte van de protestantse kerk, de wijze waarop deze is ingevuld en de ver anderingen in de loop der eeuwen. Tekenend is de verscheidenheid aan de inte rieurs en hun ontwikkeling. Dit hangt niet alleen samen met de uiteenlopende platte gronden, die in de loop der eeuwen werden toegepast, maar ook met de diversiteit aan protestantse groeperingen: niet alleen wor den de interieurs behandeld van de Hervorm de, Lutherse, Doopsgezinde en Remon strantse kerken, ook die van onder meer de Hernhutters, Collegiaten en Quakers komen aan de orde. Bij de samenstelling van het boek is het volgende schema aangehouden: na een eerste verkenning van de materie is in kort bestek aandacht besteed aan de oorsprong van de protestantse eredienst, de diversiteit van de stromingen in het protestantisme en aan het karakter van de eredienst die het gebruik van het gebouw bepaalt. Bij de bespreking van het kerkinterieur, die hierop volgt, komt allereerst de vorm van de ruimte aan de orde. Daarna wordt behandeld de wijze waarop de kerkruimte is ingevuld en verrijkt en tenslotte het aspect van de veranderingen in de loop der eeuwen. Na deze algemene informatie volgt een be schrijving van de de verschillende onderde len van het interieur. 'Een huis voor het woord' bestaat uit even veel tekst als beeld: elke dubbele pagina be handelt een apart onderwerp, waarbij tekst en beeld naast elkaar staan. Zo vormt elk onderdeel een afgerond stukje in het grote geheel Het boek bevat derhalve een schat aan af beeldingen: plattegronden van bijna alle be sproken kerken, prenten en foto's van de interieurs met details als koepelconstructies, plafonds en vanzelfsprekend veel fraaie voorbeelden van het 'kerkmeubilair', orgels, banken, koorhekken, preekstoelen, grafmo numenten, kerkborden en offerblokken. Door de vele afgebeelde plattegronden, con structietekeningen, doorsnede's en afbeel dingen uit traktaten over kerkbouw en de heldere begeleidende tekst is het boek ook voor 'specialisten' aan te bevelen. Achterin staat een uitgebreide bibliografie. Tenslotte toch één kritische opmerking: voor het merendeel van de afbeeldingen is een zwart-wit foto. het geschikst; jammergenoeg is niet gekozen vóór een enkele kleüropna- me, met name geldt dit voor de schilderijen van Saenredam en Berkheyde. Maar dan had men nooit eén zo lage prijs voor dit boek kunnen' vaststellen. ISBN: 90 1204522 Staatsuitgeverij. Prijs: 49;50

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 9