Uitweg uit spiraal van verval Jaargang 62, no. 2 - februari 1985 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Nieuwe functies voor monumentaal 'damesgesticht'. Verliest Nijmegen zijn kerken? Opnieuw: nieuwbouw in een bestaande omgeving. Reacties op: 'Wie de schoen past De klokken uit Asten. i Foto omslag: Het stadhuis van Veere met in de toren het door de'Koninklijke Eijsbouts' gerestaureerde carillon. Zie het desbetreffende artikel in dit blad. Foto: Firma Eijsbouts, Asten. i Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph I J. Roelfs Sr. Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. H. S. Korthals Altes - Rudolph, Amsterdam Drs. B.C.M. barones van Hövell tot Westerflier- van Hellenberg Hubar, Ohé en Laak. Correspondentie voor de redactie aart: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,- per jaar j Reductie voor 65 en 30" i Correspondentie voor advertenties: I Bosch Keuning nv i Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 i gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning, Baarn DE HAAGSE KERKENNOTA* De monumentale kerkgebouwen behoren tot de zwakke broeders van ons monumentenbe stand; zo mocht ook weer uit het themanummer 'Beheer en behoud van kerken' van Heem schut afgelopen zomer blijken. Dit is des te problematischer daar het belang dat ze voor de omgeving en het stadsbeeld vormen omgekeerd evenredig is. Een bakeneen oriëntatiepunt met een meerwaarde die de puur visuele betekenis ver overstijgt. Waar dit baken aan de verloedering wordt prijsgegeven gaat de buurt onherroepelijk mee. Economische achter uitgang, toenemende ontkerkelijking en een schrikbarende stijging van de exploitatiekosten resulteerden voor menige kerk in een spiraal van verval met als eindpunt: sloop. De gemeente Den Haag, die als gevolg van deze en soortgelijke oorzaken de afgelopen decennia een tiental kerkgebouwen uit het stadsbeeld zag verdwijnen, probeert met haar jongste kerkennota de spiraal van verval te doorbreken. Nu is het verschijnen van een rapport één zaak, de verwezenlijking ervan een andere. Te vers ligt nog het voorbeeld van de Amsterdamse nota uit 1980 in het geheugen, op dat moment een primeur. Wie haar doorbladert en vergelijkt met het Haag se verhaal merkt al snel de belangrijkste ver schillen op. De Amsterdamse nota was niet meer dan een balans. Men treft er dan ook geen beleidsvoorstel in aan, behalve wellicht de overweging dat het behoud van kerken de gemeente veel geld gaat kosten. De Haagse nota daarentegen is gekoppeld aan een reeks concrete voorstellen, die inmiddels de raads commissie van Openbare Werken, Verkeer en Vervoer en Monumentenzorg, én die voor Stadsvernieuwing zijn gepasseerd. Wanneer 11 februari ook de gemeenteraad zijn fiat heeft gegeven, houdt dit in dat dit jaar al een onderhoudssubsidie wordt verstrekt aan de 14 door het rijk beschermde kerken van 10.000,- per object. Gevoegd bij de rege ling van het rijk zal de eigenaar dan maxi maal over 13.000,- per jaar kunnen be schikken. De 17 niet beschermde, architec tonisch waardevolle kerkgebouwen zullen komend jaar, medewerking van de eigenaar voorbehouden, op de gemeentelijke monu mentenlijst geplaatst worden. Daarna is de zelfde onderhoudsregeling - vanaf 1888 structureel - van kracht als voor de rijksmo numenten. De voorstellen vloeien voort uit de ervaring, onder meer opgedaan bij de Grote of St.-Jacobskerk, dat stelselmatig on derhoud dure, geldverslindende restauraties overbodig maakt. Zoals de gemeente Den Haag nu al ondervindt, kan men deze stelling ook omdraaien: stelselmatig onderhoud maakt juist de deels door het rijk en de pro vincie gefinancierde restauraties mogelijk! Niets immers is zo aantrekkelijk voor dé overheid als de wetenschap dat de kostbare herstellingen niet opnieuw teniet zullen wor den gedaan door jaren van nalatig onder houd. Vrijwel zeker beïnvloed door de on derhoudsregeling, heeft het rijk in het voor uitzicht gesteld om 8 miljoen bij te dragen aan een grondige restauratie van de laat-goti- sche Grote Kerk en Kloosterkerk en de 19de- eeuwse St.-Theresia-van-Avila en O.L. V rou we-Onbevlekt-Ontvangen Kan men de onderhoudsregeling typeren als het ene been waarop de Haagse nota staat, haar vademecum-achtige opzet vormt de an dere. De nota voorziet in een praktische handleiding, waarmee in feite ook kerkbe- heerders elders in het land hun voordeel kun nen doen. De uiteenzetting van de problema tiek - behoud van kerken vandaag de dag - de toetsing aan de hand van de Haagse ker ken, de behandeling van de mogelijke be heersvormen en de ontrafeling van de wirwar aan onderhoudsregelingen met al dan niet beperkende voorwaarden, bieden een hand reiking om de situatie van de 'eigen' kerk te verbeteren. Taboe's als herbestemming, voor de kerkelijke overheid nog altijd een onverteerbaar probleem, én leegstand van ongebruikte kerken worden heel zakelijk en gefundeerd onder de aandacht gebracht. Kortom, de kerkbeheerder kan aan de slag! Juist dit centraal stellen van het particuliere initiatief kan vergelijkenderwijze, achteraf als de grote ontbrekende schakel van de Am sterdamse nota beschouwd worden. Over de St. Antonius-Abt, monumentale interieurkunst van A.H.J. Molkenboer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 5