Zeeland AANNEMERS PRESENTEREN ZICH 42 heiaas verbrand) De Dedels woonden er tot 1799, toen de laatste directe afstammeling overleed. Door openbare verkoop of verer ving wisselde het huis vele malen van eige naar. Vanaf 1908 tot heden is hier Van Stockum's Antiquariaat gevestigd. In 1980 werd, met steun van het Gemeentelijk Bureau Monu mentenzorg te Den Haag en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist een aan vang gemaakt met de totale restauratie. Deze wordt uitgevoerd door het Architectenbureau Ir. JMehrtens te Den Haag, in samenwer king met de firma Huurman te Delft. Tot dusver kwamen gereed het dak, het boven deel van de lichtkoepel, de voorgevel en de voorkelders. Speciale vermelding verdienen de fraaie lantaarns (replica's van de origine le), aangeboden door het Anjerfonds. De restauratie van de achtergevel zal binnen af zienbare tijd afgerond zijn. Het ligt in de bedoeling na de externe restauratie ook de interne restauratie ter hand te nemen. (°c'op, ET ty V Goes: De VUSA (Vrije Universiteit en Sa menwerking) te Amsterdam organiseert een cursus 'Het Protestants Kerkinterieur door de eeuwen heen' die gegeven wordt door prof. dr. C. A. van Swigchem op vrij dagavond 8, 15 en 22 maart met een excursie op zaterdag 23 maart a.s. (bezocht worden de kerken van Kloetinge en/of Kapelle). Cursusgeld: 25,-. Informatie en aanmel ding bij VUSA, Postbus 7161, 1007 MC AMSTERDAM, tel. 020-5482674 of 5483713. Hillen Roosen Bouw b.v. is een middel grote bouwonderneming met een omzet van ongeveer ƒ80 miljoen per jaar. Daarvan heeft gemiddeld 80 procent betrekking op utiliteitsbouw, 14 procent op woningbouw en 6 procent op restauratiewerken. De onderneming is in 1899 te Amsterdam opgericht. Sindsdien is de hoofdstad steeds haar belangrijkste werkgebied gebleven, met een uitwaaiering voornamelijk in de rand stad. Het bedrijf heeft daar namelijk een spe cifieke kennis van de plaatselijke situatie en van de technieken die bij de bouw aldaar worden verlangd. De onderneming is veelzijdig. Op elk werk terrein heeft zij medewerkers met een speci fieke kennis en een grote mate van creativi teit. Daardoor kan Hillen Roosen bouw b.v. aan potentiële opdrachtgevers snel een pasklare oplossing aanbieden op welk bouw- gebied dan ook. Dankzij een organisatie met korte beslissingslijnen kan het bedrijf doel matig en slagvaardig opereren. Hillen Roosen heeft onder meer de vol gende restauratiewerken uitgevoerd: Het Rembrandthuis, Amsterdam (1975); Het Begijnhof,Amsterdam (1975-1983); Engelse Kerk, Amsterdam (1975); toren Begijnhof, Amsterdam (1977); complex 'Amsterdamse School'-woningen (1976-1980); Koepel kerk, Purmerend (1979); theater Carré, Am sterdam (1982). Restauratie Hollandsche Manége*) uitge voerd als leerlingenbouwplaats. De restaura tie van dit uit 1882 daterende gebouw neemt ongeveer twee jaar in beslag. Er is een be drag van 5,5 miljoen mee gemoeid. Rijk en Gemeente delen in de kosten. De eerste Hollandsche Manègè (ook wel Ko ninklijke Rijschool genoemd) werd in 1744 gebouwd aan de Marnixstraat ter hoogte van de Leidsegracht. In 1881 moest deze wijken voor het toenemende verkeer. Nog hetzelfde jaar werd begonnen met de bouw van de nieuwe manege, aan de rand van de stad. Sinds de opening in 1882 is de manege vrij wel onafgebroken in bedrijf geweest, ook al wisselde deze sindsdien verscheidene malen van eigenaar. Wellicht diende voor architect A. L. van Gendt (1835-1901) de kapconstructie van de manege als vingeroefening vóór de ijzeren, een cassettenplafond dragende overkapping van de Grote Zaal in het Concertgebouw (1883). De' overspanning daar bedraagt 28.80m, die in de Hollandsche Manége 19.45 m. Het houtwerk van het dak van de grote rijhal bleek nog grotendeels bruikbaar. In plaats van het door Van Gendt beschreven geolied dakbeschot met zink overtrokken, wordt roestvrij staal toegepast. Dit is ook het geval bij het dak van de foyer, waarvan het inwen dige fraaie stuckwerk gerestaureerd wordt. Tijdens de restauratie draait het manegebe- drijf gewoon door. Om dat mogelijk te ma ken, werd buiten de manege een overkapte rijbaan aangelegd, waarop tijdens de zomer maanden wordt gereden Indien Amsterdam uitgekozen wordt voor de volgende Olympische Spelen, zal de Hol landsche Manége hier een rol in kunnen gaan vervullen. In ons oktobernummer verleden jaar na men wij over deze restauratie een artikel op, geschreven door Lydia Lansink. EXCURSIE Om deze restauratie in ogenschouw te nemen biedt Hillen Roosen Bouw b.v. een excursie aan naar de Hollandsche Manége te Amsterdam, op zaterdag 16 maart a.s. Hoofdopzichter A. Schellevis zal de rondgang door de Manége begeleiden. Verzamelen: 11.00 uur a.m., Vondel straat 140. Telefonisch aanmelden bij Hillen Roosen Bouw b.v.: 020-22 30 22 Ook het prachiige stucwerk van de foyer van de Hollandse Manége zal zorgvuldig worden hersteld. Foto: George Tjepkema, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 28