Gelderland H. 41 in de eerste helft van de 15de eeuw opgetrok ken werd. Deze resultaten zijn van belang voor de geschiedenis van het bouwen in Am sterdam, omdat voor het eerst stenen huizen (in de zijstraten), daterend uit de 14de eeuw, onderzocht konden worden. Sommige hui zen waren voorzien van een gemakshuisje op het achtererf. Vele fragmenten van platte daktegels maken duidelijk dat zij met steen bedekt zijn geweest. Vóór deze huizen liep een pad. Langs dit pad werd een met planken betimmerde 'sciltra- minghe' evenwijdig lopend aan de Nieuwe - zijds Armsteeg ontgraven. Deze 'sciltra- minghe', een soort schutting, was geplaatst op een vijf meter hoge, grotendeels in het veen verzakte wal of dijk. Wal en sciltra- minghe volgen de loop van de Nieuwezijds Armsteeg. Deze opmerkelijke constructie moet, gezien het schervenmateriaal, om streeks 1330 zijn aangebracht (in de histori sche bronnen wordt een dergelijke sciltra- minghe bij de Oudezijds Voorburgwal, nabij de Oude Kerk, voor het eerst in 1377 ver meld.) Benoorden de sciltraminghe trof men twee sloten aan, evenwijdig lopend aan de Nieu wezijds Armsteeg. Gezien de zware eiken en grenen planken versterkte wallekanten moe ten deze van meer dan gewoon belang zijn geweest. Het is niet uitgesloten, dat zij een onderdeel van de bescherming van deze stad vormden. Omstreeks het midden van de 15de eeuw werden zij dichtgeworpen. Het is de tweede maal, dat dit soort stads ver sterking in Amsterdam werd blootgelegd tij dens archeologisch onderzoek. De eerste keer vond plaats bij de opgraving in de Olofskapel aan de kop van de Zeedijk. Aldus de heer J. M. Baart in een verslag in het mededelingenblad 'Het Profiel'. 's-Heerenberg: De stichting Huis Bergh en de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland hebben op grond van financiële problemen inzake onderhoud waarmee de stichting werd geconfronteerd, overeenstemming bereikt over de verwer ving van een aanzienlijk deel van het bezit van de Stichting. Natuurmonumenten is met royale steun van het Rijk voor 75% mede eigenaar geworden van het Bergher Bos (Montferland), het vlakbij gelegen landgoed De Bijvanck en De Sprengenberg op de Sal- landse heuvelrug bij Hellendoorn en gaat hierover het beheer voeren. De Stichting houdt het volledig historisch gebouwenbezit in eigendom, incl. de burcht heuvel Montferland met naaste omgeving, het landhuis Bijvanck, de kern van het land goed De Sprengenberg met het huis en het parkbos de Plantage bij het Huis Bergh. Door deze oplossing is de Stichting in staat een fonds te vormen voor de instandhouding van het gebouwenbezit en de waardevolle In totaal gaat het om een oppervlakte van ca. 2724 ha, waarvan Natuurmonumenten drie kwart in onverdeelde eigendom verwerft. Doordat de Stichting Huis Bergh een kwart in onverdeelde eigendom behoudt, blijft de binding met het terreinbezit in stand. Beide elementen zijn van nationale betekenis: ener zijds, gaat het om één van de meest belang wekkende kastelen in ons land, een unieke collectie middeleeuwse kunst en meer dan 30 historische monumenten; anderzijds betreff het het potentiële Nationaal Park 'Montfer land' (Bergher Bos, ca. 1800 ha) en een ge deelte van het potentiële Nationaal Park 'Haarler en Holterberg' (De Sprengenberg, ca. 900 ha). Door de verwerving van dit bezit en andere aankopen in 1984 is de oppervlakte in eigen dom en beheer bij Natuurmonumenten thans de 50.000 ha gepasseerd. Den Haag: In oktober jl. werd de laatste hand gelegd aan de restauratie van de* voor gevel van het bekende 'Huis van Dedel', gelegen aan de Haagse Prinsegracht no. 15. Over de geschiedenis is onder meer het vol gende bekend: in 1639 besloot Den Haag tot stadsuitleg. Om prestigieuze redenen wilde de Haagse magistratuur een gracht waarmee men b.v. een Amsterdamse Herengracht naar de kroon kon steken. Dit werd hier de Prinsegracht, vernoemd naar de jongste stad houder. In dit kader werden monumentale patriciërshuizen gebouwd, allereerst aan de Zuidzijde (w.o. Prinsegracht 15), waar in 1650 ook de Boterwaag verrees; het door Pieter Post gebouwde Hofje van Nieuwkoop kwam in 1661 -'62 gereed; en in de 18de eeuw kwam aan de Noordzijde een reeks herenhuizen met statige gevels in Louis XIV stijl tot stand. In 1642 liet Mr. Willem Dedel, Griffier bij de Staten van Holland, een fraai pand in classicistische stijl bouwen, zeer waarschijn lijk door de eerder genoemde Pieter Post, de beroemde architect die o.a. ook het Maurits- huis ontwierp. In 1679 werd een koetshuis gebouwd, uitkomende op de Laan (toenter tijd Laanstraat geheten). Bijna een eeuw la ter liet de familie Dedel het interieur in Louis XV stijl verfraaien. Zo kwam in 1749 het monumentale trappenhuis gereed (mogelijk uitgevoerd door Daniël Marot), evenals het fraaie plafond voor de eetkamer, waarvoor Jacob de Wit de opdracht kreeg. In 1857 (zoals beschreven door Lopez de Fonseca) was dit plafond nog aanwezig, later is het verkocht aan Alfons de Rothschild te Wenen voor zijn 'Haager Saai' (in de oorlog is dit De tot de Stichting Huis Bergh behorende gebouwen, waarvan Huis Bergh het hoogtepunt vormt, blijven ook in de onlangs gesloten transactie met Natuurmonumenten eigendom van de Stichting. Foto: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 27