Heenjscljut akfie Nieuws uit de provincies Noord-Holland Zweelo Utrecht Elburg 40 m Bij B. en W. maakte Heemschut bezwaar tegen het voornemen om vergunning te ver lenen voor het verbouwen van de woonboer derij Kruisstraat 19/21 tot een hotel-restau rant-café. Hierdoor zal immers ernstig af breuk worden gedaan aan de karakteristiek van het dorpsschoon ter plaatse en die van de betreffende boerderij Dit bouwplan blijkt bovendien noch bij het Drentse Welstandstoezicht, noch bij het Pro vinciaal Bureau Monumentenzorg bekend te zijn. Hoewel wij veel waardering hebben voor de grondige aanpak van het voorontwerp streekplan Utrecht, krijgen o.i. een drietal aspecten daarin onvoldoende aandacht: 1. Het is niet alleen wenselijk, doch zelfs noodzakelijk dat ook voor de gemeenten waarvoor dit nog niet is gebeurd een inventa risatie plaats vindt van cultuurhistorisch waardevolle objecten, gebouwen en gebie den. Hiertoe zijn gemeentelijke monumen tenverordeningen nodig, hetgeen stringent in het streekplan zou dienen te worden aanbe volen. Bovendien achten wij het wenselijk dat de provincie een coördinerende en ondersteu nende rol vervult inzake gemeentelijk monu mentenbeleid. 2. Daar over 25 a 30 jaar geen bevolkings groei meer te verwachten is, volgens de in het plan weergegeven prognose, moet ge streefd worden naar afronding in plaats van naar uitbreiding van het bestaande stedelijk gebied, naar zuinig gebruik van de ruimte en naar bescherming van natuur en landschap. Dan is het o.i. ook zinnig om het aaneen groeien van gemeentekernen te voorkomen, waaromtrent een duidelijke passage in het plan zou moeten worden opgenomen. Als voorbeelden noemden wij de open ruimten tussen Maarssenbroek en Breukelen en tus sen Vleuten en De Meem, die gehandhaafd zouden moeten worden. 3. Ten aanzien van de vele kleine en enkele grotere waterlopen, die zulk een grote bijdra ge aan het karakteristieke beeld van het land schap leveren, missen we een benadering die het accent legt op de landschappelijke en esthetische waarden. De Bond berichtte G.S. van Gelderland zijn bezwaar tegen herziening van het bestem mingsplan-Buiten de Veste, dat door de ge meente Elburg ongegrond werd verklaard, onverminderd te handhaven. Deze herziening heeft betrekking op het op een ontoelaatbare wijze bebouwen van een terrein gelegen buiten de veste, dat nadruk kelijk in het bestemmingsplan voor het be schermde stadsgezicht als open ruimte is ge karakteriseerd. Ons bezwaar is van principiële aard: de ef fectiviteit van de bescherming en het behoud van een beschermd gezicht is in het geding. Gemeenten blijken vaak'niet in staat structu rele aantastingen te voorkomen en de in het geding zijnde belangen juist af te wegen. Een conserverend bestemmingsplan, beho rend bij een beschermd gezicht, behoort niet als dat zo uitkomt telkenmale herzien te worden. Amsterdam: Serie van 5 lezingen georgani seerd door Openbaar Kunstbezit over aspec ten van de Middeleeuwse Cultuur, in de Da- vid Roëllzaal, Rijksmuseum op zaterdagoch tend: 16 maart Lichtpunten in het ondergrondse duister: archeologie in Nederlandse stadskerken, (drs H: Sarfatij, R.O.B. Amersfoort) 23 maart Kunst van het kopiëren; modelboeken (prof. dr R. W. Scheller, Gem. Universiteit Amsterdam) 13 april Waarvoor dienden prenten in de 15de eeuw? (dr J. P. F. Filedt Kok, hoofdconservator Rijksmuseum Amsterdam). 27 april The Middle Ages and Cultural Continuity (prof. Sir Ernst Gombrich, London). Informatie over kaartverkoop (ook aan de zaal) bij O.K. tel. 02940-16266. Openbaar Kunstbezit organiseert ook reizen met kunsthistorische begeleiding naar: - Egypte: 11-22/5; Toscane: 23-31/3; Mün- chen: 16-23/3 (Ludwich II kastelen); Ma drid: 29/5-22/6 (o.a. het Prado); New York: .12-20/4 (musea en galleries) Amsterdam: de afdeling Archeologie van de Gemeente heeft in 1984 opgravingen kun nen verrichten in de bouwput van het voor malige Wijers-complex. Het terrein wordt begrensd door de in een bocht verlopende Nieuwendijk, de Nieuwe- zijds( Voorburgwal en de Oude Braak. Mid den door dit terrein loopt de Nieuwezijds Armsteeg. In het noordelijk deel van de bouwput was door de diepe onderkeldering van het Wijers- gebouw veel van de middeleeuwse bebou wing opgeruimd. De bebouwing van het zuidelijk deel daarentegen bleek nog intakt. Hier werden op een zevental percelen mid deleeuwse huizen opgegraven. Allereerst werden vier stenen huizen blootgelegd, gele gen aan de Nieuwezijds-Armsteeg. Drie er van waren gebouwd in de tweede helft van de 14de eeuw, terwijl een vierde, het meest naar de Nieuwezijds Voorburgwal gelegen, yfn Uihi

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 26