Jaarverslag 1983 Rijksdienst Monumentenzorg Leiding gevraagd 39 steed aan de jeugd. Aan de scholen in de tentoonstellingsplaatsen wordt o.m. een les pakket gestuurd. RESTAURATIEAMBACHTEN BEDREIGD Het aantal ambachtslieden is de laatste jaren sterk gedaald. Waren dat er in 1980 nog 6000, in 1984 was dat aantal gedaald tot zo'n 4000. Enerzijds is dit het gevolg van de bezuinigingen in de restauratiesector, ander zijds komt dit doordat er nauwelijks oplei dingen zijn voor restauratieambachtslieden. Vroeger leerde men het vak op de ambachts school of in de praktijk. Tegenwoordig wordt er op de technische scholen zeer wei nig aandacht besteed aan het bouwen in de praktijk. De enige mogelijkheid óm het res tauratieambacht in de praktijk te leren is op de leerlingbouwplaatsen, die worden opge zet door de Stichting Vakgroep Restauratie, waar jongeren met een LTS-opleiding prak tijkervaring kunnen opdoen. Helaas is hier voor weinig geld beschikbaar en zijn de mo gelijkheden voor het inrichten van een leer lingbouwplaats beperkt, zodat het aantal mensen dat opgeleid kan worden te gering is. Als er in de toekomst niet meer vaklieden kunnen worden opgeleid komt de continuïteit van het restaureren in gevaar. Voor de Stichting Vondelkerk staat de waar de van de kerk als monument voorop. Zon der rendabele exploitatie is een zekere toe komst echter uitgesloten. In hoeverre de kwaliteiten van het gebouw intact gelaten kunnen worden hangt sterk af van de finan ciële armslag. Zelfs als alle subsidiekranen wijd open gaan (restauratiesubsidie is in principe toegezegd), zal de begroting een gat opleveren van ongeveer één miljoen. Hoe minder geld duur geleend hoeft te worden des te minder vierkante meters hoeven er uit het gebouw te worden geperst. Er zal dan ook op grote schaal aan fondswerving wor den gedaan. 'Het gaat daarbij om zeer aan zienlijke sommen, maar ook bescheiden be dragen zijn hard nodig. De laatste tijd kon den de vrijwilligers van de Stichting Vondel- kerk de bureaukosten en dergelijke bestrij den dank zij bijdragen uit het Hoegen Fonds van de Bond Heemschut. Het is duidelijk dat de kosten van organisatie en publiciteit en, niet te vergeten, de lasten die het gebouw zelf met zich meebrengt (noodherstel, verze keringen) hoog zullen oplopen. Het stichtingsbestuur hoopt dat zo veel mo gelijk andere vrienden van de Vondelkerk zullen helpen dit interessante project met een belangrijke voorbeeldwaarde te realiseren. Secretariaat: Amstel 298 B, 1017 AN Am sterdam. Postrekening5054004 De Vondelkerk in Amsterdam, onbetwist hoogtepunt in het oeuvre van architect P. J. H. Cuypers. De Stichting Vondelkerk, die kortgeleden eigenaresse werd, hoopt van dit bijzondere gebouw het kloppend hart van de Vondelstraat te maken. Foto Arjan Steehouder, Amsterdam De bespreking van het jaarverslag 1982 van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg voorzagen we van de kop 'Decentralisatie blijft actueel'. Ook boven deze bespreking van het onlangs verschenen Jaarverslag 1983 zou een dergelijke kop kunnen staan: het eerste algemene aspect van het Monumen tenbeleid dat ter sprake komt is de decentra lisatie daarvan. Omdat dit jaarverslag zo laat verscheen, is met name wat betreft de be leidsaspecten nog vrij veel over de ontwikke lingen in 1984 vermeld, zodat wat dit betreft het verslag redelijk actueel is. Onder het hoofdje Beschermingsbeleid in al gemene inleiding krijgt de voorbereiding van het beleid voor bescherming en behoud van bouwwerken ontstaan na 1850 extra aan dacht. Een complicatie bij de verwezenlij king van dit beleidsdoel is, dat zich onver moede problemen voordoen, die deels sa menhangen met in nieuwere gebouwen voor het eerste toegepaste materialen en technie ken (gietijzer, gewapend beton, stalen ra men, e.a.). De huidige deskundigen op res tauratiegebied hebben weinig ervaring met restauraties van deze aard. Ook in het kader van de bescherming van stads- en dorpsgezichten wordt aandacht be steed aan de periode van na 1850: over de bescherming van jongere stedebouwkundige eenheden is een interne nota door de Rijks dienst samengesteld, waarover overlegd wordt met de Monumentenraad. Wat het restauratiebeleid betreft, kenmerke- te ook 1983 zich door onzekerheden op fi nancieel gebied, welke een nadelige invloed op de continuïteit van het herstelwerk had den. Van geheel andere aard zijn de onzeker heden, welke zich als gevolg van onvoorzie ne technische problemen bij restauraties voordoen. Om tegemoet te komen aan derge lijke problemen werden studiedagen georga niseerd (zoals die over houtconservering en over de verwering van gebrandschilderd glas) en cursussen, zoals die over materialen en technieken in oude bouwwerken, welke laatste voor de eerste maal in Utrecht werd gehouden. Ook dit - alweer tiende - Jaarverslag geeft een overzicht van de verschillende aspecten en bemoeienissen van de Rijksmonumenten zorg, waaronder: - een weergave van het werk in de distric ten, waarin o.m. de samenhang tussen mo numentenzorg en ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing en die met het sociaal-eco nomisch structuurbeleid wordt belicht; - bijzondere aspecten, zoals molens, orgels, klokken en torenuurwerken, schilderingen, beeldhouwwerken en kunstbescherming; - bouwkundig onderzoek en documentatie; - monumentenbeschrijving en kunsthisto risch onderzoek; Door zwamvorming aangetast plafond in Huis Scherpenzeel (Gld). Om de algemene kennis omtrent dergelijke aantastingen van in monumenten toegepaste materialen te vergroten, organiseert de Rijksdienst voor de Monumentenzorg studiedagen, zoals die over verduurzaming van hout. Foto: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist. - voorts juridische en financiële aspecten. Het Jaarverslag 1983, dat zoals we gewend zijn zeer verzorgd en rijk geïllustreerd is, is voor 12,50 per exemplaar te bestellen door storting op postrekening nummer 751 ten name van het Distributiecentrum over heidspublicaties te 's-Gravenhage, onder vermelding van: jaarverslag monumenten zorg 1983, ISBN 90 346 0364 4. J.B.-R. HEEMSCHUT organiseert ook in 1985 weer een aantal restauratiewerkplaatsen, waar jon gere vrijwilligers in de zomervacantie gedu rende 2 weken meehelpen met het opknap pen van waardevolle historische bebouwing. De werkzaamheden kunnen o.a. bestaan uit timmeren, metselen, schilderen, afhankelijk van hetgeen nodig is en wat men kan en wil doen. Dit alles geschiedt onder vakkundige leiding, 's Avonds en in het weekend worden er lezingen en excursies georganiseerd. Zowel voor de technische als huishoudelijke leiding zoekt Heemschut vrijwilligers, het liefst mensen die leiding kunnen geven aan groepjes van 15 jonge mensen rond de twintig jaar. Deze oproep geldt dus alleen personen die voor genoemde leiding in aanmerking willen komen. Aanmelding liefst schriftelijk bij HEEM SCHUT, t.a.v. Mw P.A. Hengeveld-Brand, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV AMSTERDAM, tel. 020- 22 52 92.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 25