Campagne res tanrat i ea mbach t Vondelkerk gered! IlllliP 38 Van 11-24 april wordt in Den Bosch, Gro ningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Am- hem, Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Leiden, Middelburg en in Sint-Odiliënberg (bij Roermond) door de Nationale Con tactcommissie Monumentenbescherming (NCM) een tentoonstellingsweek georgani seerd over restauratieambachten. DEN BOSCH Den Bosch neemt in deze campagne een cen trale plaats in. Op 28 maart zal de door de NCM georganiseerde Nationale Monu mentenstudiedag plaats vinden in de St. Jan, waarop vooral beleidsmatige aspecten van het restauratieambacht aan de. orde komen: Op die dag zal ook het Restauratie Ambacht Centrum (RAC) worden geopend in de nabij gelegen St. Josefkerk. Het RAC is een initiatief van de NCM en de Stichting Vak groep Restauratie. Gedurende 5 maanden zijn in 15 ateliers ver schillende ambachtslieden aan het werk. Be keken zal worden of dit centrum definitief in Den Bosch gevestigd kan worden, waarmee een begin zou worden gemaakt met het op zetten van een opleidingscentrum voor het restauratieambacht. In samenwerking met particuliere monumen- tenbeschermende organisaties - waaronder Heemschut - organiseert de NCM in de 12 bovengenoemde plaatsen tentoonstellingen over het restauratieambacht. Op alle tentoon stellingen is een videofilm te zien over de verschillende aspecten en de ambachten die bij een restauratieproject te zien zijn. Deze tentoonstellingen zullen per provincie heel verschillend zijn. Ook de locaties lopen uiteen. Deze variëren van provinciehuis tot kerk. In enkele steden is de tentoonstelling in een museum. Aanwezige ambachtslieden, zoals schrijnwerkers, glazeniers, steenhou wers en stucadoors zorgen er met de bijbeho rende materialen en gereedschappen voor dat de tentoonstellingen levendig worden. Bo vendien ziet men zo meer van de ambachten dan in een gerestaureerd gebouw het geval is. Soms is het mogelijk de ambachten in de praktijk te zien op restauratieprojecten die gedurende deze week voor het publiek open gesteld worden. LESPAKKET Speciale aandacht wordt in de campagne be- Tot onze grote vreugde ontvingen we van de Stichting Vondelkerk, die zich ten doel stelt 'Cuypers' meesterwerk, gelegen in de Am sterdamse Vondelstraat, te behouden, on derstaand persbericht, dat we van harte in de aandacht van Heemschut-leden aanbe velen: Het is zover. Na vier jaar vergaderen, praten met de gemeente, procederen tegen de eige naar, verzet tegen slechte plannen en groei ende zorgen om de toestand van het gebouw, heeft de Stichting Vondelkerk de Vondel kerk gekocht. Op het laatste nippertje kon het benodigde kapitaal geleend worden. Het werk kan eindelijk beginnen. Zo gauw mogelijk wordt de kerk, een top- monument, onbetwist hoogtepunt in het oeu vre van architect P.J.H. Cuypers ehAn. de 19de-eeuwse bouwkunst van Europa, "hart' van de eveneens door Cuypers ontworpen Vondelstraat, gerestaureerd. De Stichting Openbaar Kunstbezit, die zich al in 1982, toen er sprake was van aankoop door de gemeente Amsterdam, als huurster aanmeld de, zal, samen met één of twee andere gega digden, het gebouw gaan gebruiken als hoofdkantoor en voor tentoonstellingen en uitvoeringen. Architect André van Stigt. en interieur-architecte Marijke van der Wijst maken het ontwerp voor de restauratie en een inbouw. v

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 24