0\>N a\\\s Boek 29 opdracht, die Asten in het Belgenland heeft uitgevoerd, was de restauratie van de 17de eeuwse beiaard in de Romboutstoren van Mechelen, de stad, waarin de Belgische bei aardschool is gevestigd. Spectaculair was echter de plaatsing van een nieuw klokken spel in dezelfde toren, met een totaal gewicht van 42 ton. 'Onze beiaard in Mechelen is de grootste van West-Europa,' aldus Lehr. 'Hoe ligt de belangstelling nu in eigen land?' 'Jonge woongebieden willen hun omgeving verrijken met klokkenspelen, op de markt pleinen, in gebouwen. Er ontstaan dan comi- tees, die al dan niet met later verstrekte over heidssteun zo'n mede sfeerbepalende aan winst aankopen. Voorbeelden: Almere-Ha- ven, Almerestad, Zeewolde, Lelystad en eerder Emmeloord. Dit is een andere en al weer niet nieuwe ontwikkeling, die scherp afsteekt bij het verleden, toen we tien kerk klokken per week maakten. Het 'terugko pen' van destijds geleverde klokken voor schroot komt voor. Limburg is vrijwel de enige provincie die voor de aanschaf van klokken in het beeld is gebleven. Dat doet mij herinneren aan Maastricht, waar we de 'Grand Mère' hebben gerestaureerd. Voor ons is het een grote vakuitdaging geweest deze klok (6450 kilo) opnieuw te mogen gieten. HET OUDE AMBACHT - Is er een opleiding voor het vak van klok- kengieten? Lehr: 'Totaal niet, die zou econo misch niet haalbaar zijn. Die opleiding doen we in eigen bedrijf, we hebben thans twee jonge krachten in opleiding, ook twee klok- kenstemmers. De klokklank is uiteraard van groot belang. Het geheim van het klokken- gieten, vroeger een soort aureool van het vak, is er niet meer. AGRESSIEVE LUCHT Een probleem waarmee ook wij geruime tijd te maken hebben gekregen is de invloed van agressieve (vuile) lucht op uurwerken en klokken. In het afgelopen najaar heeft het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer ons verzocht een onderzoek in te stellen naar de relatie tussen enerzijds de ontstemming van histori sche en ook moderne klokkenspelen en an derzijds de mate van luchtverontreiniging in de verschillende delen van Nederland. Al in de jaren vijftig heeft de Koninklijke Eijs- bouts op de kwalijke effecten gewezen van wat nu zure regen heet. Toen al werd vastge steld dat hierdoor klokken en beiaarden dof gaan klinken en op den duur vals en ont- rrr" air» J' frrrnil - -- X V- Willet SINTEtiVAOS - stemd raken. Vandaar dit circa één jaar du rende onderzoek, waarin met behulp van ou de en nieuwe toonmetingen het verlies aan toonkwaliteit zal worden vastgesteld. Het gaat om patina, de laag van groene erosie die de vereiste wanddikte van de klok doet ver minderen. Dat betekent veelvuldiger restau ratie, onderhoud. MET DE COMPUTER De vermoedelijk oudste programmeur ter wereld - dat is de beiaardier - is evenzeer het computertijdperk binnengetreden. De uit de middeleeuwen stammende speeldoosmecha niek heeft een verbluffende dimensie gekre gen. In onze tijd: het computerspeelwerk met het door een computer gestuurde automa tisch spelend klokkenspel, waardoor meer muzikale mogelijkheden beschikbaar ko men, het onderhoud tot een minimum be perkt blijft. De beiaardier-musicus schrijft zijn muziek op papieren stroken, die bij Eijs- bouts via speciale apparatuur in een chip worden uitgelezen. Maar hij kan zijn muziek ook rechtstreeks door middel van een klavier inspelen. De computer zorgt er dan voor dat de vorige informatie voor later gebruik in de chip wordt opgeslagen. Een eeuwenoud cultuurprodukt, dat door de toverstaf van gloednieuwe technieken is aan geraakt, maar hoe dan ook de muziek voor iedereen laat klinken uit het volksbeiaard, waarvan de geboorteplaats - Asten - zich volledig heeft aangepast. En daarbij een mi lieu-vriendelijk bedrijf is gebleven. Bij ons bezoek aan Asten hebben we - symbolisch - klokken horen luiden, maar dit bestek laat niet toe omstandig te verhalen waar alle kle pels hangen. Dat dit bedrijf echter bijdraagt tot monumen tenbescherming en zich bijzonder verwant gevoelt met het streven van Heemschut, is wel duidelijk. Jan Roelfs Sr. 'FULGURA FRANGO' - ik breek de bliksem - Auteur André Lehr. Een uitgave van het Nationaal Beiaard Mu seum te Asten, waar men met uitzondering van maandags, altijd terecht kan van 10- 17.00 uur, Van Ostadestraat 23, tel. 04936- 1865. Dit boekje gaat over klokkewijding tegen demonen van bliksem en donder; het onweer werd immers gevreesd door volkeren aller tijden. Vele middeleeuwse klokop- schriften zoals bovenvermeld bevinden zich op oude luidklokken. Ook het weerluiden en de natuurwetenschappelijke argumenten en reacties, o.a. van Protestantse zijde komen aan de orde. Vertrouwd beeld in de restauratie- en produktiewerkplaats in het dorpscentrum van het Brabantse Asten Foto's: Firma Eijsbouts, Asten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 15