Naschrift Excursies Evenementenagenda De neogotische Sint Antonius en Sint Anna kerk, gebouwd door A.A.J. Margry in 1909. Verrassend is het asymmetrische torenfront, waarin opgenomen een merkwaardig, monumentaal, maar wel nooit gebruikt balkon. Foto: W.J. Pantus, Nijmegen. ke tesamen een deel van de levensloop van de katholiek opgevoede bevolking van St. Anna (en veel mensen in Nijmegen) weer spiegelt. Uit de gebouwen lezen wij een stuk Nijmeegse geschiedenis op het gebied van onderwijs, katholieke emancipatie en reli gieuze architectuur. In deze gebouwen werd men gedoopt, men deed er de H. Communie en kreeg er het H. Vormsel. Men ging er naar de Bewaarschool, naar de Kleuter school, naar de Lagereschool, de (M)ULO en later naar de Huishoudschool of het pensi onair. Een pleidooi voor het behoud van dit com plex is op zijn plaats want ook in breder verband is het complex uniek. Nederland had vroeger meer clan veertig van deze com plexen. Een zo grote diversiteit aan scholen, zo ongeschonden als dit complex is in Ne derland zeldzaam. Bekijkt men het kunsthis torisch over de gehele periode waarin het gebouwd werd, dan kunnen wij spreken van een uniek monument. Ik pleit hier ernstig voor behoud van dit complex. Mochten de gebouwen ooit afge broken worden, dan zal onze cultuur voor goed beroofd zijn van een bron die staat voor een belangrijk stukje cultuurgeschiedenis, niet alleen van Nijmegen maar van heel ka tholiek Nederland. Op 14 januari 1985 is in het kloosterhuis een initiatiefgroep van start gegaan waarin alle belanghebbenden die op het terrein, of in een van de gebouwen van het kloostercom plex zelf wonen, meewerken. Hierin zijn ver tegenwoordigd: De stichting 'Dak' (kunste naarsgroep, die in een van de scholen hun ateliers gevestigd hebben), de krakers, de buurtbewoners in de persoon van een oud onderwijzeres van de bewaarschool, en de St. Antoniuskerk in de persoon van A. van Roekei. Ook al maakt de architect van de projectont wikkelaar nieuwe tekeningen, in het kloos terhuis is men nu zelf een haalbaarheidson derzoek begonnen (kosten ca. 10.000,-) om te zien hoe het zo voordelig mogelijk kan worden verbouwd, zodat het voortbestaan van het gebouw gewaarborgd is en er zo weinig mogelijk schade aan in- en exterieur van het gebouw wordt aangericht. De bewo ners hebben de eigenaar voorgesteld het kloosterhuis te mogen kopen met het achter terrein erbij. Als de prijs te hoog is, wil de Gemeente het misschien kopen. Daarover moet vóór ca. 1 augustus duidelijkheid zijn. Bezoek aan Faculteit der Letteren te Am sterdam Op verzoek van Heemschut organiseert de Stichting Archivisie op woensdag 13 maart te 15.00 uur voor leden en belangstellenden een bezoek aan het nieuwe gebouw van de faculteit der letteren: het complex tussen Singel, Raadhuisstraat en Spuistraat. Rondleiding door de architect Theo Bosch. Indien u ook eens een kijkje wilt nemen in dit vorig jaar door de Universiteit van Am sterdam in gebruik genomen gebouw, meldt u zich dan tijdig tevoren bij bovengenoemde stichting: tel. 020-258908. Excursie in Hilversum: architectuur van Dudok De Stichting Archivisie organiseert op zater dag 9 maart a.s. ook voor Heemschutleden een rondleiding met deskundige toelichting per bus door Hilversum langs scholen en woningen van architect Dudok, uiteraard met een bezoek aan het Raadhuis, alwaar een Dudok-tentoonstelling is ingericht. Kosten: ƒ21,50 p.p. Aanvang: 13.30uur, achterzijde van het station te Hilversum. Ook hiervoor dient u zich tijdig op te geven bij de stichting tel. 020-258908. 16 maart - Excursie Hillen Roosen Bouw b.v. Hollandse Manége, Amsterdam 28 maart - Monumentenstudiedag NCM, 's Herto genbosch 18-24 april - Landelijke campagne restauratieambacht 11 mei - Algemene Vergadering Heemschut te Haarlem 25 mei - Provinciale ledendag Limburg 8 juni - Provinciale ledenexcursie Zd. Holland 15 juni - Provinciale ledenexcursie Utrecht 14 september - Heemschutdag, 's Hertogenbosch Noteert u vast: ALGEMENE VERGADERING 1985 De jaarlijkse algemene vergadering van onze vereniging zal worden gehou den zaterdag 11 mei a.s. in Haarlem.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 13