Kloostercomplex 'Marie de lEstonnac' te Nijmegen bedreigd 26 DOOR E. M. DOLNE* Acht jaar geleden werd het kloostercomplex 'Marie de l'Estonnac'ook wel genoemd 'het kraakklooster aan de Dobbelmanweg'door een groep van ca. veertig mensen gekraakt. De gemeente heeft een gedeelte van het gebied waarop de gebouwen staan, tot woongebied verklaard en heeft daartoe een soort postzegelplan ontwikkeld. Het klooster is het eerst aan de beurt. De gemeente wil het afbreken om er bejaardenwonin gen te bouwen. Later is dan de kerk aan de beurt en daarna de scho(o)l(en). Eind november 1984 heeft de Gemeente Nijmegen contact opgenomen met de eigenaar van het complex (klooster, scholen, kapel en tuin), de '4 kolommen BV' te s-Hertogenbosch, die het complex nu in haar bezit heeft. Te verstaan is gegeven dat het contingent toegewezen bejaardenwoningen, dat gebouwd zou worden op de plaats van het kloosterhuis, niet door gaat in 1985Volgens de Gemeente was het plan, door de eigenaar ingediend voor het bouwen van deze woningen te 'onduidelijk'De bouwcorporatie L.B .K.K(landelijke katho lieke bouwcorporaties voor bejaardenmoet, in samenwerking met de architect, nu komen met een nieuw, deugdelijk plan voor bejaardenwoningen. De bewoners hebben het klooster al vergeefs verschillende malen willen kopen. In eerste instantie vergat de groep bij de Gemeente te protesteren tegen de bouwplannen, maar eenmaal geconfronteerd met een dreigende afbraak van het pand ging men protesteren bij de provincie. Deze hield vervolgens een hoorzitting. Dit gebeurde op 3 oktober 1984. Tijdens die zitting heeft schrijver dezes het kloostercomplex, waarvan hierna een beschrijving volgt, kunsthistorisch belicht. De uitspraak van Provinciale Staten volgde half december. De beslissing over een eventuele sloop werd uitgesteld. Binnen een jaar moet of de Gemeente óf de huidige eigenaar, 'de 4 kolommen BV' uits Hertogenbosch met een nieuw plan op tafel komen. De bewoners van het complex hebben nu ook respijt om zelf activiteiten voor het behoud te ontplooien. EEN UNIEK KLOOSTERCOMPLEX Op verzoek van pastoor Van Erp van de Groenestraatkerk (St. Antonius-St. Anna) kwamen in 1909 de Zusters Dochters van O.L. Vrouw van Nijmegen (Filles de Notre Dame) naar het buurtschap St. Anna om er het onderwijs voor meisjes in de nieuw ge creëerde parochie te verzorgen. Voor de zus ters, die in 1904 Frankrijk hadden moeten verlaten vanwege de wet van minister Com- bes, was het de tweede vestiging in Neder land na Oss, waar een 'noodhuis voor hen was ingericht. Kerk, klooster en een school De Sint Antoniuskerk (van architect A.A.J. Margry) met op de voorgrond een deel van het kloostercomplex met kloosterhuis, schoolgebouwen en bijgebouwen (architect A. de Groot), alle gebouwd in de van de neo-gotiek afgeleide 'katholieke gestichtsstijl'. Met de sloop van dit complex zou een belangrijk stuk Nijmeegse geschiedenis verloren gaan. met vier lokalen werden gebouwd in één stijl naar de plannen van de Rotterdamse archi tect A. A. J. Margry. In 1910 was alles klaar, maar al spoedig bleek dat de school veel te klein was. De Lagereschool wordt uitgebreid met vier klaslokalen en er wordt een Bewaar-(Fröbel)school gebouwd. Inl911 zijn de uitbreidingen klaar. De archi tect, die de plannen realiseerde, J. J. de Groot, was leerling van A. A. J. Margry. Hij bouwde verder aan het complex in de zelfde stijl in 1913 toen naast de Lagere school het Instituut de L'Estonnac werd ge bouwd, een school waar meisjes uit rijke milieus zich als pensionaires of externen konden bekwamen in de franse taal. In 1919 verdwijnt dit onderwijs weer en wordt het gebouw Bewaarschool. Het wordt uitgebreid met een speelzaal voor de kinderen en het sanitair wordt aangepast (1919). In 1919 wordt de Lagereschool opnieuw uitgebreid, terwijl een nieuwe school wordt gebouwd (Dobbelmanweg 7) voor Lager Meisjeson derwijs. Deze wordt 1 september 1923 geo pend. In 1920 worden ook enkele lokalen van de Lagere school ingericht voor (M)ULO-onderwijs. Toen de nieuwe Bewaarschool in 1921 ge reed was werd in de oorspronkelijk daarvoor bestemde ruimte (gelegen in het huidige Achterhuis) een Nijverheidsschool gevestigd met als specialiteit naaldvakken. In 1929 wordt deze school gemoderniseerd, terwijl in 1936, als de school officieel Huishoudschool wordt, nog eens opnieuw nieuwe voorzienin gen worden getroffen (sanitair, wasserij en droogkamer). Tevens wordt in dit jaar een patronaats-clubgebouw bij de kerk gebouwd. In 1936 wordt de nieuwe kapel ingewijd. Deze werd gebouwd naar de plannen van het Nijmeegse architectenbureau Pouderoyen. In 1952-1956 zijn er opnieuw moderniserin gen aan het complex. De Bewaar-Huishoud- school en het achterhuis worden aan elkaar gebouwd tot een groot geheel. Er komt een nieuwe was- en droogkamer en tevens een linnenkamer. De geschiedenis van het 'Dobbelmancom- plex', inclusief de Antoniuskerk aan de Groenestraat, is lang en interessant. Kunst historisch gezien is het complex zeer belang rijk om verschillende redenen. Is het kerkge bouw op zich al een belangrijk monument binnen het werk van de architect A. A. J. Margry en binnen het neogotisch kerkenbe- stand van Nederland vanwege haar uitzon derlijke mooie proporties, materiaalgebruik en interessante plattegrond, ze is tevens on derdeel van een uniek religieus centrum dat uitgevoerd werd in neogotische stijl en de daarvan afgeleide 'Katholieke gestichtsstijl'. Een kerk, een klooster en vijf schoolgebou wen met alle nevenvoorzieningen en bijge bouwen, werden in ca. dertig jaar tijd ge bouwd in één uniforme stijl. Tesamen vor men de gevels van deze gebouwen één machtig front van ca. 300 meter lengte, wel- Drs. E. M. Dolne is werkzaam op het Kunsthis torisch Instituut van de Universiteit van Nijmegen. Sinds 2 jaar houdt hij zich hier bezig met het z.g.n. 'kloosterproject'.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 12