Landhuis Verwolde opnieuw geschilderd 5 EEN TERECHTE BESLISSING? Enige tijd geleden ontving Heemschut van de Heer Crommelin uit Laren (Gld) de volgende open brief aan de Stichting Vrienden der Gelderse Kastelen te Arnhem: VERWOLDE DOOR DE VERFKWAST VERKNOEID Zeer geacht bestuur, Onder dagtekening van 5 juli 1983 schreef ik u een brief om mijn afschuw en verdriet te doen blijken over het schilderen van de na tuursteen-elementen in de voorgevel van het huis Verwolde te Laren Gld. Bij brief van 29 september d.a.v. gaf u een reactie, eindigende met de zin: 'Wellicht, dat bij u na een periode van gewenning toch enige waardering zal ontstaan voor het her nieuwde uiterlijk van het huis.' Uw reactie kon mij niettegenstaande de bijgevoegde kunsthistorische beschouwingen van uw di recteur in genendele overtuigen, maar ik gunde u en mijzelve een periode van 'gewen ning' alvorens te antwoorden. Helaas moet ik u thans laten weten dat ook na een jaar geen enkele waardering in mij is wakker geroepen voor het 'hernieuwde' uiterlijk van het huis, dat in tegendeel mijn weerzin nog is toegenomen, zozeer, dat ik mij gedrongen voel mijn critiek onverkort te herhalen, maar thans in het openbaar door middel van deze open brief in 'Heemschut'. Verhalende over het huis Warmelo te Die- penheim schreef Craandijk in zijn 'Wande lingen door Nederland': ,o wee! het middenstuk van den voorgevel is een slagtoffer geworden van den oppergod onzer tegenwoordige architec ten, die alles met hun eentonigen portland- sche cement besmeren, om het mooi te makën.' In welke nog krassere bewoordingen zou Craandijk zich hebben geuit, ware hij gecon fronteerd met de oppergod onzer tegenwoor dige restauratie-architecten, hun manie om alle natuursteen met verf te besmeren? Immers voor het besmeren van baksteenge vels met cement in de 19de eeuw waren ter verontschuldiging tenminstse nog logische argumenten aan te voeren, zoals in sommige gevallen het weren van vochtbezwaren of in andere de wens tot imitatie van natuursteen. Dan werden in de cement schijn-voegen aan gebracht en werd deze zodanig behandeld en beschilderd, dat de illusie werd gewekt met een rijke natuursteen-gevel te doen te heb ben. Zoals men veel eerder al in interieurs met kunstig schilderwerk hout de schijn van marmer gaf. Hier is sprake van het mooier en duurder doen schijnen, dan de bouwer zich veroorloven kon. Men wilde meedoen met de rijk van natuursteen voorziene kastelen en landhuizen in het buitenland, waar dit mate riaal anders dan hier voorhanden was. Hoeveel krommer is het in het Verwoldse geval, waar van het omgekeerde sprake was. Het natuurlijk materiaal werd weggeschil- derd en de schijn gewekt of we met imitatie te doen hebben! Zelfs de logica is hier zoek. De voorgevel van Verwolde werd bij de bouw in 1776 - onder architect Schonck - rijk versierd met zandsteen: het middenrisaliet met tympaan, de hoekpilasters en tussen de beneden- en bovenramen cartouches met fes toenen, alsmede de fraai gevormde venster banken. Aldus werd het zachte rood der bak stenen gevat in de wonderschoon daarmede harmoniërende lichtgrijze - dankzij de na tuursteen-structuur en de patine - levendige kleur van het zandsteen. De gevel ademde een afstandelijke voor naamheid en had een pure, betoverende charme. In die esthetisch evenwichtige staat werd het huis aan uw stichting door de fami lie, die het sedert de bouw bewoonde, toe vertrouwd, maar het zou deze helaas niet lang behouden. De zandsteen is door uw zorg tot diep in de poriën volgesmeerd met verf in, zoals u schrijft, 'zandsteehkleur'! (Vergelijkt u eens beide bijgevoegde kleu renfoto's van vóór en na deze behandeling en constateert u hoe pijnlijk uw opvatting van zandsteenkleur afwijkt van de werkelijke tint van het natuurlijk materiaal. Helaas kunnen Verwolde, voordat in 1983 de natuursteen van de gevel werd geschilderd. Zonder die beschildering komt het reliëf van de natuursteenelementen, zoals festoenen, wapen en guirlandes, goed tot zijn recht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 9