Noord-Holland Utrecht 15 Amsterdam: Onlangs werd door Minister drs L. C. Brinkman van W.V.C. het groot ste restauratie-object van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel aan de Nieu- werzijds Voorburgwal het z.g. Blaeu Erf officieel geopend. Waaraan dankt het com plex de naam Blaeu Erf? De geleerde Willem Jansz (1571 - 1638) was aan de Amstel een uitgeverij van kaarten begonnen. Hij is beroemd geworden om zijn aard- en hemelglobes. In 1632 werd hij kaarttekenaar van de Oost-Indische Compag nie. Zijn zoon Dr Joan Blaeu (1596-1673) volgde hem op in de uitgeverij en als carto graaf van de O.I. Compagnie. Toen heeft de uitgeverij zijn grootste faam bereikt. De be roemde Atlas Major van 1664 is in het Ne derlands, Latijn of Frans in resp. negen, elf of twaalf delen verschenen. De drukkerij, waar deze prachtige atlassen werden gedrukt, bevond zich van 1666 tot 1672 halverwege tussen de Nieuwendijk en de N.Z. Voorburgwal aan 't Blaeu Erf en is daar in 1672 in vlammen opgegaan. De plaats van de drukkerij ligt dus eigenlijk achter het thans door Stadsherstel gerestau reerde complex aan de N.Z. Voorburgwal en de zijstraten St. Nicolaasstraat en Sint Geer- truidensteeg. De in twee fasen uitgevoerde restauratie om vat 20 panden waarin het hele palet van mo gelijkheden wordt aangetroffen: authentieke restauratie, herbouw, renovatie en nieuw bouw. Over het ook hier plaatsvindend, eeuwenou de aanpassingsproces van een historische stad die zijn bestaansrecht wil en moet be wijzen door alle tijdsperioden heen, is een uitermate interessant boekje Blaeu Erf ver vaardigd (financieel mogelijk gemaakt door het Aannemingsbedrijf H. J. Jurriëns B.V.), dat behalve aan de Minister ook aan alle leden van de Vereniging Vrienden van Stadsherstel is aangeboden. Amersfoort: Het Museum Flehite organi seert in 1985 een aantal tentoonstellingen waarvan wij enkele willen aankondigen: Adri Pieck (1894-1982) en Amersfoort: t/m 3 februari 1985. Adri Pieck, een volle nicht van Anton Pieck, heeft altijd een zwak voor de Amersfoortse binnenstad gehad. Ze tekende er, en maakte grote en kleine schilderijen van karakteristie ke punten. Deze tentoonstelling komt deels uit eigen bezit van het musuem. Daarnaast werd een zeer groot aantal bruiklenen uit particulier bezit afgestaan. Jonge Architectuur in Amersfoort: Tl april t/m 23 juni 1985. De laatste jaren groeit gelukkig de belang stelling voor monumenten uit het meer re cente verleden. Aangezien ze echter meestal niet onder de regelingen van beschermde monumenten vielen, is reeds veel afgebro ken en verdwenen. Om in de toekomst beter te kunnen bepalen of bepaalde gebouwen of ensembles daarvan het behouden en bescher men waard zijn, heeft de afgelopen jaren in Amersfoort een inventarisatie plaatsgevon den van de bouwkunst tot 1940. Dit onder zoek is nu voltooid en dé resultaten worden op deze expositie getoond. Ter overname aangeboden Abcoude Achter in de voormalige pastorietuin aan het Kerkplein 26 te Abcoude staat een theekoe pel die op de Monumentenlijst staat en wordt beschreven in het boek 'Theekoepels en tuin huizen in de Vechtstreek en 's-Graveland' van E. van den Berg, E. Boeve, D. Carasso en C. Oldenburger (blz. 136). De theekoepel behoeft onderhoud en de kos ten voor een totale renovatie zijn voor de eigenaar te hoog, ook bij toekenning van een eventuele subsidie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Wie zou belangstelling hebben deze theekoe pel over te nemen en ter plaatse te restau reren? Gaarne contact opnemen met de heerA. Oos terkamp, Kerkplein 26, 1391 GK Abcoude tel. 02946-3826. De onlangs gereedgekomen tweede fase van het Blaeu Erf-complex aan de Nieuwezijds Voorburgwal te Amsterdam. Vanaf 1 februari zijn de appartementen bewoond, foto: Stadsherstel, Amsterdam. 4

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 19