Heenjscljut iij akfie m 11 Aalden Op het bezwaarschrift dat Heemschut indien de bij Gedeputeerde Staten van Drenthe te gen de bouw van een enorme loopstal van ongeveer 50 bij 25 meter bij een monumen tale boerderij in het beschermde dorpsge zicht Oud Aalden, kregen we een positieve reactie. De voor dit bouwplan aangevraagde verklaring van geen bezwaar zal door dit college niet verleend worden. De motivering voor deze beslissing komt overeen met het bezwaar van Heemschut. Oud Aalden met zijn prachtige boerderijen, gelegen aan een met hoog geboomte begroeide brink is een uitnemend voorbeeld van een oude nederzet ting aan de rand van een es, één van de meest waardevolle van Drenthe. Aan dit kleinscha lige dorpsbeeld zou zeer ernstig afbreuk wor den gedaan door het realiseren van een der gelijke bouwmassa. Breda In antwoord op de brief die Heemschut in juli '84 aan het college van B. en W. zond, waarin een aantal bezwaren werd geformu leerd tegen de aanleg van de provinciale weg S 11deelde men ons van die zijde mede ook dergelijke bezwaren te hebben. B. en W. zegden toe, dat zij in hef verdere overleg van de gemeente met het provinciaal bestuur het door de Bond geformuleerde standpunt zul len betrekken. Nijmegen Met bijzondere instemming nam Heemschut kennis van de publicatie van de monumen tenverordening voor de gemeente Nijmegen. Verschillende malen, als afbraak van een voor deze gemeente karakteristiek pand dreigde, drong de Bond er bij de gemeente op aan zich dit bestuurlijk instrument te ver schaffen dat grote diensten kan bewijzen bij een gemeentelijk beschermingsbeleid. Naar aanleiding van het van kracht worden van deze verordening verzochten wij het ge meentebestuur, gezien de omstandigheden met enige spoed, over te gaan tot plaatsing van de historische buitenplaats Oud-Heyen- dael op de gemeentelijke lijst van bescherm de monumenten. Op de vroegst bekende tekening uit 1852 van dit al uit 1532 stammende landgoed is een witgepleisterd blokvormig herenhuis te zien, dat in grote trekken met het huidige pand overeenkomt. Een houten deuromlijsting met gesneden bo venlicht, die zich voortzet in een voluutver- siering rond het venster boven de ingang, zoals dat in de tweede helft van de achttiende eeuw voor patriciërshuizen gebruikelijk is, verleent Oud-Heyendael het karakter van een buitenplaats. Daarbij hoorde dan ook een agrarisch gedeelte, dat onder een laag afhan gend dak tegen de achterzijde van het heren huis aanleunde. Bij een ingrijpende verbouwing in 1889 werd de verdieping hoger opgetrokken en het aantal vensters met de helft verminderd. In zijn huidige toestand bestaat het huis uit een tweelaags, gepleisterd blokvormig he renhuis met afgeplat schilddak, waartegen aansluit een eenlaags boerderijgedeelte on der laag zadeldak met dakschild. De voorge vel met hoekblokken heeft een middenrisa- liet met eveneens hoekblokken, bekroond met een dakkapel en een (sterk verwaarloos de) geprofileerde kroonlijst. Gestucte hori zontale banden proportioneren de gevel. Het interieur is zeer sober: grote vertrekken met stuc plafonds, links en rechts van een statige hal met hardstenen vloer en eenvoudi ge stuc-ornamenten in neo-renaissancestijl. De bekapping van het huis moet uit 1889 dateren en bevindt zich in een goede staat. De kap van het boerderijgedeelte is zodanig gewijzigd, dat een nadere datering niet meer mogelijk is. De toestand van dit deel van het complex is vervallen. De inbedding van het huis in het landschap gaat terug op de achttiende eeuw of mogelijk nog de eeuw daarvoor. Toen ontstond name lijk de stervormige indeling van de bosperce len, waarvan nu nog de aanzetten te herken nen zijn. De lange laan met de dubbele beu kenrijen, die vanaf de St. Annastraat het huis Oud-Heyendael als point-de-vue heeft, en nu nog vrijwel ongeschonden aanwezig is, be hoorde ook daartoe. Een openbare erkenning van het huis door plaatsing op de gemeentelijke monumenten lijst is niet alleen om historische redenen (als tastbare oorsprong van het landgoed Heyen- dael), maar ook om landschappelijke rede nen (als middelpunt van de achttiende-eeuw- se parkaanleg) van eminent belang. Nationale Monumentenstudiedag 28 maart 1985 te 's-Hertogenbosch Thema: Behoud Restauratieambacht. De dag zal het startpunt zijn voor de Cam pagne Restauratie-ambacht die de NCM (Na tionale Contactcommissie Monumentenbe scherming) organiseert en die haar hoogte punt zal hebben in de week van 18-24 april 1985. Het programma op 28 maart speelt zich 's morgens af in de gerestaureerde St. Jans kathedraal, vervolgens in het ambachtencen trum in de St. Jozefkerk te Den Bosch en 's middags in het Casino, waar beleidsaspec ten inzake het restauratieambacht aan de or de komen. Daar zal tevens de nieuwe NCM-film over dit onderwerp in première gaan. De kosten voor deelname aan de dag 55,- p.p. (incl. lunch, toegang tot te bezoeken objecten, bro chure en verslag). Aanmelding bij NCM, St. Antoniesbreestraat 69, 1011 HB Amster dam, tel. 020-277706. Oud Aalden nr. 8, één van de prachtige historische boerderijen rond de brink van dit beschermde dorp. Een enorme loopstal als waarvan sprake is doet ernstig afbreuk aan zo'n kleinschalig dorpsbeeld, reden waarom Heemschut zich daartegen verzet. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 15