Lezers spreken 8 Vorig jaar juni verscheen er in Heemschut een artikel van de hand van de heer W. Eggen- kamp betreffende gietijzeren lantaarnpalen in Nederland. Omdat schrijver dezes op de hoogte was van het uitkomen van genoemd artikel en zo doende wat achtergrondinfor matie kon verstrekken over de merkwaardige beslissingen die aangaande de binnenstandsver- lichting alhier zijn genomen, konden er door de heer Eggen- kamp via zijn artikel enkele bruikbare raadgevingen aan Alkniaarse ambtenaren doorge geven worden. Op deze wijze kregen mijn in dividuele bemoeienissen om Alkmaars eigen authentieke lichtmast terug te halen in de binnenstad een forse duw in de goede richting. En het resultaat mag gezien worden! Najaar 1983 werd het principebesluit genomen tot herinvoering van de gietijzeren Alkmaarse mast, begin 1984 maakte men de mal voor dit model en momenteel wordt het centrum opgeluisterd door zo'n negentig fraaie licht masten. En zo moeilijk als men op de afdeling ver lichting aanvankelijk te overtuigen was van de charme van het eigen model, momenteel ziet het er naar uit dat de gehele binnenstad zijn 'Alkmaarders' terugkrijgt. (±250 stuks). Klaas Zaal, Alkmaar OVER ROLLUIKEN GESPROKEN Ze zijn in de binnenstad in opmars. Winke lier en klant betalen een hoge prijs voor de poging daarmee diefstal en vandalisme te beteugelen. Verzekeringsmaatschappijen stellen zekere eisen en de ene middenstander na de andere doet zijn deur des te geruster op slot als hij daarmee zijn etalages en ingang met rolluiken kan afschermen tegen toene mend geweld, criminaliteit, vernielzucht en verloedering. De prijs is hoog en is niet al leen in geld uit te drukken. Na sluitingstijd en op zon- en feestdagen krijgt de gezellige binnenstad steeds meer een doodse, zelfs sinistere sfeer van verla tenheid. Alleen de grachten zijn aan dit beeld nog ontsnapt. Het gaat snel. Eén enkele Beiroet-achtige winkelpui tussen de andere die hun gewone uiterlijk hebben behouden, is zo erg niet, maar zo gauw de verhouding andersom is - en we zijn daar mee een eind op weg - wordt de toestand als die van de Nieuwedijk en de Kalverstraat in Amsterdam. Het volsmeren en bekliederen is daar de laatste fase naar een lugubere situa tie, die niet bepaald uitnodigt terug te keren om te winkelen. Van die consequenties weet Amsterdam mee te praten. Een les voor wie hem leren wil. Grote kosten worden gemaakt het karakter van de binnenstad te behouden en te verbete ren door subsidies voor restaureren en sane ren. Prachtig! Geld, vakkennis en liefde voor het waardevolle oude cultuurgoed komen dan tot hun recht, goed besteed voor ieder die het aangaat. Ook het kopende publiek en de toerist en ieder die de binnenstad een warm hart toedraagt profiteren hiervan. Monumenten kunnen het niet stellen zonder de beeldondersteunende panden, die op zich geen monumentale waarde hoeven te hebben maar wel de sfeer helpen bepalen. Juist deze dreigt geheel verloren te gaan en daarmee het doel van het in stand willen houden van de zo kwetsbare binnenstadsfeer. Is die ontwik keling wel geheel onontkoombaar? Ik meen van niet. Er is een reeks van oplossingen te bedenken van wellicht acceptabel tot beslist onaan vaardbaar: Achter het glas een ruimmazig scherm, dat de blik op de etalage niet wegneemt. Een gesloten rolluik achter glas. Een open grootmazig scherm vóór de win kelruit. Een gesloten rolluik voor de winkelruit. Maar de ergste vorm is deze, dat de bene- den-gevelwand tegelijkertijd rolluik is. Overdag is dus de hele voorgevel open en na sluitingstijd en zondagen potdicht. In het Payglop is een afschuwelijk voorbeeld te zien, waarvan de bijgevoegde foto een beeld geeft. Het is te hopen dat de winkeliersvereniging - en dus de winkeleigenaren - met het ge meentebestuur in overleg met de welstands commissie en de betrokken architecten, de grens zullen weten aan te geven. Dat die grens o.a. in het Payglop ver is overschreden is duidelijk. Er staat veel op het spel. 1. J. Schilstra, voorzitter vereniging 'Oud Alkmaar'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 12