Heemschutdag 1984 Publicaties NCM 215 De route van de Heemschutdag voerde dit jaar door een prachtig en ook interessant deel van Drenthe. Voordat de vijf bussen uit As sen vertrokken, werden de deelnemers in de Jozefkerk verwelkomd door de voorzitter van onze provinciale commissie, Mr. H. Greebe,. die uitlegde wat échte Drentenaren zijn en welke drie elementen bij de excursie zeker aan de orde zouden komen: de Drentse dorpen, het veen en de turf. Nadat de voor zitter van de Bond, de heer G. K. J. M. Hamm, zijn zorgen over decentralisatie bij de monumentenzorg had verwoord door o.m. te wijzen op de voor deze materie vaak onvoldoende geëquipeerde gemeentebestu ren, nam Commissaris van de Koningin, dr. ir. A. P. Oele het woord. Hij schetste in grote trekken de ontwikkeling en het karak ter van zijn provincie met de heel bijzondere dorpen, waarbij hij Heemschut ervan verze kerde in alle lagen van Drenthe vele bondge noten te hebben. (Helaas nog te weinig le den! Red.). De heer Oele meent dat het pragmatisme van vele gemeentebesturen wel voldoende garan tie kan bieden bij doorvoering van bovenge noemde decentralisatie en refereerde ten slotte aan een zeer omvangrijk herinrich tingsplan in N.O.-Drenthe waar met grote zorgvuldigheid te werk wordt gegaan om waardevolle elementen te sparen. Vanzelfsprekend kreeg ook Ir. G. Tanger man, als restauratiearchitect van de Jozef kerk, gelegenheid een resumé te geven van de zeer ingrijpende verbouwingen en recente restauratie van deze waterstaatskerk uit 1848. Tenslotte werden de Heemschut-leden opge wekt om als tastbare herinnering aan deze Drentse Dorpen-excursie het eerste deel van de nieuw uit te geven Heemschutserie: 'Dorpen in Drenthe' meteen te bestellen, waarna, direct na het verschijnen, deze zo toepasselijke boekjes worden toegezonden. Velen gaven aan deze oproep gehoor. Dat de gidsen deze excursie grondig hadden voorbereid en zorgvuldig georganiseerd, bleek o.m. uit de interessante toelichtingen die onderweg werden gegeven, met als on derwerpen: - de naam Assen afkomstig van 'es' of van 'asna' (oud-saksisch voor beloning; dus he melse assen voor de kloosterlingen in het klooster Maria in Campis, dat werd gesticht in 1258); - de problematiek van het streekplan voor het Stroomdallandschap van de Drentse Aa; - de helaas geschonden brink van Rolde; - het bosareaal van Borger, destijds aange legd als werkgelegenheidsproject; - een hunnebed op weg naar Exlo: één der 52 exemplaren in Drenthe, ca. 4500 jaar geleden opgericht in de z.g. trechterbeker- cultuur; - de eerste ruilverkaveling van Nederland die omstreeks 1950 rond Exloo plaats vond; - de ontwikkeling van het esdorpenland- schap in het oude landbouwsysteem; - de fraaie groepering van boerderijen bij Valthe welke aanleiding was tot het maken van het eerste bestemmingsplan in Neder land; - het spectaculaire hoogteverval van de overgang van het zand naar het veen; de Hondsrug ligt op 20-25 m NAP; het veen gebied op 8-10 m NAP; - de vervening rondom Emmen t.b.v. turf- winning die een grote vlucht nam na 1850; maar pas in de eerste wereldoorlog profiteer den ook de arbeiders van hogere lonen, het geen een toestroom van werkkrachten tot ge volg had. Toen het veen op was kwam de textielindustrie ervoor in de plaats; - Borger Compascum waar het Veenmu- seum 't Aole Compas werd bezocht - Com pascum betekent 'samenweiden' (dus een sa menwerkingsverband van de ontginners). Na de lunch in het restaurant Berkenrode ging de tocht langs fraaie, zeer lange, boer derijen (waar vaak door meer dan één gezin in wordt gewoond) op weg naar Schoone- veld; het rijkste aardolie veld in West Europa. Door nauwe samenwerking tussen de Pro vinciale Planologische Dienst en de N.A.M is, zoals we zelf konden constateren zoveel mogelijk het landschap ontzien (plantensin- gels, ondergrondse leidingen, 'N.A.M.- Groen' geschilderde ja-knikkers). Dit zijn slechts enkele voorbeelden van de vele informatie die werd verstrekt. De thuis blijvers hebben heel wat gemist. Namens het bestuur, medewerkers en leden hartelijk dank aan allen die zich inspanden om deze Heemschutdag tot een succes te maken: de heren mr. H. Greebe, G. Kranen borg, ir. J. A. M. Den Boer, G. R. Holle- ma, H. W. Vroome en L. de Graaf. Ook de heer en mevrouw Kleiborn-van der Sloot die wederom op hun eigen zo aimabele wijze de Heemschut-stand verzorgden ver dienen onze hartelijke dank. P. A. Hengeveld-Brand MONUMENTEN- JAARBOEK 1984 De NCM geeft dit jaar voor het eerst een Monumentenjaarboek uit. In dit jaarboek is het NCM-jaarverslag over 1983 opgenomen; daarnaast heeft het vooral het karakter van een almanak. Er staat praktische informatie in over het functioneren van de monumentenzorg: sta tistische gegevens, nuttige adressen, subsi dieregelingen, overzicht van particuliere mo numentenorganisaties, overzichten van pro vinciale begrotingen, gemeentelijke monu mentenverordeningen, beschermde monu menten en stads- en dorpsgezichten en der gelijke. Kortom, een onmisbaar boekje voor iedereen die bij de monumentenzorg betrokken is. Het Monumentenjaarboek is verkrijgbaar bij de NCM voor 8,- per exemplaar (excl. verzendkosten). BROCHURES - 'Boerderijen Inventariseren'. Handleiding voor het inventariseren en typeren van boer derijen naar uiterlijk. Uitgave in samenwer king met de SHBO (1983). 12,00 VERSLAGEN NATIONALE MONUMENTENSTUDIEDAGEN - Gemeentelijk Monumentenbeleid, 1984 7,50 - 'Monumentenbeheer', 1983. 12,50 - 'Economische aspecten van het monumentenbeleid', 1982. 12,50 - 'Decentralisatie Monumentenzorg', 1981 ƒ12,50 - 'Monumentenzorg en de stads en dorpsvernieuwing; het zout in de pap?', 1980. 5,00 - 'Functie en bestemming van monumenten', 1977 5,00 -'Monumenten buiten', 1977 5,00 - 'Vernieuwde stad, vernielde stede', 1977 5,00 - 'Het monumentenbeleid na M 75. Wat nu? Waarheen?', 1976 5,00 MEMORANDA - 'Monumentenzorg en werkgelegenheid', 1983 4,00 - 'Monumentenzorg op provinciale begrotingen', 1983 5,00 - 'Perscontacten', 1983 4,00 WIJZE VAN BESTELLEN Voor verzendkosten wordt steeds per uitgave 3,00 in rekeing gebracht. Bij bestelling van meerdere exemplaren, worden de ver zendkosten apart bekeken. De uitgaven zijn verkrijgbaar door storting van het betreffen de bedrag op gironummer 29.66.786, ten name van de Stichting Nationale Contact commissie Monumentenbescherming, onder vermelding van de titel(s) van de gewenste publicatie(s).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 25