Heemschut irl akfie Amsterdam Vari het gemeentebestuur ontvingen we het bericht dat in het gemeentebudget met voort zetting van de werkzaamheden van de Am sterdamse Raad voor de Monumentenzorg rekening is gehouden, in ieder geval voor de jaren 84, 85 en 86. Het adviescollege werd, in het kader van de gemeentelijke bezuinigingsmaatregelen, met opheffing bedreigd, waartegen Heemschut krachtig protesteerde. Juist nu in Amsterdam de zorg voor de zg. jongere bouwkunst (zie in ons septembernummer) stelselmatig ter hand genomen gaat worden, ligt er een be langrijke taak voor een dergelijke 'spreek buis' van de bevolking. Breda Heemschut bracht bij Burgemeester en Wet houders bezwaren naar voren tegen plannen die momenteel worden ontwikkeld ten be hoeve van het doorgaande verkeer in de re gio, die ten gevolge zouden hebben dat het voor Breda en omgeving zo waardevolle Markdal grotendeels zou worden opgeof ferd. Er dient o.i. een andere oplossing worden gezocht, overigens pas als de nu in uitvoe ring zijnde verbinding A 58 - rijksweg E 10 ten zuiden van Ulvenhout onvoldoende soe laas blijkt te bieden als verbinding naar het zuiden. 's-Hertogenbosch Na veelvuldig en intensief overleg met alle betrokken partijen, is besloten het beroep dat Heemschut bij de Raad van State instelde tegen de verleende vergunning voor de ver bouwing tot Brabants Museum van het zg. Gouvernement, in te trekken. De Bond achtte de vergunning indertijd pre matuur en lichtvaardig verleend, gezien het grote monumentbelang dat hier in het geding is. De normale procedure bij elk - ook het eenvoudigste - beschermd monument is, dat in détail zowel opmetingstekeningen als be stektekeningen moeten worden ingediend, alvorens een vergunning kan worden ver leend. Juist bij een buitengewoon monument als het Gouvernementeel Paleis had daarom o.i. in 213 1983 geen vergunning behoren te worden afgegeven op basis van slechts een schets- plan. Voorts werd ons medegedeeld, dat bij even tuele verwijdering van één of meer van de 7 monumentale haardpartijen separate vergun ningen zullen moeten worden aangevraagd, evenals voor andere eventuele nog voorko mende wijzigingen. Ook de hoogte van de nieuw te bouwen aanbouw is teruggebracht. Nu de restauratie van het gouvernementspa leis zelf onze instemming kan hebben, zullen we het nieuwbouwproject (fase 2) nader on der de loep nemen. Zelfwerkzaamheid De Vereniging Oud-Deventer schrijft ons: 'Een bewoner van een gerestaureerd middel eeuws huis in de binnenstad van Deventer heeft onderzocht wie sinds 1588 in zijn huis hebben gewoond, welke koop- en huurprij zen zij betaalden en welke verbouwingen zij hebben aangebracht. Hij heeft van dit onder zoek een verslag gepubliceerd in het Mede delingenblad van de Vereniging Oud-Deven ter (jrg. 6, nr 1). Omdat uitgebreid vermeld wordt op welke wijze en in welke archief stukken de gegevens werden opgespoord, is dit verslag wellicht van belang voor hen die een dergelijk onderdoek van hun huis willen verrichten. Daarom is Oud-Deventer bereid een exem plaar van het bedoelde Mededelingenblad te gen kostprijs portokosten (in totaal 4,-) aan geïnteresseerden ter beschikking te stel len. Na overschrijving van 4,- op postgiro 4.000.824 ten name van de Ver. Oud-De venter te Deventer zal, voorzover de voor raad strekt, een exemplaar worden toege zonden.' Vught Destijds maakten wij bezwaar tegen het ont- werp-bestemmingsplan 'Huize Elisabeth e.o.' van de gemeente, die dit ongegrond verklaarde. G.S. accepteerde ons bezwaar wel en onthield goedkeuring aan het plan voorzover dit Huize Leeuwenburg omvatte. Daar dit deel van het bestemmingsplan ech ter voor een gebouw van de allure van Huize Leeuwenburg veel te klein is, verzochten wij de Kroon om het gedeelte waaraan door G.S. goedkeuring werd onthouden op zo'n manier uit te breiden, dat de huidige situatie geres pecteerd wordt. Thans zijn B. en W. voorne mens om een bouwvergunning te verlenen voor de bouw van 12 bejaardenwoningen, die tot op een afstand van 20 meter van Huize Leeuwenburg zouden komen, waar door de vrije ruimte rond dit huis aanzienlijk zou worden ingekrompen en de feitelijke si tuatie zeer nadelig gewijzigd. Om die rede nen maakten wij bij het College bezwaar tegen het ontwerpwijzigingsplan van boven genoemd bestemmingsplan, evenals tegen genoemd bouwplan. Evenementen Agenda 21 november - Studiedag over bescherming van cultuur historische elementen in het Provinciehuis van Zd. Holland, met medewerking van o.a. Heemschut. Aanvang 10.00 uur. 24 november - Excursie Aannemingsbedrijf J. Kneppers te Amsterdam, naar de Oude Lutherse Kerk aan het Spui, Amsterdam/Aanvang 11.00 uur. Zie elders in dit blad. Sierwerk over? Heemschut helpen! Wie renoveert, restaureert, zoekt soms naar kleinigheden, bij voorkeur passende sier- stukken (stukjes). Tot hen behoren stellig Heemschutleden. Een lid kan iets in zijn bezit hebben dat hij of zij kwijt wil, en in dat geval een ander van dienst zijn. Maar hoe weet men wat er aan waardevolle kleinigheden 'op de markt' is? Daartoe wil deze rubriek 'Vraag en aanbod' bijdragen. Ons lid de heer E. Munning Schmidt te Loenen wil afstaan: - 2 houten consoles waarop eikenbladeren gesneden in hoog relief, ca. 90 lang en 16 breed bij 60 cm diep, - een 17de eeuwse eiken deur, 1,70 hoog bij 90 cm breed, - enige vroeg 17de eeuwse eiken consoles van eenvoudig plat type, 15 x 35 x 8 cm. Helaas zijn geen foto's voorhanden. Bezich tiging na afspraak. Wie belangstelling heeft, belle 010 - 180757. Aanbieder en gegadig den dienen het in de sfeer van Heemschut met elkaar eens te worden. Voor goed doel! Het bedrag dat voor de koop wordt over eengekomen, dient de verkoper te storten op de girorekening van Heemschut (eventueel op 50-50 basis dus de helft van het over eengekomen bedrag; dit als indicatie) ter versterking van het Heemschutwerk. Wie dit alles als sympathiek ervaart, wordt uitgeno digd, indien daarvoor aanleiding is, van deze rubriek gebruik te maken. Men denke aan bv. muuranker, slot, scharnieren, lantaarn, houten voorwerpen of tegels. Een goede foto van het aangebodene is zeer gewenst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 23