Nieuws uif de provincies Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Limburg 212 Nijkerk Aan de Zeedijk bevindt zich het waar schijnlijk laatste stoomgemaal met schep raderen in Europa, genaamd Hertog Rey- nout. Voor de restauratie ervan tracht een daartoe opgerichte stichting bijna één mil joen gulden bijeen te brengen, uiteraard ook met behulp van de overheid. Het gemaal werd in 1977 op de Rijksmonumentenlijst geplaatst. De voorganger van het stoomge maal was de gelijknamige molen uit 1863 die na verloop van tijd de watertoevoer niet meer aankon. Derhalve werd het stoomgemaal ge bouwd en in 1883 in werking gezet. Tot 1983 was het nog door stoomaandrijving in gebruik. Niet alleen uit cultuur-historisch en toeristisch oogpunt gezien is het behoud van het complex zinvol maar juist ook omdat het gemaal bij uitvallen van het nieuwe gemaal of bij bijzondere wateroverlast nog uitste kend kan worden ingezet. Wij hopen hierop t.z.t. nader terug te komen. Zwolle Cursus over Protestants Kerkinterieur Het VUSA-Centrum - uitgaande van de Vrije Universiteit - organiseert een korte cursus over het protestantse kerkinterieur. De cursus wordt gegeven door Prof. C. A. van Swigchem en vindt plaats in Zwolle op 30 oktober, 6 en 13 november 1984, aan vang te 19.45 uur, zaterdagmorgen 17 no vember 1984 met een bezoek aan de Grote of Michaëlskerk. Inlichtingen: VUSA-Cen trum, telefoon 020-5482674, bgg. 020- 5483713. Utrecht De Werkgroep Oud-Vaartserijngebied streeft naar restauratie van de enig overge bleven houten theekoepel van de vele die vroeger niet alleen de Vecht maar ook de Vaartserijn sierden. De bedoelde theekoepel die in 1925 werd verplaatst en thans staat te verkommeren, zou weer op zijn oorspronke lijke plaats langs het water komen te staan vlak bij de 19de eeuwse huizen en leilinden. De Stichting Werkruimten Kunstenaars zal de koepel een nuttige bestemming geven en de gemeente Utrecht staat geheel achter het project. Helaas ontbreken nog de benodigde gelden! Ieder die een bijdrage wil leveren wordt verzocht zulks te doen op giro 427215 t.n.v. Stichting Het Utrechtse Monumenten fonds te Utrecht. Geeft u 25,- of meer dan ontvangt u een tekening van de gerestaureer de theekoepel van de graficus Charles Donker. Noorderkerk Hoorn: In aansluiting op het artikel in no 7/8 over de restauratie van het kerkmeubilair in de Maria- of Noorderkerk te Hoorn door leerlingen van de Opleiding Restauratoren zijn we verheugd te kunnen melden, dat de stichting Noorderkerk bericht heeft ontvangen dat de restauratie van zowel het exterieur als het interieur van deze Mid deleeuwse kerk doorgang kan vinden. Zowel rijk, provincie als gemeente Hoorn hebben medegedeeld te willen subsidiëren. De voor gestelde restauratie zal nog plaatsvinden in het laatste kwart van dit jaar; de bouwtijd is begroot op ongeveer 1 'h jaar. 's-Gravenhage. Uitnodiging voor leden van Heemschut de studiedag over de bescher ming en het behoud van kleine cultuurhisto rische elementen bij te wonen in het Provin ciehuis, op woensdag 21 november a s. te 10.00 uur. Kosten 10,- p.p. Aanmelding schriftelijk of telefonisch: Postbus 90602, 2509 LP 's-Gravenhage, tel. 070-116611, ter verkrijging van de nodige informatie, (zie ook pag. 190 septembernummer). Het programma van de studiedag is gewij zigd: de inleiding van o.a. Heemschut vindt 's middags plaats. Sittard De Vereniging 'De Mander' te Sit- tard die o.a. het behoud van en de aandacht voor cultuurmonumenten nastreeft, meldt ons dat zij voor dit doel een z.g. Sittard- kalender uitgeeft, die zeer goed is 'aangesla gen'. Wellicht kan dit initiatief in Sittard ook aanleiding zijn voor plaatselijke of regionale afdelingen of verenigingen die de monumen tenzorg een warm hart toedragen, om in de eigen regio ook een jaarlijks terugkerende uitgave te verzorgen. Zo werd in 1983 een Kalender geproduceerd die gewijd is aan de St. Michielskerk. Met de uitgave worden meerdere doelen na gestreefd: - uiteraard de doelstelling van de vereni ging; - aandacht voor de monumenten; - met de opbrengsten van de uitgave andere objecten financieren. Verkoop van de kalender verloopt via de eigen leden, maar ook heeft een groot aantal winkeliers zich bereid verklaard om onder bepaalde condities de kalenders te verkopen. De uitgave van ca. 30 x 30 cm is zeer ge schikt om de kalender, die een beeld geeft van een stukje Sittard met toelichting, na afloop van het jaar als naslagwerk te bewaren. Meer informatie bij J. M. M. Hendriks, Kastanjelaan 19, 6131 KW Sittard tel. 04490-13882. Het stoomgemaal Hertog Reijnout aan de Zeedijk te Arkemheen - Nijkerk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 22