209 uiteindelijk stilstand en het complex werd aan zijn lot overgelaten. Informele initiatie ven bleven niet uit. Mr. drs. Hotke, destijds hoofd-directeur van de Monumentenzorg en 'monumentenzorger' Hendriks, bleven in het beeld. Het stichtingsbestuur, toen 'nieuwe stijl', begon bouwstenen aan te dragen. Let terlijk en figuurlijk. Men dacht met tweeë neenhalf miljoen te kunnen volstaan, maar het zou viermaal zoveel worden. HARMONISCHE AANPASSING Het Kasteel, dat zijn uiteindelijke vormge ving kreeg in 1630, is met groot respect voor de historie gerestaureerd. Vooralsnog is het leeg. Eerst gaan we met de lift naar de zolder dan - trapsgewijs - over de drie verdiepin gen. Pilgram is de gids. 'Ik heb mij al die jaren gevoeld als een pro fessionele begeleider van de restauratie, die destijds ook door Bond Heemschut is gesti muleerd. We zijn nog altijd erkentelijk voor de steun van die zijde. Het was ook een dankbare zaak, dat we op de secretarie van Sittard veel armslag hebben gekregen om dit werk - zeker in administratieve zin - te kun nen doen.' Er is een indrukwekkende ruimte ontstaan om er het Limburgs Museum voor Volks kunde te vestigen. Wanneer het kasteel zijn museale bestemming krijgt - en daarvoor is er een aparte stichting in het leven geroepen - zal er een aparte vorm van exploitatie ont staan. ONGEDACHTE VERRASSING Het Salviuskerkje, dat wat geïsoleerd lig gend aanwezig is, heeft een interieur vernieu wing ondergaan, waarbij een vondst is ge daan, die in kunsthistorisch opzicht, volgens deskundigen, van Europese betekenis is. Bo ven het altaar heeft men gewelfschilderingen ontdekt uit omstreeks 1300. Ze kwamen na verwijdering van kalklagen te voorschijn. Dat moet vooral voor drs. P.M. Le Blanc, wetenschappelijk hoofdmedewerker kunst geschiedenis der middeleeuwen aan de Ka tholieke Universiteit te Nijmegen, een open baring zijn geweest. Het gewelf biedt beel den van bijbelse voorstellingen. Terzijde dit: in het verre verleden toen kerkgangers niet konden lezen een schrijven, hadden gewelf- en muurschilderingen een functie ter onder steuning van het geloofsleven. Voorzitter Hendriks: 'Tijdens weekeinden ziet het hier bijkans zwart van de mensen. EEUWEN KIJKEN Het kasteelcomplex is een uitgaanscentrum geworden, men wil er een middeleeuwse sfeer ervaren en dat gebeurt ook. Ons be stuur heeft aarzelingen moeten overwinnen om de gebouwen van de binnenplaats te ver pachten. We hebben nu meer dan vrede met de aanwezigheid van het eerste Nederlandse Bowlingcentrum in een historische ambian ce. Daarbij hebben wé de ervaring opge daan, dat de exploitant de gebouwen met eerbied voor het verleden heeft ingericht.' Twintig jaren met duizend herinneringen. Samen staan ze, met een glans van trots in de ogen, op de binnenplaats, waar dagjesmen sen komen en gaan, De senior mompelt: 'Wat ook heel belangrijk is: we hebben geen financiële zorgen'. Een heerlijkheid van Limbricht en Sittard, oude glorie in nieuwe glans. Men heeft enke le maanden geleden de heringebruikneming van het goed feestelijk gevierd. De redding van het 350 jaar oude kasteel en het bijna acht eeuwen oude kerkje. De twee voortrekkers waren nog lang niet uitverteld, toen ze ons terugbrachten naar het station. Ze blijven op de barricade. 'Monumentenzorg is voortdurende zorg. Aan onderhoud hoeven ze voorlopig niet te doen. Even afwachten wat de Limb.urgsche Monumentenwacht zegt, na een eerste in spectie.' Hendriks en Pilgram, de twee-eenheid, ook in hun gepensioneerde staat bedrijvig. De voorzitter heeft een hartewens, die kan hij - 'Ik zeg altijd alles recht voor zijn raap' - moeilijk onder zich houden. 'Ik zei al: van jongensaf aan ben ik Heem schutter. In 1920 wandelde m'n vader met me langs de wallen te Sittard en hij prentte me in, dat die wallen en de schootsvelden behouden dienden te worden. Hoewel er - na ruim veertig jaar - een deel van is verdwe nen, zou er nog heel wat mogelijk zijn. Denk bijvoorbeeld aan de fortificaties, die zijn on dergegraven. Maar er is nog niks gebeurd. Ik zal er voor blijven pleiten'. Twee 'rustenden' als kasteelheren. Men moet er eens gaan kijken: Autoweg E9 tot afrit Born-Nieuwstadt, langs Volvofa- briek, richting Nieuwstadt, op grote kruising richting Sittard, 30 meter voorbij hotel Op de Vos, rechtsaf, Allee naar Kasteel Limbricht. Jan Roeijs sr. Architecten: N.F.P.J. Peutz en J.H.F. Peutz - Maastricht Aannemingsmy F.P.J. Coppes - Maastricht. Boekbespreking Lemborgh - Het Kasteel en zijn Salvius- kerk te Limbricht. Het komt niet vaak voor, dat bij de voltooi ing van een langdurige restauratie terstond een monumentaal boekwerk verschijnt, dat is gewijd aan die restauratie. Genoemde rijk geïllustreerde uitgave verwijst niet alleen naar de veelzijdigheid van de herstelwerk zaamheden op het kasteelcomplex van het Sittardse grensdorp Limbricht, maar bevat ook diepgaande beschrijvingen van het on derzoek naar de geschiedenis van kasteel en kerkje en hun betekenis voor de omgeving. De veelheid aan documentatie is vooral voor fijnproevers bijzonder interessant. Een es sentie van het boek vormt de wijze waarop kunstvormen, door de eeuwen heen aan de dag getreden, worden belicht. Voor de rijke inhoud heeft een driemanschap getekend: F. Th. W. Smeets, administrateur van het Lim burgs Geschied- en Oudheidkundig Genoot schap en van het hieraan verbonden Bonne- fantenmuseum; hij is ook werkzaam geweest als bibliothecaris bij de Provinciale Water staat in Limburg. Voorts dr. Louis Goosen, wetenschappelijk hoofdmedewerker, vak groep kerkgeschiedenis en patrologie aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, alsme de dr. P.M. le Blanc (kunsthistoricus) even eens verbonden aan genoemde universiteit, met speciaal onderzoeksterrein Middel eeuwse muur- een gewelfschilderingen in Het Salvius kerkje te Limbricht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 19