Parel aan de hals van Limburg 208 KASTEEL LIMBRICHT EN KERKJE VAN ONDERGANG GERED Twee blijmoedige mensen op het moeizame arbeidsveld van het particulier initiatief, dat zich richt op behoud van waardevol cultureel erfgoed. Na ruim twintig jaar een pioniersploeg te hebben aangevoerd, hebben ze in Zuid-Limburg restauratiegeschiedenis geschreven. In hen mag men in de eerste plaats het Stichtingsbestuur van Kasteel Limbricht, bij Sittard, eren. In twee decennia - 1964 - 1984 - zijn meer dan zeven eeuwen gered. Bestuursvoorzitter K.J.C. Hendriks (70) oud-gemeentesecretaris van de gemeente Sit tard, is een gedreven Heemschutter. In een van de fraaie restaurantzalen, gevestigd aan de riante binnenplaats, bereikbaar via brug en poort van het terpkasteel Limbricht kan hij uren achtereen enthousiast praten over wat thans aan de gemeenschap kon worden aangeboden en dat van meer dan lokale bete kenis mag worden geacht. De heer J. Pil gram, secretaris, is tijdens het gesprek bij herhaling een 'aangever'. De nu 64-jarige is met de VUT gegaan, mede om zijn handen meer vrij te hebben voor beider grote 'hob by': dit restauratieproject van tien miljoen, dat voor hen bijna een tweede leven is ge worden. Johan Pilgram, en Karei Hendriks kennen elkaar van haver tot gort. Eerstge noemde had een goede relatie met de ge meentesecretaris, toen hij op het Sittardse stadhuis werkzaam was als hoofd van de afdeling Cultuur, Sport en Welzijn. 'Daadwerkelijke aandacht voor cultureel erf goed moet je zijn aangeboren. Het grote deel van de mensen gaat eraan voorbij, zegt wel, als er aanspreekbaar is gerestaureerd: Nou, dat is mooi' en vervolgt dan zijn weg," aldus de nog steeds strijdbare Hendriks. Maar nu gaat het om een restauratie van grote betekenis. TOEKOMSTWAARDE Een goed, dat in de vergetelheid was ge raakt, waar op en rondom onkruid hoog op schoot, als was er geen bronsgroen eiken hout meer, dat er zwaar verpauperd bijstond, heeft met volledig behoud van zijn histo- risch-architectonische kenmerken toekomst waarde gekregen: Het kloeke vierkantachtige kasteel, gelegen op de motte (kunstmatige heuvel), met toe komstige bestemming Volkskundig Museum. De Kasteelhoeve, een monumentaal com plex, met een binnenplaats waar de eeuwen ademen, is geworden tot een ontmoetings centrum, mede culinaire en sportieve pleis terplaats, dat nu al niet meer is weg te den ken in stad en streek. Het twaalfde eeuwse Sint Salviuskerkje, aan de rand van een zeer oud kerkhof, is door zijn herstel geschikt gemaakt voor culturele doeleinden. Met de opgeknapte allee, die de allure van het complex duidelijk verhoogt. De omvangrijke studies, hebben deskundi gen geïnspireerd tot het schrijven van het boek 'Lemborgh', Het Kasteel en zijn Sint Salviuskerk te Limbricht' (het met Sittard verweven dorp) dat ter gelegenheid van de voltooiing van de langdurige restauratie het licht zag. HARTVERWARMEND Het tweetal Hendriks-Pilgram benadrukt tel kens te spreken namens de bestuursgroep van acht, maar ook namens de zeer velen, die aan de totstandkoming van het resultaat hebben meegewerkt. Deze restauratie-tweeling somt dan op: De ruime subsidieverlening van het rijk (De Rijksdienst voor de Monumentenzorg) en de Provincie; in dit verband moet met name worden genoemd het Statenlid, de heer L. Stals. Van de gemeente Limbricht werd veel steun ondervonden in de persoon van oud-burge meester F.A. Corten, daartoe mede in staat gesteld door de verfijningsregeling Monu menten op grond van de Wet Financiële Ver houding tussen Rijk en Gemeenten. De ge- meente Sittard heeft in een later- stadium de taak van de gemeente Limbricht voortgezet. VOORGESCHIEDENIS Een brokstuk voorgeschiedenis mag niet ont breken. Kort na de oorlog was het complex nog vrijwel in takt. Alleen het noordelijke gedeelte van de pachthoeve 'Kasteelhof' was door oorlogshandeling te niet gegaan. De boerderij en de kelders van het kasteel zijn tot 1954 in gebruik geweest van een pachter. In 1952 kwam de eigenaresse van het goed, Douarrière mevr. mr. G. baron Michiels van Kessenich, met de pachter overeen dat het contract zou worden beëindigd. Daarna was de ontluistering aangebroken, alom verval. Onverlaten roofden waardevol interieur uit het kasteel. Prijsschieten op eeuwenoude cultuurIn die jaren ontstond bij het Bis schoppelijk College St. Jozef te Sittard de gedachte en de behoefte aan een buitencen trum. Aangekocht werden de terreinen, waarop nu gevestigd zijn de sportvoorzienin- gen voor de gemeente Sittard. Hierin was ook een taak toebedacht aan het kasteelcom plex. Maar reeds in augustus 1955 werd in een afzonderlijke rechtspersoon gebracht: het kasteel, de kasteelhoeve en de tuinen. Op deze wijze ontstond de stichting Kasteel Limbricht. Later werd het oude parochie kerkje St. Salvius toegevoegd. Monumen tenzorg beschouwde het bedehuisje als een relikwie van een ver verleden. Bij pogingen tot restauratie bleek, dat het Sittardse Colle ge zich met betrekking tot het buitencentrum financieel had 'vertild' (Sterke terugloop van priesterleraren en opheffing van het inter naat). Wel ontstonden er - de goede wil van alle betrokkenen dient genoemd - begin- werkzaamheden van herstel, mede dank zij hulp van overheidsinstanties. Maar er kwam Het unieke totaalbeeld van kasteel, boerderij en kerkje te Limbricht. foto: Harry Clerx, Beegden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 18