Een miskend monument 205 DOOR BERNADETTE VAN HELLENBERG HUBAR DE TEEKENSCHOOL VOOR NUTTIGE EN BEELDENDE KUNSTEN (1904) EN AMBACHTSSCHOOL TE ROERMOND (1908) 'De Roermondse school staat zoozeer in een midden van kunstnijverheid, waarin in een kunstschool van zoo hoog gewicht is, dat alles dient beproefd te worden, dat tot verbe tering kan leiden.' (Gemeenteraad in 1896)' Halverwege de Godsweerderwingel staat een rijzig gebouw. Door zijn opvallende hoofd portaal, de afwisselende en de gevlochten stroken baksteen, de tegeltableaux en de rit misch gevarieerde vensterpartijen trekt het sterk de aandacht. Het is de voormalige Teekenschool annex Ambachtsschool van de stad. Geen zeer oud gebouw, wel onmisken baar een monument. Fraai samengestelde ar chitectuur met intern kunstige gewelven van schoon metselwerk, een indrukwekkende trappenhal, glas-in-lood-ramen en diverse muurdecoraties. Alles bij elkaar genomen een schitterendestaalkaart van het kunnen van de Roermondse kunstwerkplaatsen van rond de eeuwwisseling. Verbazingwekkend genoeg is het gebouw wonderlijk gaaf be houden, gezien de ettelijke generaties scho lieren, waarvan de uitgesleten traptreden en de hier en daar gebarsten vloertegels getui gen. Het geluid van haastige voetstappen lijkt in de ruime, kloosterachtige gangen nog niet verstorven. Kort getypeerd vormt dit bijzondere dubbelcomplex een gedenkteken van de bloei van de kunstnijverheid en - industrie in Roermond tussen 1853 en 1960. Als zodanig is het onverbrekelijk verbonden met de naam van Pierre J. H. Cuypers, die als gemeenteraadslid én als kunstenaar al zijn invloed en kunde heeft aangewend om de oprichting ervan te bevorderen.2' HERBESTEMMING OF VANDALISME? Zoals zovele oudere gebouwen verloor ook dit complex in onze tijd zijn oorspronkelijke functie: in 1981 verhuisde de Dr. Cuypers- LTS, de opvolger van de Teeken- en Am bachtsschool, naar nieuwbouw aan de St.- Odgerusstraat met medenemen van de buste van de 'stichter', Cuypers. Het gebouw aan de Godsweerdersingel staat sindsdien verla ten. De tand des tijds kent geen genade voor architectuur, terwijl ook de gemeente Roer mond aan dit eertijds door haar groots opge zette, praktische gedenkteken niet al teveel 'zachte' kunsthistorische overwegingen wenste te verspillen. Er moest een passende bestemming voor het gebouw gevonden wor den, en wel liefst één die een sluitende inves- terings- én exploitatiebegroting opleverde. Men koos derhalve verstandig genoeg voor de duurzame functie van politiebureau. In dat verband leek integraal behoud van het complex wel een aardig idee van vage kunst historici en oudheidminnende architecten, maar bij voorbaat werd dit niet haalbaar ge acht.3 In opdracht van B&W ontwikkelde architect A. F. A. Leesberg uit Helmond, een expert in het bouwen van politiebu- reau's, drie ontwerpen. Deze kan men het beste bestempelen als een 'maximaal' plan (I), een 'minimaal' plan (II) en een compro mis (III). Volgens plan I zal het gehele com plex tot politiebureau ingericht worden, het geen gezien de daarmee gepaard gaande ex ploitatiekosten ondoenlijk is. Plan II voorziet uitsluitend in het handhaven van de Teeken school onder sloop van de parel van het com plex, de monumentale trappenhal, en onder toevoeging van enige nieuwbouw aan de Godsweerderstraat. Ook bij het compromi splan III is de Teekenschool bestemd voor de politie. Daarbij zal dat gedeelte van de Am bachtsschool, dat in het oog valt vanuit de Godsweerderstraat heringericht worden als kantoorruimte voor derden en als garage voor de politie. Als doekje voor het bloeden blijven intern enkel de gewelven van de gan gen beganegronds gehandhaafd. De trappen- Het fraaie, fijnzinnig gedetailleerde hoofdportaal van het dubbelcomplex: voormalige Teekenschool, annex Ambachtsschool aan de Godsweerdersingel te Roermond. hal en alle overige decoratieve elementen worden geraseerd. De conclusie mag zijn, dat dit een halfslachtig plan is, waarbij het dubbelcomplex onnodig veel van zijn waar de zal inboeten. GEEN MUSEUM MAAR EEN MONUMENT B&W organiseerden 4 mei j.1. een bijeen komst met de zogenaamde ideële belangheb benden, die hun ongerustheid over de herin richting hadden uitgesproken. Daartoe be hoorden de stichting Rura, de werkgroep Ruimte, de Provinciale Commissie van de Bond Heemschut en het Cuypers Genoot schap. De twee laatste werden vertegen woordigd door ir. K. J. C. Merks, technisch adviseur van de Bod, en auteur dezes. Tij dens de bijeenkomst vond een voorbespre king van de drie ontwerpen van ir. Leesberg plaats. B&W zelf hadden de keus al laten vallen op het compromisplan III. Een vierde alternatief van Heemschut en het Cuypers Genootschap, waarbij het complex integraal behouden blijft, werd door B&W aarzelend, door de architect met weinig enthousiasme aanhoord. Dit voorstel houdt in dat het ge bouw niet 'horizontaal' in tweeën gedeeld wordt, volgens de bouwnaad tussen de Teek- en- (1905) en de Ambachtsschool (1908), maar 'verticaal' (zie afbeelding). De politie zou in dit geval in de 'rechterhelft' gehuis vest kunnen worden, grenzend aan het oude schoolterrein. De aanwezigheid van een bin nenplaats is volgens commissaris L. Ro- meijnders een absolute vereiste. Bovendien merkte de architect bij de toelichting van zijn eerste plan op, dat de ingang aldaar ook bij uitstek geschikt is voor het inrichten van een meldkamer. Het binnenterrein zou aan de andere zijde afgesloten kunnen worden door garages in de vorm van laagbouw. Voorts kan boven de doorrit aan de Godsweerder singel een modern en duidelijk zichtbaar 'kenteken' met POLITIE en het stadswapen aangebracht worden, waardoor geen mens omtrent de interne bestemming behoeft te speculeren. Richt men de 'rechterhelft' in als politiebureau, dan blijft de 'linkerhelft' van het complex met de monumentale trappartij en de diverse gewelven, van aantasting ge vrijwaard. Afhankelijk van de financiële middelen zou dit gedeelte óf heringericht kunnen worden tot kantoorruimte (alternatief VIA) conform het compromisplan III; óf ge consolideerd kunnen worden in afwachting van betere tijden en een definitieve bestem ming. Het pleidooi voor het alternatief leidde er tijdens de bespreking van 4 mei j.1. toe dat B&W toezegden het plan door te berekenen. Gezien de latere ontwikkelingen is het daar van nooit gekomen. Achtereenvolgens wer den op 14 mei j.1. de commissie algemene zaken van Roermond en op 28 juni j.1. de gemeenteraad zelf geconfronteerd met de drie plannen van ir Leesberg. Een verzoek van het Cuypers Genootschap om enige ba sisgegevens, opdat men gezamenlijk met ir Merks het alternatief IV gestalte kon geven, werd pas 15 juni beantwoord. Plan IV kon derhalve onmogelijk op tijd door Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 15