kunnen respecteren, te meer omdat het paleis opnieuw de oude functie krijgt. HET PSEUDO-HISTORISCHE EXTERIEUR In 1948 stond de voorgevel van het paleis nog in zijn 19de eeuwse verschijning aan het Noordeinde. Kenmerkend waren de zuilen portiek met balkon, de attiekverdieping, de witte pleisterlaag en de schuiframen zonder roedeverdeling (afb. 7). Na de brand in 1948, waardoor het attiekdak en enkele pla fonds deels uitbrandden, werden noodkap- pen aangebracht. Aanvankelijk wilde men bij de restauratie in het begin van de jaren '60 alleen de noodkappen door nieuwe daken vervangen en de gevel herstellen. De pleis- Van Campen ontwierp de voorgevel aan het Noordeinde. Tot nu toe is deze prent uit 1704 de oudst bekende afbeelding van het Oude Hof. Op basis van deze prent en die uit 1729 (afb. 4) kwam de reconstructie in de jaren '60 tot stand. Opvallend zijn de verschillen, die de betrouwbaarheid niet vergroten (dakhoogte, aantal traveeën van de zijvleugels, vensters met luiken, aansluiting van de daken van de zijvleugels). Het torentje is waarschijnlijk tussen 1704 en 1729 afgebroken, (verz. Gemeentearchief- 's-Gravenhage) Het Oude Hof in 1729. De balkons aan de zijvleugels zijn uitgebouwd tot erkers. Het hek volgt de traveemaat van de hoofdvleugel en geeft centraal geen toegang tot het voorplein (zie ook afb. 3). Het onlangs geplaatste hek is mede daardoor fantasie, (verz. Gemeentearchief - 's-Gravenhage) De kaart van Bos en Van Ham uit 1616 (afb. 2) geeft de situatie weer tussen 1609, toen de Prinsessetuin werd aangelegd, en 1616. Het is opvallend dat toen al de basis voor het latere grondplan van het huis was gelegd. Achter de voorhof lag het voorhuis met de toren met de dubbele spits. Haaks op het voorhuis lag de verbindingsvleugel met het achterhuis. Aan het achterhuis waren twee ongelijke, kleine vleugels in de achter tuin gebouwd. In de kern van het gebouw, de verbindingsvleugel, was in de hoek van de voorhof de hoofdingang. Het grote achterhuis met de trapgevels en de drie dakkapellen komt op de kaart van Bos en Van Ham voor het eerst voor. Afbeeldin gen tot 1600 geven deze vleugel nog niet weer. Meestal wordt de bouw van het ach terhuis al ten tijde van de weduwe van Brandtwijk gedateerd, maar op basis van contemporaine afbeeldingen komen sommige tot de conclusie dat pas tijdens de bewoning van Louise de Coligny en Frederik Hendrik het achterhuis is gebouwd. Tot de ingrijpende verbouwing van de voor gevel in 1640-1647 veranderde het huis niet meer met uitzondering van wellicht de grote zaal op de plaats van de huidige Balzaal, die in een inventaris uit 1632 'nieuwe zaal' wordt genoemd en dan tussen 1616 en 1632 zou zijn gebouwd. In 1613 logeerden Frede rik van de Palts en Elisabeth Stuart in het huis aan het Noordeinde. Zij waren na hun huwelijk in Londen op doorreis naar Heidel- berg om enige jaren later het korte genoegen te smaken één winter lang koning en konin gin van Bohemen te zijn. Het hof van Bohe- men zou na dat avontuur in ballingschap terugkeren naar de Nederlanden en hier gastvrijheid genieten in Den Haag en Rhe- nen. In het mondaine gevolg van de Winter koning en zijn vrouw waren vele Engelse en Duitse edelen opgenomen, waaronder de graaf van Solms-Braunfels en zijn dochter Amalia. Zij was een van Elisabeth 's hofda mes en werd in 1625 de echtgenote van Fre derik Hendrik. Na de dood van Louise de Coligny in 1620 en van prins Maurits in 1625 werd het Oude Hof, zoals het toen genoemd werd, voornamelijk gebruikt als onderkomen van belangrijke gasten. Frede rik Hendrik en Amalia woonden op het Bin nenhof of in het lustslot Honselaarsdijk, waarvan de bouw in 1621 begonnen was. Zeer veel aandacht kreeg in 1638 het bezoek van Maria de Medici, de koningin-weduwe van Henri IV, aan Den Haag, waar zij lo geerde in het Oude Hof. Zij was de moeder van Louis XIII, de koning van Frankrijk, en Henriette Marie, de echtgenote van Karei I, de koning van Engeland. Haar voorspraak bij het arrangement van het huwelijk tussen de zoon van Frederik Hendrik, Willem II, en haar kleindochter, Mary Stuart, was van groot belang en zij werd dan ook in passende staat ontvangen. Het Oude Hof was zo rijk en kostbaar ingericht, dat het de bewonde ring van de franse hovelingen afdwong. In 1639 werd de huwelijksovereenkomst geslo ten en onmiddellijk werd een begin gemaakt met de verbouwing van het Oude Hof voor Willem II en Mary Stuart. /tune rui u 4 esiC. i.ZCSl'J tn J*et Tttaattiam im/ue>Yr i

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 9