Boeken Algemene 193 Landgoederen van Zuid-Kennemerland Inventarisatie en beschrijving van cultuurhis torische aspecten van de tuinen, parken en bossen. Deze publicatie vindt zijn oorsprong in een discussie over de toekomst van de landgoe deren van Zuid-Kennemerland. Er bleek een grote behoefte te bestaan aan meer inzicht in de cultuurhistorische waar den van de landgoederen, alsmede een over zicht van de bedreigingen, welke optreden. Lucia Albers stelde in opdracht van de NCM (Nationale Contactcommissie Monumenten bescherming) dit rapport op. Het resultaat is het verslag van een zeer waardevol onderzoek, niet in het minst door een zorgvuldige uitleg over het ontstaan van het landschap van Zuid-Kennemerland, de eigenschappen van de bodem en de daaruit voortkomende geschiktheid voor de aanleg van de tuinen en parken, die gedurende een aantal eeuwen bij de buitenplaatsen werden aangelegd. In kort bestek geeft Lucia Albers in het derde hoofdstuk het verschil aan tussen de 17e eeuwse tuinen, de Baroktuin, Rococotuin en de z.g.n. 'landschapstuin', die vanaf het eind van de 18e eeuw de meest formele 17e en 18e eeuwse tuinen en parken van de bui tenplaatsen in Zuid-Kennemerland 'ver dringt'. Vooral de Engelse tuinarchitektuur diende hier als voorbeeld. De 2 fasen van de landschappelijke tuinaan leg worden beschreven vanuit de 2 belang rijkste tuinarchitekten, die in deze stijl ont wierpen, J. G. Michaël (1728-1800) en J. D. Zochter jr (1791-1870). De rol van Leonard Springer (1855-1940), die tot 1930 het meeste werk aan de tuinen van Zuid- Kennemerland verrichtte, krijgt bijzondere aandacht. Van groot belang en nut is de tabel met de cultuurhistorische waardering van de 58 bui tenplaatsen. In een daarop volgend hoofd stuk worden de mogelijke bedreigingen op een rij gezet en belicht. Het rapport wordt afgesloten met een 60 pagina's tellende bijla ge van beschrijvingen per landgoed. Rest nog te wijzen op de bijgevoegde over zichtskaart, een onmisbare 'gids' bij het doorlezen van dit uitstekende rapport. Prijs: 29,50 Uitgever: Bureau NCM, huis de Pinto Te bestellen: Stichting NCM St. Antoniebreestraat 69 1011 HB Am sterdam tel: 020-277706 (verzendkosten 6,-) Dit jaar was het de Hanzestad Zwolle waar op 12 mei j.1. de algemene vergadering van de Bond Heemschut werd gehouden. Heem schut werd ontvangen in haar moderne raad zaal, gevestigd in de nieuwe kantoorvleugel (1976)van het oude, uit 1448 daterende stad huis, met zijn vermaarde historische sche penzaal. In zijn jaaroverzicht besteedde de voorzitter, de heer G. K. J. M. Hamm, bij zondere aandacht aan vier onderwerpen, die het afgelopen jaar in het middelpunt van de belangstelling hebben gestaan: de gang van zaken rond het tijdschrift, de decentralisatie van de monumentenzorg, de proeve van een nieuw beleid en de financiële situatie van de vereniging. Wat het tijdschrift betreft dient de vraag te worden gesteld, in hoeverre ge stalte kan worden gegeven aan een tijd schrift, dat past bij de tegenwoordige ont wikkelingen. Samenwerking met anderen, met name het tijdschrift 'Monumenten' zou een goede zaak zijn, ten einde te komen tot één toonaangevend blad voor de gehele mo numentenwereld. Gehoopt wordt, dat het daarover lopende overleg nog in 1984 kan worden afgerond, zodat in 1985 kan worden gestart met een tijdschrift, dat alle informatie bevat voor belangstellenden en belangheb benden in de monumentenzorg. De van rijkswege aangekondigde decentrali satie van de monumentenzorg zal waar schijnlijk met zich brengen, dat het zwaarte punt bij de gemeenten komt te liggen. Daar over bestaat enige bezorgdheid, omdat een aantal gemeenten niet beschikt over de mo gelijkheden om een verantwoord monumen tenbeleid te kunnen voeren. Aan het Algemeen Bestuur is een beleidsno titie voorgelegd, waarin de nadruk wordt ge legd op Heemschut als een actievoerende vereniging, die zal moeten trachten te komen tot een vorm van samenwerking met plaatse lijke en regionale organisaties. In de provin cies Noord-Holland en Limburg zal een proef worden genomen om tot bundeling te geraken. Mede ten gevolge van de huidige economische recessie, die ook tot ledenver lies heeft geleid, staan de financiën nog steeds onder druk. Wij kunnen uit de voeten maar ook niet meer dan dat! De penningmeester mr. E. Benthem de Gra- ve, gaf een uitvoerige toelichting op de reke ning en verantwoording over 1983. Hoewel het nadelig saldo wederom is gestegen en de financiële situatie moeilijk is, geeft deze geen reden tot grote zorg maar wel aanlei ding om de vinger aan de pols te houden. Het tekort van ruim 28.000,- zal worden ge bracht ten laste van het vermogen. Vermel denswaard is,-dat de ontvangsten aan contri buties op peil zijn gebleven, mede dank zij het surplus ontvangen bedrag van ruim 36.000,- boven de verschuldigde mini mum-contributies/donaties. Voorwaar: een fraai resultaat! Het ledenbestand loopt terug, al is het aantal nieuwe leden toegenomen. Het verlies beliep 107 leden tegenover 680 in 1981 en 438 in 1982. Een woord van erkentelijkheid komt toe aan allen, die zich hebben ingespannen voor het werven van nieuwe leden. De begroting voor 1984 geeft een nadelig saldo aan van 73.000,- (v.j. 50.100,-). Aan contributies wordt verwacht 365.000,- (v.j. 360.000,-). De subsi dies zijn geraamd op 50.000,- van het Rijk en 31.800,- van de provincies. De bijdra ge van de Stichting Restauratie Hulpfonds is wederom gesteld op 25.000,-. De perso neelskosten en de kosten van het bondsbu- reau vertonen een geringe stijging. De uitga ven voor de buitenorganisatie werden op het zelfde peil gehandhaafd. Het tijdschrift zal een bedrag van ƒ118.800,- (v.j. 107.200,-) vergen. Voor publiciteit en le denwerving is 12.000,- (v.j. 15.000,-) uitgetrokken. Bij acclamatie werden herbenoemd tot lid van het Algemeen Bestuur drs. D. van Leeu wen, Zaandijk (tevens lid D.B.), W. J. Cor- tenraad, Wassenaar, mevr. dr. S. E. Stei- genga-Kouwe, Naarden, G. M. Scholten, Schijndel, A. Stork, Weesp en mr. W. W. Hopperus Buma, Warnsveld. Benoemd wer den tot voorzitter van de Provinciale Com missie Zeeland Ing. P. A. D. H. Diepen horst, Domburg, en tot secretaris van de Pro vinciale Commissie Limburg P. Michielsen, Mheer, alsmede met ingang van een nader te bepalen datum tot voorzitter van de Provinci ale Commissie Friesland ir. P. J. Tichelaar, Makkum, en tot voorzitter van de Provincia le Commissie Zuid-Holland mevr. mr. H. C. ter Kuile-van der Hoeven, Rotterdam. Na de lunchpauze hield de restauratie-archi tect P. L. de Vrieze, technisch adviseur van onze vereniging in de provincie Groningen, in de gerestaureerde Onze Lieve Vrouwe- kerk een boeiende inleiding over restauratie, gebruik en beheer van monumentale kerkge bouwen en werd vervolgens de Broerenkerk bezichtigd, waarvan de restauratie nog in volle gang is. J.W.H.K. vergadering 1984

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 31