Winterswijk: sloop en verval nog steeds troef 192 Al vele malen vestigde Heemschut de aandacht op Winterswijk, waar aanslagen op het cultureel erfgoed bijna dagelijkse kost zijn. Sloop, verval en bouwkundige verminking zijn in deze toch mooie gemeente de uiterlijke tekenen van desinteresse en het ontbreken van enige vorm van beschermingsbeleid (zie ondermeer Heemschut-1981/jan. nr.) De aandacht van de gemeentelijke bestuurders ligt bij wegenaanleg en woningbouw, niet bij monumenten. Die kosten geld en daar moet in deze tijd niet mee worden aangekomen. In financieel betere tijden ook niet, alleen waren er toen andere argumenten om de boot af te houden. Omdat het klankbord hogerop ontbreekt is het nauwelijks verwonderlijk dat reddingsinitiatie ven uit de bevolking steeds spaarzamer worden. Resultaat: de meeste van de acht molens verkommeren, een voor Oost-Nederland uniek bleekhuisje is van de aardbodem verdwenen en het Mondriaanhuis (waar de schilder Piet Mondriaan een deel van zijn jeugd doorbracht) lijkt al evenmin te redden. Het eerder met afbraak bedreigde weversbuurtje De Lappenbrink is, dankzij de bewoners, wel aan de sloophamer ontkomen, maar geld voor een grondige restauratie is er niet. Het blijft nu bij provisorisch herstel. DOELWIT Jongste doelwit is het handjevol gaaf overge bleven herenhuizen in het winkelgebied. Die moeten er aan geloven en krijgen een win kelbestemming, alle leegstand aan bestaande verkoopruimten in de omgeving ten spijt. Aan het Weurden is de voorspui van de uit 1903 daterende doktersvilla Manschot/Bron- gers om die reden ernstig verminkt. Het zeer decoratieve pand (met speklagen, klassisti- sche kroonlijst en tegeltableau's) stond eer der op de nominatie om te worden gesloopt ten behoeve van de uitbreiding van een naastgelegerk ijssalon (zie Heemschut- 1983/jun. nr.) Die sloop gaat niet door, maar wie het verbouwingsresultaat bekijkt, zal zich afvragen wat erger is. Een ander voormalig artsenpand, dat van de Jong/Riekhoff aan de Wooldstraat/Markt, blijkt een identiek lot beschoren. De onder pui van dit statige laat-19de-eeuwse heren huis is ernstig aangetast. De vraag rijst waar om burgemeester en wethouders tot twee maal toe het Gelders Welstandstoezicht om advies vroegen, terwijl de derde maal de bouwvergunning zonder adviesaanvraag is verleend? Dat derde ontwerp was namelijk een getrouwe kopie van het eerder afgekeur de eerste schetsplan. B en w. hebben óf zitten slapen óf een aardig stukje schijnin- spraak opgevoerd. Een bevredigend ant woord is er nog steeds niet. Dat had moeten komen in de raadsvergadering van 29 maart jl.maar toen maakte het dagelijks be stuurscollege zich in een Jantje-van-Leiden- stijl van deze zaak af. De plaatselijke Ver eniging voor Monumentenbelangen, die met de gemeente in een praatcommissie zit, voelt zich intussen danig bedot. Voorzitter Henk Krosenbrink: 'Als er toch niet naar ons ge luisterd wordt, kunnen we beter naar huis gaan.' 'T ZWAANTJE De verminking van het doktershuis Riekhoff is de zoveelste aanslag op de statige bebou wing rond markt en Jacobskerk. Een aanslag die in de zestiger jaren werd ingezet met de kaalslag van alle kleinschali ge bebouwing rond de gedeeltelijk 19de- eeuwse kerk. Achterliggende gedachte bij dit 'striptease'-effect, met z'n rampzalige uit werking, was de kerk in het zonnetje te zet ten en het marktgebeuren op te fleuren. De hele plaatselijke architectenwereld stond op zijn kop, maar het toenmalige gemeentebe stuur gaf geen krimp. Een van de historische gebouwen die toen het veld ruimden, was de uit 1669 daterende herberg 't Zwaantje. Een recent voorbeeld van het parasitisme op de restjes beeldbepalende bebouwing in het Winterswijks winkelgebied is de 'face-lift' die het art-nouveau-geveltje 'De aarden kruik' van architect J. J. Post heeft gekre gen. De gave geglazuurde tegeltjes zijn thans goeddeels aan het oog onttrokken door de middenstands-modegril van deze tijd: luifels. NOODZAAK Al deze voorbeelden staven nog eens de noodzaak van een gemeentelijk monumen tenbeleid in Winterswijk, ten bate van de beschermde- en de onbeschermde karakteris tieken. Het is triest om dat op deze plaats te moeten blijven herhalen. Nu al valt te vrezen dat de inmiddels toegezegde inventarisatie lijst van karakteristieke-bebouwing het zo veelste zoethoudertje is. Of zoals een raads lid het verwoordde: 'Tegen de tijd dat die lijst gereed is zijn alle panden daarop afge broken.' Wat dat betreft mag de redding van het inmiddels in de steigers staande, in 1880 gebouwde, stationsgebouw nog steeds een wonder heten. Dat het ook anders kan blijkt luttele kilome ters verderop: in de gemeente Aalten. Daar hebben gemeentebesturen en bevolking el kaar gevonden in een voorbeeldige wissel werking op het gebied van monumentenbe scherming. Rob Lureman. Het artsenpand De Jong/Riekhoff aan de Wooldstraat/Markt voor en na de verbouwing tot winkelpand, waarbij de pui ernstig werd verminkt. Een andere waardevolle, in mengstijl opgetrokken, doktersvilla aan het Weurden (waarvan we een foto opnamen in het juninummer van 1983) onderging een zelfde lot.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 30