Nieuws uit de provincies I Zuid-Holland Noord-Holland 190 Dalfsen Wat het particulier initiatief iri ons land al niet tot stand weet te brengen ziet men in de restauratie van de voormalige Synagoge aan de Julianastraat. De totale kosten voor aan koop, restauratie en inrichting bedroegen 90.000,-, waarvan het merendeel door gif ten o.a van het bedrijfsleven, Algemene Lo terij, het Anjerfonds en de bevolking bijeen werd gebracht. De Stichting tot herstel en instandhouding van de synagoge doet een beroep op ieder die alsnog een steentje wil bijdragen (bankrekening 31.28.78.990 RA- BO-bank Dalfsen, giro van de Bank 811884). 's-Gravenhage Op woensdag 21 november a.s. wordt in de statenzaal van het provincie huis in Den Haag een studiedag gehouden over de bescherming en het behoud van klei ne cultuurhistorische elementen in het Zuid hollandse landschap. Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland organiseert deze dag in samenwerking met de Bond Heemschut en de Stichting Natuur- en landschapsbeheer in Zuid-Holland, ondersteund door de Stichting Nationale Contactcommissie Monumenten bescherming. De dag is vooral bedoeld voor technische scholen, vrijwilligersorganisa ties, gemeenten, waterschappen en particu liere belangstellenden. De bedoeling is d.m.v. culturele activiteiten weer een passende bestemming te geven aan het gebouw. Inlichtingen bij de secretaris van de Stichting, Vossersteeg 59, 7722 RJ Dalfsen, tel. 05293-3121. Het doel van de studiedag is de kleine cul tuurhistorische elementen, die niet binnen een wettelijk kader voor bescherming vallen, uit de anonimiteit te halen. Het gaat over elementen als bijvoorbeeld kleine opstallen bij boerderijen, kerken en landgoederen zo als bakhuisjes, boenhokken, poortjes, oran- gerieën, theekoepels en om elementen zoals o.a. hekwerken, standbeelden, wegwijzers enz., kortom allerlei onderdelen van be schermde monumenten en veelsoortige zelf standige elementen die, hoewel uniek, niet beschermd zijn. Tijdens de studiedag zullen lezingen worden gehouden over het vrijwilligerswerk, het passieve en actieve beheer van de kleine cul tuur-historische elementen en het onderhoud ervan. Het is de bedoeling bij wijze van voorlichting aan bezoekers in de hal van de statenzaal van het provinciehuis materiaal te tonen dat de aandachht vestigt op de bescher ming van de kleine elementen. Het lid van de geduputeerde staten mevrouw drs. I. Gün- ther zal op 21 november a.s. de studiedag om 10.00 uur openen. Tijdens de morgenu ren zullen inleidingen worden verzorgd door de Bond Heemschut, het rentmeesterskan toor 'Het Schoutenhuis', de stichting Na tuur- en landschapsbeheer Zuid-Holland, de Stichting Vakgroep Restauratie en de Rijks dienst voor Monumentenzorg. Na de lunch om 12.30 uur zullen vertegenwoordigers van de gemeenten, de waterschappen en van de provinciale overheid hun visie geven op het onderwerp van deze studiedag. Na een sa menvatting en conslusies wordt de dag in de namiddag besloten met een discussie. Amsterdam Ter gelegenheid van het af scheid van oud-bestuurslid mr. R. Hotke eerder dit jaar heeft het bestuur van het Prins Bernhard Fonds besloten iedere twee jaar in te stellen 'De Prijs voor de Monu mentenzorg', bestemd voor een persoon of instelling die zich buitengewoon verdienste lijk heeft gemaakt op dit gebied. De prijs bedraagt 100.000,- waarvan de winnaar tenminste 90% dient te besteden aan een te restaureren project. Als eerste prijswinnaar is aangewezen de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsher stel N,V. die begin oktober de prijs ten deel zal vallen uit handen van Prins Bernhard in een besloten bijeenkomst in het Paleis op de Dam. Zoals bekend wordt Stadsherstel Amsterdam sinds enige jaren bijgestaan door een Vereni ging van Vrienden, die tot doel heeft 'het verlenen van financiële steun aan en het sti muleren van projecten uit te voeren door de Amsterdamse Maatschappij. Als orgaan dient een nieuwsbrief waarin aandacht wordt besteed aan actuele restauraties van Stads herstel. Zo zijn vier Nieuwsbrieven versche nen met de volgende onderwerpen: nr. 1983 - 1 Restauratie Reestraat 5-7 Restauratie van v.m. raadhuis van Buik sloot. nr. 1983 - 2 Restauratie Singel 157-159. De toepassing van terra cotta bij Keizersgracht 543. nr. 1984 -3 Funderen, fundamenteel onderdeel van een bouwwerk, Amsterdam, Herenmarkt 9. De gerestaureerde voormalige synagoge te Dalfsen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 28