Heerrjscljut akfie I Haarlem Roermond 189 Heemschut acht het onaanvaardbaar dat op de plek van de in 1918 door de destijds zeer vooraanstaande architect J. B. van Loghem gebouwde villa Zonnelaan 6 een grootscha lig appartementengebouw komt. Van de aan vang af was aan de Spaarne-oever een open bebouwing bedoeld, op grote percelen grond. Hierdoor bleef een ruim doorzicht op dit water gewaarborgd. De handhaving van dit aspect achten wij een algemeen belang, waarmee de indieners van het bouwplan ech ter geen rekening hebben gehouden. Ter rechterzijde van genoemde villa bouwde de architect een woning voor zichzelf. Er tegenover kwam het eveneens door hem ont worpen woningcomplex 'Tuinwijk-Zuid' tot stand, een creatie welke internationaal be kendheid verwierf, vanwege zijn unieke plaats in de ontwikkeling van de moderne architectuur. Het is een uitermate belangrijk gegeven dat hier drie objecten van deze voor de geschiedenis van de Nederlandse bouw kunst baanbrekende architect in één ge zichtsveld bijeen staan, een samenhang die niet mag worden verstoord. Behalve de onaanvaardbaar grote bouwmas sa van het project, is het betreffende ontwerp De bij het Spaarne gelegen villa Zonnelaan 4-6 van de Haarlemse architect J. B. van Loghem. Het voortbestaan van dit fijnzinnig gedetailleerde, juist voor deze plek ontworpen, huis wordt bedreigd door een plan voor grootschalige nieuwbouw, waaraan alle noodzakelijke kwaliteiten ontbreken. Foto: Jos Fielmich, Gemeente Haarlem overigens totaal gespeend van een architec tonisch toereikend gehalte. Zeer terecht blijkt de plaatselijke schoonheidscommissie er met een afwijzend advies op te hebben gereageerd. We verzochten het gemeentebestuur alle ten dienste staande middelen om dit desastreuze plan tegen te houden aan te wenden en door overleg te bewerkstelligen dat de villa be houden blijft, bij voorbeeld door een herin deling. Cuypers driemaal monumentaal. Tentoon stelling gemeentelijk museum 'H. Luyten- Dr. Cuypers' te Roermond, Andersonweg 8, 6041 JE Roermond (04750-33496) Het gemeentelijk museum te Roermond heeft in samenwerking met het Cuypers Ge nootschap en Heemschut een kleine docu mentaire tentoonstelling gemaakt over drie bedreigde onderdelen uit Cuypers' Roer- mondse oeuvre. De tentoonstelling is opge bouwd als een architectonisch veelluik, waarvan het linkerpaneel over het museum complex zélf gaat. Zoals we in het juni-num- mer van Heemschut berichtten, verkeren de voormalige houtloods van de firma Cuypers Stoltzenberg en de zgn. 'pandgang' van Jos Cuypers in jammerlijke staat. De ge meente kan daarbij niet al te lang meer werk loos toe blijven kijken. De middenpanelen betreffen het complex van de Teeken- annex Ambachtsschool dat in het herbestemmingsproces tot gemeentelijk politiebureau onnodig veel aan monument- De hoofdingang van de vm. Teekenschool, annex Ambachtsschool te Roermond, met zijn rijke en gevarieerde uitmonstering een staalkaart van het kunnen van de kunstwerkplaatsen van rond de eeuwwisseling in die stad. Het is heel goed mogelijk dit gebouw integraal te behouden, ook met zijn nieuwe functie als politiebureau. Foto: Gemeentelijk Museum waarden dreigt in te boeten. Heemschut heeft samen met het Cuypers Genootschap de gemeente diverse keren voor ogen gehou den dat amputatie van de Ambachtsschool en sloop van een bijzonder fraaie trappenhal volgens het zgn. plan 3 zullen leiden tot onherstelbaar verlies. Een alternatief, uitge werkt door Technisch Adviseur van de Bond, ir K. J. C. Merks, geeft aan dat het financieel heel goed haalbaar is om het com plex wel integraal te behouden, (in het okto bernummer wordt hieraan uitgebreid aan dacht besteed). De politie zal het dan wel moeten (willen) delen met andere huurders. Heemschut en het Cuypers Genootschap hebben de gemeente voorgesteld om de streekmuziekschool, die druk zoekende is naar een nieuw onderkomen, in de andere helft van het complex te huisvesten. De zaak is tamelijk urgent geworden nu de gemeente er voor gekozen heeft om genoemd plan 3 aanbestedingsrijp te maken. Een procedure om het gebouw op de monumentenlijst te krijgen is lopende. De rechterpanelen tot slot geven de Ursuli- nenkapel weer van Jos Cuypers, triest restant van een monumentaal kloostercomplex. De ze zal door de pas opgerichte Stichting Ursu- lakapel hersteld en uitgebaat worden. Voor dit lofwaardige initiatief zijn evenwel de no dige sommen gewenst. Reden temeer om dit project bij een groter publiek onder de aan dacht te brengen. Het museum heeft in het kader van deze kleine tentoonstelling de vaste collectie rond Cuypers enigszins aangepast en uitgebreid. Zie daarover ook het juni-nummer van ons blad. Speciaal voor Heemschut is bovendien de tentoonstelling tot half oktober verlengd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 27