187 monumentenzorg in Den Haag, zijn werk zaamheden bij Stadsherstel neergelegd en werd opgevolgd door mr. M. R. A. Voor hoeve. De heer Voorhoeve heeft ervaring met alle uiteenlopende aspecten van woon huisrestauratie. Bovendien is de familie Voorhoeve in Den Haag met de restauratie traditie onlosmakelijk verbonden. De aftre dende directeur is benoemd tot algemeen adviseur. Uit de jaarrekening blijkt dat 1983 moest worden afgesloten met een tekort van 217.698,- dat in mindering werd gebracht op het eigen vermogen dat thans 3.829.193,- bedraagt. 1983 werd vooral gekenmerkt door de afbouw van de financië le verplichtingen, die de restauratie van het project Oude Molstraat met zich heeft mee gebracht. De werving van nieuw kapitaal, waardoor het geplaatst deel van 3.000.000,- tot 5.000.000,- zal worden vergroot, werd eind 1983 voor een deel geëf fectueerd en de stellige verwachting kan worden uitgesproken dat deze werving in de eerste helft van 1984 zijn beslag zal krijgen. Hierdoor zullen tevens voldoende middelen aanwezig zijn om de restauratie aan te van gen van het project aan het Noordeinde, be staande uit het Van Severiehofje en het Ma- rishuis. UTRECHTS MONUMENTENFONDS 'Het Utrechts Monumentenfonds heeft in de afgelopen 40 jaar een bijzonder belangwek kende rol gespeeld voor de monumentenzorg in Utrecht. Het UMF heeft vooral na 1965 een respectabel aantal restauraties uitge voerd. Door de aktiviteiten van de Stichting is het aanzien van het beschermd stadsge zicht verbeterd, is - parallel aan het gemeen telijk beleid - de woonfunktie (in monumen tale panden) versterkt en is een brede basis van geïnteresseerden gevonden.' Dat schrijven Burgemeester en Wethouders aan de gemeenteraad in hun voorstel de stichting zeker te laten voortbestaan. Nu bo vendien - door een zeer aanmerkelijke ver hoging van het gemeentelijk exploitatiesub sidie - de onrustbarende financiële proble men, waarin men was geraakt, zijn opgelost dient het beleid voor de komende jaren te worden uitgestippeld. In het verslagjaar kwam maar één restauratie tot uitvoering, te weten die van de achtergevel van Oude gracht 319-321. Daarnaast werd het interieur "van twee kameren van de Margarethenhof (Jansveld 6 en 10) heringericht. Een aantal nieuwe restauraties werd echter voorbereid. De plannen voor de restauratie van de gevels van Jeruzalemstraat 8-10 en Oudegracht 302 kwamen gereed. Nadat het plan voor Lange Lauwerstraat 22 was voltooid werd - ter ge legenheid van het 40-jarige bestaan - een financiële aktie gehouden waarvan de op brengst het mogelijk maakte de werkzaam heden officieel op 18 november te starten. Er ontstond nog geen duidelijkheid over de mo gelijkheden Nieuwegracht 35 te restaureren. Om te bereiken dat een gerestaureerd woon huis geen exploitatietekort te zien geeft, staan twee mogelijkheden open. 1. het bereiken van een zodanige huurop brengst dat de kosten geheel worden gedekt en, 2. zo dat niet mogelijk is, het wegwerken van de onrendabele top door financiële akties. De steun, die van begunstigers, bedrijven en instellingen wordt ontvangen, is zeker van grote waarde maar financiële akties zijn al leen incidenteel te ondernemen. Vooralsnog lijkt het dan ook onmogelijk te bereiken dat in alle gevallen direct na het gereedkomen van een restauratie een geheel sluiten de exploitatie kan worden bereikt. Dit is niet alleen het geval bij restauraties die het Fonds ter hand neemt maar ook bij gemeen telijke restauraties. Niettemin is het bestuur van de UMF onder voorzitterschap van bur gemeester Mw. drs. M. W. M. Vos-Van Gortel, van mening dat waar vele huizen op een restauratie staan te wachten, het Fonds - in nauwe samenwerking met het gemeente bestuur en de burgetij - een belangrijke taak heeft te vervullen. Bij het UMF is te bestellen een nieuw deel in de Utrechtse Historische Reeks: Hofjes in Utrecht. Secretaris van het UMF, W. Thoomes, is de auteur; het boekje is voor zien van veel foto's, kaartjes en plattegron den te bestellen door over te maken op gi- ronr. 4239476 t.n.v. Matrijs te Utrecht 15,95 (vermelden Hofjes 3). STICHTING DIOGENES, LEIDEN Op 24 september 1983 vierde de Stichting haar tien-jarig bestaan. Hoewel het Bestuur, zich kan verheugen in een balans met vol doende liquide middelen om gedeeltelijk res tauraties te kunnen voor-financieren, was men niet in staat om een part-time beroeps kracht aan te trekken. Na de afwikkeling van de restauratie van de Latijnse School werd hier in september het tien-jarig bestaan ge vierd met een bescheiden ontvangst. Onder handelingen werden gevoerd over het inmid dels in eigendom verkregen pand Aalmarkt 5/6 en over Papengracht 18. Met andere Leidse restaurerende instellingen, 'het Klei ne Leidse Woonhuisen de Stichting Stads herstel Leiden, werd gesproken over een project in de Haver-en Gortbuurt. Al met al vertoont 1983 niet zoveel restauratie-resulta ten maar men hoopt dat de Stichting in 1984 weer daadwerkelijk kan restaureren. P. A. Hengeveld-Brand Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Utrechts Monumentenfonds schonken 5 bouwbedrijven dit tuinhuisje in de Bruntenhof Foto: T. Hendriks, Utrecht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 25