Jaarverslagen 1983 1 186 Uit 'Heritage Outlook' van de Civic Trust in Engeland ontlenen wij onderstaande, ver taalde, tekst: Het belangrijkste feit dat zich steeds weer voordoet is dat niets onmogelijk is! Men moet zich realiseren dat vaak bepaalde be bouwing die we nu als vanzelfsprekend be schouwen, eens hopeloos en afgeschreven leek zonder zichtbare of levensvatbare toe komst. Panden werden toch gered door men sen die wat verder in de toekomst zien en die over de energie en gemotiveerdheid beschik ken 'to make things happen'. Dit zou beslist de belangrijkste doelstelling van een monu- mentenbeschermingsorganisatie moeten zijn, 'to make things happen', waarbij men het oog houdt op 'the end of the century and beyond it'. Tevens het credo voor vele historische ver enigingen en restaurerende instellingen? Hier volgt weer een greep uit de vele ontvan gen jaarverslagen. DE VERENIGING CURTEVENNE, TE 'S-GRAVENHAGE Een kleine vereniging van ca. 125 leden maar één die zeer actief is zoals blijkt uit onderstaande bemoeienissen; acties: - tegen het ontstaan van bouwsels van aller lei aard en vorm op het (niet helemaal legale) volkstuincomplex aan de Emmaweg, - tegen een woonschepencomplex in het Wijde Bliek en een woonschip langs het ei land Engeland, - tegen een boot met aanbouwsels in een sloot naar het Wijde Bliek (in strijd met het bestemmingsplen), - tegen bootbouwerij op de Kortenhoefse- dijk, waarbij ongewenste nevenverschijnse len: afvalstoffen, illegale steiger en ligplaats voor roeiboten enz., - tegen de aard van de plannen voor verbou wing en uitbreiding van het Gemeentehuis. Ook Heemschut heeft bezwaar aangetekend tegen het bouwplan waarbij met gebruikma king van artikel 19 W.R.O. de volgens het bestemmingsplan geldende gevelrooilijn met ruim 12 m werd overschreden. (Red.) De vereniging Curtevenne meent ook dat te gen het plankzeilen in zekere mate regelend moet worden opgetreden voordat het mooie water- en natuurgebied onherstelbaar be schadigd wordt. STADSHERSTEL DEN HAAG EN OMGEVING NV Stadsherstel Den Haag en omgeving N.V. niet te verwarren met de Stichting Monu mentenfonds Den Haag en omgeving. Waar om twee instellingen zult u vragen. Welnu, restaureren kan niet zonder geld. Het ver schil tussen beide instellingen is dan ook gelegen in het feit dat het 'Monumenten fonds' het, als stichting, moet hebben van donaties e.d., terwijl voor 'Stadsherstel' de open vorm van een N.V. is gekozen om aandelenkapitaal te kunnen aantrekken. Wat beide organisaties bindt is dat ze na het res taureren (en het financieren daarvan...) op zoek zijn naar mensen die de gerestaureerde woningen, ateliers en winkels weten te waar deren en als gebruiker tot leven weten te brengen. In de komende jaren zal de samenwerking met de Stichting Monumentenfonds Den Haag en Omgeving verder worden geïntensi veerd, ten einde de exploitatie van de woon huismonumenten zo efficiënt mogelijk te Oude Molstraat 15 t/m 27, het vroegere Oude Mannenhuis. Sinds kort zetelt het bureau van Stadsherstel Den Haag in de fraaie reaentenkamer. Foto: Gemeente 's-Gravenhage voeren, de kosten zo laag mogelijk te houden en technisch/administratief beheer alsmede algemeen beleid op elkaar af te stemmen en voor zover statutair mogelijk te coördineren. Niet uitgesloten is dat ook ten aanzien van de directie deze samenwerking gestalte zal kun nen krijgen. Het totale bezit aan woonhuis monumenten en het totaal aan te ontvangen huren bepaalt het moment waarop in goed overleg stap voor stap tot deze logische inte gratie kan worden gekomen. Een ander verheugend aspect is, dat een vas te plaats voor directie en administratie van 'Stadsherstel' is gevonden. Tot nu toe werd telkens in nog te restaureren panden kantoor gehouden, hetgeen op den duur een onge wenste situatie is. Met de zeer gewaardeerde medewerking van het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage is het mogelijk geworden de Regentenkamer in het voormalige Oude Mannenhuis (1773) in de Oude Molstraat 25, alsmede een extra plaats voor de archivering, te verwerven en van de Gemeente te huren. Directeur L. Molhuysen, - die destijds enige jaren als directeur van Heemschut heeft ge fungeerd - heeft in 1983, na een groot aantal jaren actief betrokken te zijn geweest bij de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 24