Evenementen Agenda Monumentenuitgave middelbaar onderwijs Ledenexcursie Wijk-bij- Duurstede zaterdag 13 oktober 1984 183 sloop gedoemde pand werd gelukkig door de eigenaar, de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten, dankzij een overheidssub sidie, van een nieuw rieten dak voorzien; Heemschuts werkkamp restaureerde twee houten wanden op bakstenen voet, zodat de boerderij t.z.t. kan dienen voor uitbreiding van het Bezoekerscentrum De Foeke. 'Na tuurmonumenten' uitte in een brief van ing. Brandsma zijn grote waardering voor het verrichte werk. Over de hulp van en samen werking met deze vereniging onzerzijds ook niets dan lof! In Hilversum waren het architect Henk Kleinloog en Tini van der Voort die onze dank behoeven voor de veertien dagen die zij in de weer waren om 6 jongens en meisjes te helpen met de eerste aanpak van een zwaar verwaarloosde historische begraafplaats. Hier was de Gemeente Hilversum de instan tie die de vrijwilligers bijstond met materiaal en gereedschappen. Met Wethouder Veer man, die de laatste dag een kijkje kwam nemen, werd een glaasje geheven op het resultaat. Meer dan de helft van de zerken waren 'geschoond' en rondom van wit zand voorzien, hekwerk om graven van onkruid, struiken en bomen bevrijd en het slechtste deel van de omringende muur over ca. 6 m afgebikt, met bijpassende baksteen opgemet seld en gevoegd. Toegegeven: pas een eerste aanzet, maar een eye-opener voor menig Hil versummer hoe dit vredige kerkhofje midden in de stad gelegen er eigenlijk hoort uit te zien! De wethouder hoopte op meer hulp in de toekomst en Heemschut zal zorgen voor een follow-up, wederom in samenwerking met de Vereniging Albertus Perk en de Stichting Hilversum Pas op. Dank ook aan hun ambassadrice, Mw. Loes Westermann- van der Steen, die Heemschut enthousiast vertegenwoordigde bij vele activiteiten na het werk. Het vierde kamp vond evenals vorig jaar te Voorstonden plaats waar 15 jongeren onder leiding van architect Leo van der Maas en Ada de Zwart tesamen met het eigenaars echtpaar Hoogenberk heel hard werkten aan de verfraaiing en instandhouding van de ha- vezathe Voorstonden. De meterslange muur naar de moestuin werd onder handen genomen, maar ook een zinkput gegraven, de paardenstal inwendig opgeknapt èn van een noodzakelijke riolering voorzien. Ook aan deze leiding, voor wie een harmonieus samenspel met een dergelijk grote groep geen sinecure was, betuigen wij onze grote erkentelijkheid. De 'onbespoten' maaltijden vol verrassingen en vaak onbekende ingre diënten werden met liefde toebereid en door de meesten zeer gewaardeerd! Bij al deze dankbetuigingen willen wij ook Frans Zwietering uit Wageningen, die als koerier en fourier optrad, en de vertegen woordigers van de samenwerkende N.J.B.G. (Nederlandse Jeugdbond ter bestu dering van de geschiedenis) niet vergeten. Maar de meeste dank gaat naar alle vrijwil ligers die door hun arbeid de Heemschut kampen tot een succes maakten. P. A. Hengeveld-Brand 13 oktober - Regionale ledendag (Utrecht) in Wijk bij-Duurstede. 14 oktober - Wandeling door Amsterdam: 'Am sterdamse School'" in de Spaarndammer- buurt. 21 oktober - Wandeling door Amsterdam: stads vernieuwing, recente architectuur in de Haarlemmerbuurt en West. eilanden. 21 november - Studiedag over bescherming van cul tuurhistorische elementen in Zd. Holland te Den Haag. 24 november - Excursie Aannemingsbedrijf J. Knep- pers, Amsterdam. Met ingang van het nieuwe leerjaar zullen de middelbare scholen in Nederland ook kun nen beschikken over een educatieve uitgave Monumentenzorg in Nederland. Dit boek je is verschenen in de door vele scholen reeds gebruikte Kenmerk-serie waarin een groot aantal onderwerpen worden behan deld. De uitgeverij Zorn B.V. te Alphen aan den Rijn is hiertoe in eerste instantie financi eel in staat gesteld door het Ministerie van WVC en heeft door bemiddeling en coördi natie van Heemschut de beschikking gekre gen over de nog ontbrekende fondsen; deze werden verleend door het Prins Bernhard Fonds, de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.V., Bond Heemschut, de Hollandsche Molen, de Nederlandse Kaste lenstichting, de Stichting Menno van Coe- hoorn, de Stichting Vakgroep Restauratie en NCM. Het boekje zelf is een bondige omschrijving van wat er zoals bij de monumentenzorg komt kijken. Zowel de verschillende catego rieën monumenten als landschapsschoon en stads- en dorpsgezichten worden besproken. Kortom, een boekje dat bij uitstek geschikt is voor het middelbaar onderwijs. Daarom wordt het gratis verstrekt, zodat alle leerlin gen met het onderwerp kennis kunnen ma ken, en er lessen over deze tak van cultuur geschiedenis voorbereid kunnen worden. Dit is een mooie manier om de jeugd in contact te brengen met de problematiek rondom de monumentenzorg in Nederland. Tenslotte zijn zij de toekomstige monumentenbescher mers. Het boekje is telefonisch bij Heemschut te bestellen, tel. 020-225292. Het programma van de door de Provinci ale Commissie Utrecht georganiseerde excursie naar Wijk-bij-Duurstede luidt als volgt: 10.00 uur Aankomst in de N.H. Kerk 10.30 uur Begin stadswandeling: Markt (Raadhuis enz.) - Peperstraat - Kasteel park - Kasteel - Stedelijk Kantonnaal Museum - langs de wal - Molen - Ewouts en Elisabethsgasthuis - terug N.H. Kerk. De lunch vindt plaats te 12.15 uur in de buurt van het Kasteel, waarna het bezoek aan het museum volgt te 14.00 uur, al waar een expositie wordt gehouden van 'Opgravingen Dorestad'. Aanmelding vóór 5 oktober a.s. door storting van 25,- per persoon op giro 124326 t.n.v. Bond Heemschut Amster dam. Maximum aantal deelnemers 75. Slechte plekken in de muur van de historische begraafplaats te Hilversum worden hersteld

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 21