182 voerde en 's avonds de warme hap klaar had staan. 'DOE-VAKANTIE' Frederika van Houwelingen, uit Halfweg, ex Havoleerlinge, nu de lerarenopleiding vol gend in Amsterdam, zittend aan de rand van het bospaadje, met de middagboterham: 'Het leek me wel aantrekkelijk om eens een 'doe- vakantie' te houden. Ik las erover in een folder van de NJBG (Nederlandse Jongeren Bond voor studie van de Geschiedenis). Het is een interessante ervaring'. Niet zonder ervaring was Marjan Valken burg, Rotterdamse, die ballet studeert aan het Haagse conservatorium. Ze had al eens eerder een dergelijk werkkamp meegemaakt. Joke Lodder, Aalten, studeert voor apothe kersassistente. Ze vond vooral het metselen leuk. Dan was er Wouter Kroesen uit 's Gra- veland, Mavo-leerling in Bussum, en van huis uit vertrouwd geraakt met de monumen tenzorg. 'We zijn lid van Bond Heemschut. Ik heb onder meer gaten gebikt en specie gemaakt. Dat is echt een moeilijk karwei. Maar die eerste dag, dat puin ruimen, het leek wel een ruïne!' VLEERMUIZEN Assistent-leermeester Hans Zijp, restauratie architect in Den Haag, is via via bij de ploeg gekomen. 'Aardig is, dat de kelder een toevluchtsoord is geweest voor vleermuizen', vertelt hij. In de nieuwe deuren zijn vlieggaten aange bracht. Het is denkbaar dat de nachtvliegers, of hun kinderen, in de uiteraard donkere kel der terugkeren.' Anton Theunisen, MTS'er, Ede, en Eric Scheepstra, VWO'er, Heerenveen, comple teerden die dag de ploeg. Practische bouw kundige vaardigheid werd niet verwacht. Dat was ook niet noodzakelijk. Met goede wil en opvolging van deskundige adviezen kon er veel worden bereikt. Een enkele boswandelaar die passeerde, zal niet hebben begrepen, waarmee de jongeren bezig waren. Maar Staatsbosbeheer wist dat wel degelijk en ontwierp al een aanduidings bord voor de recreanten. Dank zij medewer king van Staatsbosbeheer kunnen we de aan duiding hierbij afdrukken. IJSKELDERBOEK Schrijver dezes mocht aan de werkkamplei der het standaardwerk IJSKELDERS, koel techniek van weleer, als waardering voor de inspanning van allen aanbieden. Het boek is van de hand van de deskundige vorsers, A. W. Reinink en J. G. Vermeulen en een uitgave van Heuff, Nieuwkoop. Het is in het tentenkamp van hand tot hand gegaan. KOELE GESCHIEDENIS De bewaarkunst van natuurijs werd al toege past in oude Chinese cultuurperioden. Veel later kwam die via de zuidelijke Europese landen naar onze streken. In tijden toen er van fabrieksijs nog geen sprake was, werd het natuurijs in blokken en per schip uit de Scandinavische landen in ons land geïmpor teerd. Grote afnemers waren de visserijbe drijven, de bierbrouwerijen en de medische wereld. Eigenaars van kastelen en buiten plaatsen, welgestelden in het algemeen, lie ten ijskelders, soms onder de vloer van hun huis, meestal ergens op hun terrein, aanleg gen. Het ijs werd afgedekt met turfstrooisel, stro of takkenbossen. Zoals bij de ijskelder in het Doorwerther bos werden er veelal compartimenten aangebracht, met tussen deuren om bij hoge temperaturen het smelt- proces te voorkomen. Er waren ijskelders in ons land waarin natuurijs drie zomers achter een bewaard kon blijven. Het ijs werd ook onder meer door boeren gebruikt die op meestal primitieve wijze, in grondgaten of in putten, bij voorbeeld melk en boter be waarden. Üspakhuizen (voor distributie) en ijskelders herinneren aan vervlogen, maar niet minder vindingrijke, tijden. Een onderdeel van de jonge traditie van Heemschut's vakantie werkkampen richtte zich op de ijskelder van Doorwerth, dat zijn kelder niet 'aan huis' had. Het kasteel heeft een betrekkelijk lage ligging. Die omstandigheid heeft er vermoe delijk toe geleid, dat dreiging van grondwa ter, aanleg van een ijskelder daar in de weg heeft gestaan. Men is toen uitgeweken naar de hogere en droge bosgrond. Jan Roeijs Sr. OVERIGE WERKKAMP-PROJECTEN: De gerestaureerde ijskelder te Doorwerth is een schoonheid geworden! Een sieraad voor het mooie bos- en wandelgebied van Staats bosbeheer. Vanaf deze plaats wil Heemschut dank zeggen aan de leiding, het echtpaar Van Boven uit Dinteloord en Ir. Hans Zijp uit 's-Gravenhage. Maar deze dank strekt zich natuurlijk ook uit tot André Peerenboöm en Tineke Broersen die op voortreffelijke wijze de negen jongens en meisjes begeleidden bij de restauratie van het boerderijtje aan het eind van het Beula kerpad te St. Jansklooster. Het eens tot Het boerderijtje aan het Beulakerpad te St. Jansklooster (eigendom 'Natuurmonumenten') wordt aan twee zijden keurig hersteld, zodat het t.z.t. kan dienen voor uitbreiding van het nabijgelegen bezoekerscentrum De Foeke IJSKELDER TOEN NU Deze ijskelder is de voorloper van onze koelkastDe dikke wanden en een laag zand zorgen voor voldoende isolatie. Het ijs werd 's winters uit de vijvers gehakt en in de kelder gestopt. Zo n kelder was duur en voor een gebruik ervan was personeel nodig. Alleen de rijken, kasteelheren bijvoorbeeld, konden zich dat veroorloven. Het ijs werd gebruikt om vlees te bewaren, drank te koelen en de chirurgijn gebruikte het voor zijn patiënten. Ijskelders zijn tegenwoordig overbodig. Omdat temperatuur en luchtvochtigheid in de lege kelders niet snel wisselt, is het een ideale plaats voor vleermuizen. Die waren ook hier, maar door achterstallig onderhoud en verstoring door publiek zijn ze verdwenen. Vrijwilligers van de Bond Heemschut hebben de kelder gerestaureerd. Hierdoor is niet alleen een stukje historie bewaard gebleven, maar tevens kan de vleermuis weer in de kelder terugkeren! STAATSBOSBEHEER RIJKSDIENST VOOR BOS. NATUUR EN LANDSCHAP

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 20