Restauratie werkkampen van Heemschut w*m 181 JONGEREN REDDEN IJSKELDER aan. Boomwortels hadden de vloer behoor lijk ontwricht. Alom afbrokkelingen. We hebben het bouwsel helemaal hersteld, ook ervoor gezorgd dat er weer sluitende deuren konden worden ingebracht.' KAMPMOEDER Het werkkamp, dat werd ondersteund door een werk- en schaftwagen van Staatsbosbe heer vormde een twee-eenheid met het ten- 'zeg, hoe was jouw vakantie?' 'Nou wel geinig, hoor. Ik heb meegewerkt aan het opknappen van een ouwe ijskelder, in een bos, bij kasteel Doorwerth, in de buurt van Arnhem'. Vraag en reactie zijn zeker niet denkbeeldig geweest, toen acht jongeren van een vrijwil lige en ongewone vakantie-arbeid waren thuisgekomen en hun ervaringen werden uit gewisseld. Vergeten ijskelders, waarin vroe ger natuurijs werd opgeslagen en zorgvuldig werd bewaard. Wat heeft Heemschut daar mee van doen? U gelieve ons te volgen over een stijgend pad in een bosgebied, gelegen achter het na de laatste wereldoorlog prachtig gerestaureerde kasteel Doorwerth, waar de hoge zuidelijke Veluwezoom in het stroomgebied van de Rijn overgaat. Daar is een bult in het door vogelkers beheerste, betrekkelijk jonge bos, onderdeel van de streek, die in september 1944 gevechtsterrein is geweest. Onder het heuveltje bevonden zich de restan ten van een stenen ijskelder. Vanuit het bos bracht personeel van het kasteel het verza melde natuurijs in manden en op kruiwagens naar het kasteel. Die ijskelder dreigde als culturele erfenis, als bijzonder monumentje, verloren te gaan. Heemschut wilde dit voor- komen en dat streven verkreeg de warme instemming van Staatsbosbeheer, de huidige eigenaar. 'ALS SCHATGRAVERS...!' Een werkploeg - enthousiaste jongens en meisjes - kon zich bijna schatgravers noe men, want het overwoekerde bouwsel moest eerst te voorschijn worden gehaald, worden uitgegraven. En dan ontstond er ook een zekere romantiek, in de zin van: wat komt er te voorschijn? Ze hebben zo'n tien dagen bovengronds en ondergronds gewerkt. Jonge amateur-restaurateurs, in een totaal andere wereld dan die van school of opleiding. De heer J. (Jan) G. van Boven, directeur van de dienst Gemeentewerken in Dinteloord, fun geerde blijmoedig als projektleider en leer meester. Hoe hij er toe kwam 14 dagen van zijn vakantie op verzoek van Heemschut in te leveren? 'Beroepshalve kwamen er voor mij wat meer vrije dagen. Het projekt trok me aan. Tjon ge, wat moest er veel geruimd worden. Twee voorbeelden: de kelder was bedolven onder aarde en zand, we moesten eerst de toe gangspartij uitgraven om in de kelder te kun nen komen. Eerst toen zagen we het verval; aan muren, gewelf en vloer. We troffen er een voorportaal en twee compartimenten tenkamp op een nabijgelegen kampeerboer derij. Tedere werkdag gingen we om half negen op de fiets naar het bos, er werd dan een hele werkdag gedraaid', aldus de heer Van Boven. Tijdens ons bezoek verscheen de kampmoe der Annechien met de lunch, meegevoerd in fietstassen. Mevrouw A. van Boven-Braam, echtgenote van de projektleider, bleek een populaire kampmoeder, die ook koffie aan- IJSKELDERS, weleer. koeltechnieken van Het opnieuw in verkoop brengen van dit boek, hetgeen bovendien samenvalt met het feit dat één van de te restaureren pro jecten in het kader van de Heemschutres- tauratiewerkplaatsen de ijskelder te Doorwerth is, eigendom van Staatsbos beheer, was aanleiding om dit bijzondere boek tegen een gereduceerde prijs aan de leden aan te bieden. IJSKELDERS: prijs voor leden: 68,50 (incl. porto 75,—) winkelprijs 89,50 Met aankopen zoals deze steunt u het werk van Heemschut Te bestellen door girering op nummer 124 326 t.n.v. Heemschut, Amsterdam. Zie recensie in meinummer van Heem schut, pag. 95. - Wi# «wi* i j I «d a r etoorwartl? Het herstel van de toegangspoort is nagenoeg voltooid

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 19