Groep 'witte villa's' op monumentenlijst 180 steld en net als de buitenkant van het com plex in levendiger kleuren dan die van het uitgeteerde bleke neo-classicistische schema geschilderd. In het kader van de B.K.R. kre gen vijf kunstenaars de opdracht om op een of meer plaatsen van het gebouw schilderin gen aan te brengen; dit gebeurde met zeer uiteenlopend resultaat. Terwijl in enkele plaatsen in Nederland bij het verbeteren van theaters snel aangepakt werd, hetgeen ten koste van de architectoni sche kwaliteit van deze interessante gebou wen is gegaan, zijn de Groningers jarenlang aan het ruziën geslagen. Maar daar is dan wel een goed bruikbaar en modern theater en een gerespecteerd monument het resultaat van. Ter gelegenheid van het eeuwfeest en de heropening is het boek 'Bij open doek. 100 jaar Stadsschouwburg Groningen' uitgege ven 34,75). Bij de term 'witte villa's'denkt men wellicht aan grote, weelderige landhuizen uit de vori ge eeuw. De groep 'witte villa's' die nu op de monumentenlijst wordt geplaatst, omvat echter een beperkt aantal woonhuizen uit de periode van het z.g.n. Nieuwe Bouwen. De meeste van deze woonhuizen worden geken merkt door een witgepleisterd uiterlijk (van daar de term), een plat dak en blokvormige bouwvolumes met grote vensterstroken. De architecten van het Nieuwe Bouwen streef den een abstracte, heldere architectuur na en legden zich toe op een efficiënt ruimtege bruik. Ook werd geëxperimenteerd met pre fab-bouw, in hout of staal met betonplaten. De ideeën, uitkomsten en betekenis van deze internationaal georiënteerde architectuurstro ming zijn in de vakliteratuur en in vijf ten toonstellingen in het afgelopen jaar ruim schoots belicht en ook de meeste der geselec teerde villa's hebben hierin gedeeld. Vanwe ge de vijftig-jaren-grens die de Monumen tenwet stelt aan een monument voordat het voor bescherming in aanmerking kan ko men, moesten tot nu toe diverse belangrijke voorbeelden van het Nieuwe Bouwen onbe schermd blijven. Aan dit euvel hoopt de Mo- numentenraad enigszins tegemoet te komen door het inmiddels uitgebrachte advies met lijsten van 'bijzondere monumenten van jon gere bouwkunst' (1850-1940) - waarop ook verschillende monumenten van andere rich tingen dan het Nieuwe Bouwen zijn opgeno men - en door de nu voorliggende groep 'witte villa's'. Bij de samenstelling van onderstaande, zeer beknopte, lijst hebben de volgende criteria een rol gespeeld: de vijftig-jaren-grens van de Monumentenwet, de spreiding in de re gio, de architectuurhistorische betekenis van het oorspronkelijk concept en de mate waar in aansluiting bij de internationale architec tuurontwikkeling is te onderkennen. APARTE CATEGORIE Dat de 'witte villa's' nu als een aparte cate gorie naar voren worden gebracht, is geba seerd op de gedachte dat het mogelijk is om juist aan de hand van enkele goed gekozen voorbeelden binnen de woonhuizen van het Nieuwe Bouwen in Nederland een beschei den beeld te geven van de hoofdelementen van het moderne internationale bouwen - iets wat op geen enkel ander gebied van de moderne architectuur in ons land mogelijk is. Bij het Nieuwe Bouwen heeft ondermeer het werk van Frank Lloyd Wright, Le Corbu- sier, L. Mies von der Rohe, A. Loos, A. Lugat en anderen invloed gehad. Sporen daarvan zijn in deze groep van Nederlandse 'witte villa's' terug te vinden. Omgekeerd zijn de architecten daarvan in het buitenland niet onopgemerkt gebleven, zoals J. Duiker, J. B. van Loghem, G. Rietvelden L. C. van der Vlugt. tf-rV-fi verbouw Op ikzr plntt wrrluut n C r. mtt ik tfbn ï'.iniiiii: i in Uïtkgn, Onlangs verschenen nog twee boeken die van be lang zijn voor de (bouw) geschiedenis van Gro ningen. - Dr. G. Overdiep. De Plattegrond van de stad Gro ningen door Jacob van Deventer uit omstreeks 1565, uitgegeven door Canaletto, Alphen aan den Rijn 55,-) - Auke van der Woud (red) De innige betrekking tussen stad en hogeschool, uitgegeven door de Rijks universiteit Groningen 10,-), waarin ook de ge deeltelijke sloop van de Harmonie t.b.v. bouw van het Juridisch Centrum wordt behandeld. Kralingseplaslaan 38 te Rotterdam, een 'witte villa' ontworpen door één van Nederlands belangrijkste architecten van het z.g. Nieuwe Bouwen, L. C. van der Vlugt. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 18