L Van 1640 tot 1643 kreeg de fagade aan het Noordeinde, naar ontwerp van Jacob Van Campen, gestalte en onder leiding van Pieter Post werden in de jaren 1643-1647 de inte rieurs van de appartementen afgewerkt en enkele verbouwingen in het oude deel van het huis uitgevoerd (afb. 3). Over de herkomst van het ontwerp van Van Campen bestaan uiteenlopende meningen. Gewoonlijk werd het idee van een centraal corps-de-logis met twee zijvleugels terugge voerd op franse voorbeelden van stadspalei- zen. Onlangs is ook verondersteld dat de franse invloed op Van Campen nihil was en hij zich baseerde op de ontwerpen in Sca- mozzi's "L'Idea delle Architectura"De keuze voor het centrale corps-de-logis en de zijvleugels aan weerszijden van de cours d'honneur zou uit de ligging van het huis ten opzichte van het Noordeinde zijn voortge komen. De Ionische en Composiete orde op de begane grond en de eerste verdieping en de decoraties zou Van Campen ontleend hebben aan Scamozzi. De appartementen voor Willem II, links, en Mary, rechts, op de eerste verdieping wer den afgewerkt onder leiding van Pieter Post. Later publiceerde hij zijn ontwerpen voor de schoorstenen. Tegen het achterhuis ontwierp Post een uitbouw met bordestrap en een pa viljoen met twee kabinetten met uizicht op de privétuin. Na de dood van Frederik Hendrik in 1646 verhuisden de nieuwe stadhouder en zijn vrouw naar het Binnenhof en betrok Amalia van Solms het Oude Hof, waar zij tot haar dood in 1675 's winters woonde. Willem III betrok het huis daarna wel officieel maar woonde er niet. Omdat hij in 1702 kinder loos stierf, verviel een groot deel van zijn nalatenschap aan de nakomelingen van zijn tantes, de dochters van Frederik Hendrik. De koning van Pruisen werd erfgenaam van onder andere het Oude Hof. Hoewel uit be schrijvingen blijkt dat het huis zeer verwaar loosd werd en de inventaris grotendeels werd weggevoerd of verkocht, is er toch eni ge verandering te bespeuren in de prent uit 1729 (afb. 4) waarop te zien is dat de bal kons op de kop van de zijvleugels zijn ver bouwd tot erkers. In 1754 werd door de weduwe van stadhouder Willem IV het me rendeel van de Nederlandse bezittingen van de koning van Pruisen weer teruggekocht ten behoeve van haar zoon, stadhouder Willem V. Gedurende de tweede helft van de 18de eeuw werd het Oude Hof meer verbouwd dan tot voor kort werd aangenomen. In de archieven van de Nassause Domeinen is een rekening van 1200 gulden uit 1778 gevonden voor de bouw van de zuilenportiek met balkon en in een beschrijving van Den Haag uit 1785 wordt het balkon genoemd. Ook andere ver bouwingen zijn ten tijde van Willem V in het Oude Hof uitgevoerd. De kruisvensters wer den vervangen door schuiframen en ter gele genheid van het huwelijk van de latere ko ning Willem I werden rond 1790 nieuwe appartementen voor hem en zijn vrouw inge richt. In 1814 maakte de Rijksopzichter A. Noorderdorp een opstandtekening van het S 'CirtirnAngr Am/ tfwrfo ttéti*. In 1814 tekende A. Noorderdorp de achtergevel van het Oude Hof. Het trappehuis van Pieter Post is nog aanwezig, maar de vensters en de verschijningsvorm van een verdieping als attiek zijn 18de-eeuws. (Rijksdienst monumentenzorg) Noorderdorp legde ook de toestand van het grondplan van de eerste verdieping vóór de verbouwing door Ziezenis en De Greef vast. Opvallend is de noordvleugel aan de achterzijde, die al onder Willem V zo werd uitgevoerd. In feite spiegelde Ziezenis die vleugel aan de andere kant en nam hij de fundamenten van het oude trappehuis van Pieter Post in zijn nieuwe plan op. De binnenplaatsen aan weerszijden van de gedeelde grote zaal waren nog groter en de voortrap lag afgesloten van de eerste vestibule achter twee blinde vensters boven elkaar in de voorgevel. De indeling van het huis werd in menig opzicht bewaard. (Rijksdienst Monumentenzorg) fi

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 10