In Memoriam drs. J. H. W. M. Hansen 141 activiteiten plaats in deze kerkruimte. Niet voor niets wordt deze kerk beheerd door de Stichting Kultureel Sintrum 'De Groate Kerk' met als doelstelling deze kerk als cul tureel centrum voor de gemeente Het Bildt te laten functioneren. Tot op heden is dat naar wens gelukt. De keuze voor de toekomst voor behoud en beheer van deze kerk is juist geweest. Van een tentoonstelling tot een concert met klassieke Zuidamerikaanse mu ziek. De creativiteit van een zondagsschilder werd samen met een foto-expositie over het kloosterleven in Friesland georganiseerd. Misschien een wat vreemde combinatie, maar beide hebben alles te maken met kunst. Jeugd Theatergroep 'Finnisj' met haar jeugd- en tienervoorstellingen is een groot succes. Gelukkig hebben de inwoners van de ge meente Het Bildt, evenals de provincie oog voor het boeiende en gevarieerde programma dat hier telkenmale wordt aangeboden. En het onderhoud van de kerk is voor reke ning van de Stichting Alde Fryske Tsjerken, maar doordat in het dorp steeds maar weer nieuwe acties worden georganiseerd is en blijft ook deze post miniem. GEBRUIK EN FUNCTIE Een voorbeeld van een dorpskerk die zijn Interieur van de kerk te Beers tijdens de drie wekelijkse dienst. Het fraaie 18de eeuwse meubilair werd, waar nodig, gerestaureerd. Foto: Dikken en Huisinga, Leeuwarden. Voorstel om de 30 m2 grote orgelgalerij van de kerk te Beers geschikt te maken als tentoonstellingsruimte. functie had verloren en behoorlijk in verval verkeerde was te vinden in Beers. In het dorpje Beers, met 157 inwoners, was de Hervormde kerk al een aantal jaren buiten gebruik. De Stichting Alde Fryske Tsjerken heeft het gebouw in 1975 overgenomen en daarmee was de toekomst van het gebouw veilig gesteld. Bij de restauratie, die in 1981 begon, werd rekening gehouden met de toe komstige bestemming en gebruik van de kerk. Het fraaie I8de-eeuwse meubilair werd ge conserveerd en waar nodig gerestaureerd. In het voorportaal werd een toilet en keuken- accomodatie gerealiseerd. Op de orgel-gale rij werd een ruimte van ongeveer 30 m2 ge schikt gemaakt voor het houden van tentoon stellingen (zie tekening). In deze ruimte is elk zomer-seizoen een uit stalling van States en Stinsen en haar voor malige poortgebouwen in Friesland en aller lei losse voorwerpen te zien. De bezoeker wordt hier verrast door de inte ressante combinatie van monument en expo sitie, die hier op logische wijze op elkaar aansluit. Toch wordt de kerk ook één maal in de drie weken gebruikt voor het houden van een kerkdienst, door de N.H.-Gemeente Wester- wird. Voorzitter Provinciale Commissie Limburg Limburg heeft veel in Jo Hansen - 21 juni j.l. op 63-jarige leeftijd overleden - ver loren. Achter zijn ietwat patriarchaal ui terlijk school een man met een groot hart en veel humor, een flinke dosis onver schrokkenheid en een tomeloze energie, die hij over een massa functies verdeelde, - hij had alleen al in 20 commissies en besturen zitting. Maar dat leidde niet tot versnippering van aandacht; bij elke functie was hij intensief betrokken, zoals wij uit eigen ervaring weten. Daarbij had hij duidelijk één Leitmotiv: de cultuur van zijn streek. We kunnen dan ook zeg gen dat deze vrijgezel met Limburg ge trouwd was. Dat Limburg dat apprecieer de, heeft zijn indrukwekkende uitvaart dienst in de overvolle O.L. Vrouwe Mun sterkerk van Roermond bewezen. Wij eren hem dan ook niet beter, dan door de vele, door hem genomen initiatie ven in zijn geest en met zijn voortvarend heid te blijven nastreven. STAN SMEETS vice-voorzitter Commissie Limburg Bond Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 9