Stichting Alde Fiyske Tsjerken 140 Op 29 september 1970 werd de 'Stichting Alde Fryske Tsjerken' opgericht en zij bestaat nu bijna 14 jaar. Friesland is rijk aan monumentale kerken. Het silhouet van de torens in het vlakke landschap is nauwelijks weg te denken uit het beeld van dorp en stad. De oude kerken en torens vormen het belangrijkste onderdeel van de oudste bouwkunst in Friesland. Deze monumenten, waarvan de eerste al gebouwd zijn in de Ilde en 12de eeuw, herbergen vaak een schat aan beeldhouwkunst, schilderkunst en houtsnijkunst, schilderkunst en houtsnijwerk. Ook andere onderdelen, bijvoorbeeld grafzerken, gebrandschilderde ramen met wapens en rouwborden en de klokken in de vele torens die Friesland telt (ook wel zonder kerk) zijn voor bestudering van de geschiedenis van dorp en streek van groot belang. Helaas geraken door verschillende oorzaken vele kerken op het platteland in verval, door bijvoorbeeld vergrijzing van de kerkelijke gemeente. Een té kleine groep mensen draagt de financiële zorgen van het dorpsmonument, de kerk en de toren. Dit heeft o.a. er toe geleid dat de Stichting Alde Fryske Tsjerken is opgericht, waardoor eventuele bedreigde kerken door de stichting voor een symbolisch bedrag worden aangekocht, om deze zonodig te kunnen restaureren en te behouden. Mocht een kerk niet meer voor de eredienst te gebruiken zijn, dan wordt er zonodig een nieuwe bestemming voor gezocht. De Stichting Alde Fryske Tsjerken bezit momenteel 27 monumentale kerken, twee klokkestoe- len en een heerenbank. Friesland kent vele monumenten. Er wordt wel gezegd dat elk dorp in Friesland wel één belangrijk monument rijk is, is het de kerk of de toren niet dan wel een klokkestoel. Alle monumenten die de stichting in haar bezit heeft zijn te bezichtigen. Voor de kerken kunt u de sleutel vragen op het aangegeven adres bij de kerk. Aan de hand van enkele van deze monumenten die een andere bestemming hebben gekregen willen wij in dit artikel een beeld geven van wat zoal mogelijkheden zijn. 'GOODWILL' Alle donateurs van de Stichting Alde Fryske Tsjerken kunnen direct betrokken zijn bij het beheer van een monumentale kerk. Zij delen de overtuiging dat het behoud van een kerk in Friesland gediend is met een goed beheer en gebruik van dat gebouw. Hiervoor is het wel van belang dat het kerkgebouw een functie vervult in de maatschappij. Voor vele kerkgebouwen die eigendom zijn van de Stichting Alde Fryske Tsjerken is die functie een vanzelfsprekende, nl. de kerkelijke functie. Het is niet aan onze stichting - noch aan andere om daaraan te tornen. Integendeel, daar waar kerkelijk gebruik wordt gewenst, zullen wij trachten dit te steunen door de kerk aan de betrokkene te verhuren voor de gebruikskosten. In vele andere gevallen zal de Plaatselijke Beheercommissie naast het kerkelijk gebruik, ook andere activi teiten in het kerkgebouw willen laten plaatsvinden. Daarvan zijn voorbeelden te over. Deze nevenactiviteiten kunnen op verschillende manieren bijdragen tot een goed beheer en tot het vergroten van het maatschappelijk draagvlak. In de eerste plaats doordat allerlei activiteiten inkomsten opleveren die bijdragen tot verminderen van het financiële tekort op de exploitatie rekening. Als tweede betekenen al die activiteiten 'goodwill', waardoor mensen van diverse pluimage de kerk bezoeken en zo een bijdrage leveren aan de instandhouding van het (de) monumentale kerkgebouw(en) Maar ook zijn er kerken in bezit van de stichting waarvan de oorspronkelijke functie geheel of gedeeltelijk verloren is gegaan. De kerk in St. Jacobiparochie is in gebruik als Kultureel Centrum, Augsbuurt als muziekkapel en Lichtaard wordt gebruik door het jongerenklooster van Janum. De 'Groote Kerk' van St. Jacobiparochie in de gemeente Het Bildt. Prachtig voorbeeld van een neo-classicistische, wit gepleisterde kerk met Dorische portico, fronton en architraaf, gebouwd rond het midden van de 19de eeuw door Thomas Romein. De kerk wordt nu beheerd door de Stichting Kultureel Sintrum 'De Groote Kerk' 'KERK ALS CULTUREEL CENTRUM' In een heel ander deel van Friesland in de Gemeente Het Bildt, in de 'Groate kerk' van Sint Jacobiparochie vinden ook allerlei acti viteiten plaats. Als men van de kant van Minnertsga het dorp St. Jacobiparochie binnenrijdt wordt men al van verre getroffen door een 19de- eeuws neoclassicistisch kerkgebouw, een zeer bijzonder harmonisch geheel. Een voor Friesland imposant bouwwerk en voor de architect Thomas Romein één der hoogte punten van zijn werk. Het is een rechthoekige zaalkerk met voor het midden van de lange zijde een portico met Dorische zuilen en driehoekig fronton, waarboven zich een rond koepeltorentje be vindt op een vierkante onderbouw, die tot klokkenzolder dient. De architraaf draagt de daklijst en een geprofileerde waterlijst is als omlijsting om de rondboogvensters heenge voerd. Zowel het interieur als exterieur is wit gepleisterd. Dit kerkgebouw werd door de Stichting Alde Fryske Tsjerken overgenomen op 12 februari 1979. In de herfst van 1979 is de restauratie gestart, waarvan de kosten waren begroot op een bedrag van Fl. 1.085.000,-. Op 9 mei 1981 vond de heropening plaats. Vanaf deze datum vinden allerlei culturele Optreden van het 'Finnisj' jeugdtheater in de 'Groote Kerk' van St. Jacobiparochie. Eén van de vele culturele activiteiten, die in de kerk plaatsvinden. Tot op heden is deze functieverandering voor de kerk een groot succes geweest.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 8