Beheer en behoud van kerken Jaargang 61, no. 7/8 - augustus 1984 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Stichtingen Oude Kerken zijn actieve beheerders. Vereniging van Beheerders van Monumentale Kerkgebouwen verrichtte en verricht nuttig onderzoek. Negentiende eeuwse kerken vogelvrij? Het conserveren van monumentale orgels. De Waalse kerk, Haarlem, door particulier initiatief hersteld. Kerkbehoud in Duitsland (Hessen). Foto omslag: Kerktorens, sociale en cultuur-historische merktekens in stad en land:- Zuiderkerktoren in Amsterdam (bouwmeester Hendrick de Keyser). Foto: R.D.M.Z. Zeist. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 óf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,- per jaar Reductie voor 65 en 30" Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning nv, Baarn 137 Kerken zijn waarschijnlijk de eerste gebou- onderwerp heeft tot het verlenen van een wen waaraan gedacht wordt bij het begrip sloopvergunning voor 'jongere' beschermde monument, terwijl ze maar 5% van ons gere- kerkgebouwen, toont aan hoe het cultuurhis- gistreerde monumentenbestand uitmaken. torisch belang vaak weinig gewicht in de Dat is niet zo verwonderlijk: de meeste ker- schaal legt. Daaruit valt de conclusie te trek ken zijn als het ware architectonische merk- ken, dat het vinden van een nieuwe functie tekens waaraan onmiddellijk een stad, dorp van de betreffende kerk door particulieren of buurt te herkennen is. eigenlijk de enige manier is om thans het Door de centrale rol die de godsdienst altijd gebouw te redden. Schiet de overheid niet in het maatschappelijk leven heeft gespeeld, erg te kort door binnen zo'n kort tijdsbestek zijn het de markantste, mooiste en meest zo veel exemplaren van dit belangwekkende 'geïnspireerde' bouwwerken die in de loop bestand op te geven? Voordat in 1798 (onder der eeuwen in een grote variatie tot stand invloed van de Franse Revolutie) de kerkge- kwamen. Neem alleen al de verscheidenheid nootschappen, die toen alle gelijkgesteld aan middeleeuwse kerken: indrukwekkende werden, eigenaren van de door hen gebruikte kathedralen zoals de Dom in Utrecht en de gebouwen werden, was de overheid in feite St. Jan in Den Bosch, maar ook de kleine wel verantwoordelijk voor het voortbestaan éénbeukige plattelandskerkjes - vaak nog daarvan. Is het moment niet langzamerhand met duidelijk herkenbare romaanse onderde- gekomen om deze verantwoordelijkheid len, zoals de toren, en de - veelal laatgoti- weer uit handen van de verschillende kerkge- sche - kruisbasilieken in de oude steden. nootschappen te nemen, als deze sloop van Bepaalde perioden leverden om verschillen- hun eigendommen voorstaan? Als de kerke- de redenen hoogtepunten op: we noemen lijke gemeenschap de verantwoordelijkheid slechts de renaissancekerken met hun ver- niet langer meer wil of kan dragen, komt die fijnde torens die ontstonden in de steden die toch dé gemeenschap toe, zeker als deze in de 17de eeuw sterk in bevolking toenamen gemeenschap het belang heeft onderkend en en het grote aantal prachtige neogotische een gebouw heeft beschermd op grond van kerken, dat gebouwd werd na het herstel van de monumentenwet. Overigens wil hiermee de bisschoppelijke hiërarchie in 1853. niet gezegd zijn, dat Monumentenzorg niet Nederland herbergt een staalkaart aan kerken bijzonder veel doet om binnen het - beperkte in alle bouwstijlen die we hier gekend heb- - budget zo veel mogelijk kerken te redden, ben, evenals we - en dat geldt voor vele - kerken hebben die zelf een staalkaart zijn Als het probleem van behoud besproken van eeuwen- en eeuwenlang bouwen. wordt, hoort daar ook de vraag bij of met een Veranderingen in het geestelijk leven - zoals bepaalde restauratie-ingreep een kerkge- na de Alteratie in 1578, toen de Hervormden bouw eigenlijk wel op de juiste wijze behou- de middeleeuwse kerken in gebruik namen, den is. Indirect komt deze problematiek ter het katholieke bevolkingsdeel naar schuil- sprake in het artikel over het conserveren van kerken verbannend - leidden veelal niet tot monumentale orgels, functieverlies, slechts tot veranderd gebruik. Gesteld moet worden, dat elke restauratie Wat dat betreft doet zich sinds de zestiger zijn eigen problematiek heeft, zeker als het jaren van deze eeuw een totaal andere ont- een gebouw betreft - zoals met de meeste wikkeling voor: het door verschillènde oor- kerken het geval is - waarmee zo veel is zaken optredend functieverlies van een gebeurd. In het algemeen valt de huidige steeds groter wordend aantal kerken, ge- aanpak, die meer gericht is op het consolide- volgd door sluiting en - jammer genoeg ook ren en repareren dan op het reconstrueren - sloop. In dit nummer komt deze problema- van een bepaalde periode toe te juichen, tiek uitvoerig ter sprake. Zo leverden de ver- (Graag Uw aandacht ook voor de boekbe- schillende Stichtingen Oude Kerken een bij- spreking Kleur op historische gebouwen' drage, waarin een beeld gegeven wordt van elders in dit blad.) In dit verband moet ook oplossingen om kerken weer 'terug te geven het probleem genoemd worden van de grote aan de gemeenschap'. De oudste stichtingen, ingreep die het geven van een nieuwe, ande die in Groningen en Friesland, hebben in- re functie aan een kerkgebouw vaak met zich middels een groot aantal kerken dat aan hun meebrengt. Juist bij kerken is het ruimtelijk zorgen is toevertrouwd en al weer zo'n vijf- aspect van het interieur vaak één van de tien jaar ervaring met het exploiteren daar- belangrijkste waarden van het monument en van, waarmee andere kerkbeheerders hun juist dat wordt met het'redden', door er voor voordeel kunnen doen. ander gebruik een inbouw in te realiseren, De jonge Vereniging van Beheerders van wel eens ernstig aangetast. Monumentale Kerkgebouwen leverde een Het zinvol behouden van ons enorm rijke bijdrage waarin het belangwekkende onder- kerkenbestand is geen makkelijke maar wel zoek naar deze specifieke beheersproble- een inspirerende opgave, waaraan de monu- men, verricht in haar opdracht, wordt toege- mentenzorg in de komende periode veel aan licht. Het in dit nummer gepubliceerde arti- dacht zal moeten besteden, kei dat een aantal Koninklijke Besluiten tot J.B.-R.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 5