A AANNEMERS PRESENTEREN ZICH Excursie L 168 'Na 1945, toen we al bijna veertig jaar be stonden als aannemingsmaatschappij, met een staat van dienst in de utiliteitsbouw en een ervaringsveld op het gebied van de wa terbouw (onder meer de Amsterdamse ha ven) gingen we ons, als puur hoofdstedelijk bedrijf, richten op restauratie en renovatie, als nieuw onderdeel van onze activiteiten'. Dit zegt de heer H. Wagener in de directie werkkamer van het riante grachtenhuis, Kei zersgracht 637, de zetel van W. M. T. Thijssen en Co., een pand dat in oorsprong dateert uit 1698. Het is niet toevallig dat dit aannemingsbe drijf, thans met 90 arbeidsplaatsen, vanuit een historisch pand opereert: 'Erkenning van onze ambachtelijke kwaliteit, heeft ertoe ge leid, dat we in de loop van de na-oorlogse jaren tal van historische panden hebben mo gen restaureren, opknappen, en daar bij was een groot aantal grachtenhuizen', aldus ver volgt deze directeur, die toch in eerste in stantie wil wijzen op een vrijwel voltooide opdracht: het monument de Oosterkerk, op de Oostelijke Eilanden in Amsterdam. Thijs sen vindt dat een van haar gloriestukken, een interne en externe restauratie, die ongeveer vier jaar heeft gevergd en waarvan de beken de en ervaren hoofdopzichter A. Schellevis, die zijn laatste sporen heeft verdiend met de 'wedergeboorte' van de Nieuwe Kerk aan de Amsterdamse Dam, de dagelijkse leiding heeft gehad. De Oosterkerk, destijds een hervormde wijkkerk, wordt nog inwendig getransformeerd in een buurtcentrum. Het gebouw is bezit geworden van de burgerlijke gemeente. De kerk is grotendeels een schep ping van Daniël Stalphaert, stadsbouwmees ter (1669-1671). De relatie van Thijssen met de pronkgrach- ten van de Amstelstad is veelzijdig. Wagener wijst er op, dat het familiebedrijf ongeveer veertig grachtenpanden een nieuwe toekomst heeft gegeven. Daarbij was bijvoorbeeld res tauratie en verbouwing van bankgebouwen, met zes panden van de Nederlandse Midden stands Bank (Herengracht). Met veel zorg is gewerkt aan de Militiezaal, onderdeel van de Universiteitsbibliotheek, in de gevelwand van de Singel. Interessant was ook een restauratiebijdrage aan het Oost-In disch Huis en - als mede onder meer dakres tauraties - in het oude universiteitscomplex Oude Manhuispoort. 'Wat we in het huidige stadium belangwek kend en boeiend vinden, is de renovatie van de Willemspoort, in de volksmond de Haar lemmerpoort, aan het Amsterdamse Haar lemmerplein, een bouwwerk dat stamt uit 1840, een sierpoort als opvolgster van de verdedigingspoorten. De directie van W. M. T. Thijssen acht dit werk dubbel interessant, omdat de restaura tie wordt gevolgd door sociale woningbouw. Van andere allure was restauratie van onder delen van het Rijksmuseum. Weer een ander hoofdstuk is geweest de bouw van het hoge pand aan de Nieuwe Zijds, waarin het dag blad De Telefgraaf gevestigd is geweest. Het aannemingsbedrijf mag thans op veertig jaar bouwactiviteit bogen. 'We hadden het vakmansschap in huis en toen de markt mogelijkheden bood om histo rie te conserveren zijn we ook die kant uitge gaan en - naar hetgeen ons zo nu en dan ter ore komt - niet zonder succes', merkt de directeur op, die zelf een grachtenhuis bewoont. Het Aannemingsbedrijf W. M. T. Thijs sen te Amsterdam biedt zaterdag 15 sep tember a s., aanvang 11.15 uur, een ex cursie aan naar de gerestaureerde Ooster kerk, aan de Oosterburgergracht te Am sterdam. Hoofdopzichter A. Schellevis zal de rondgang door dit monument bege leiden. Verzamelen: 11 uur (Zie ook ne venstaande tekst). Telefonisch aanmelden bij genoemd aan nemingsbedrijf: 020 - 24 97 20. Zo hebben generaties de Oosterkerk aan de Oostenburgergracht als volkskerk gekend. De oude Oostelijke Eilanden van Amsterdam waar de staatswerf en de koopvaardij de maatschappelijke hartslag bepaalden, heeft een rijke historie achter de rug. 'U •-'v mm II k t

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 36